Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Popularizarea ştiinţei

Turneu de fizica particulelor la 7 licee din tara

(1/4) > >>

Adi:
Acesta a fost primul meu turneu de popularizare a fizicii particulelor la licee din Romania.

Am prezentat la Colegiul National Fratii Buzesti, Craiova, (liceul meu), la Colegiul National C.D. Loga si Colegiul National Moise Nicoara din Timisoara, la Colegiul National Elena Ghiba Birtu din Arad, la Colegiul National Matei Basarab, Colegiul National Mihai Viteazul, Liceul Teoretic Stefan Odobleja din Bucuresti. Acestea reprezinta 7 licee din 4 orase. Una peste alta, prezentarea a fost bine primita de profesori si elevi, am stabilit contacte de colaborare cu profesorii si cativa dintre elevi ce au ramas pentru discutii dupa prezentare. Curand voi inregistra audio cuvintele mele de langa prezentare pentru a o face disponibila si celorlalti profesori. Speram ca si altii sa faca astfel de prezentari la licee. Am descoperit dotare tehnica impecabila la toate liceele (proiectoare si laptopuri sunt la ordinea zilei), de profesori entuziasti pentru popularizarea stiintei, pentru dezvoltarea de proiecte si vom reveni cu noutati despre acestea pe forum.

Pana atunci, nu uitati sa urmariti stirile noastre din fizica particulelor la fizicaparticulelor.ro!

Multumesc pentru gazduire profesorilor si elevilor de la liceele mentionate mai sus si le urez sarbatori fericite!
Adrian Buzatu, Craiova, ziua de Craciun 2007

Vineri, 7 decembrie, la ora 12.30pm, in sala de festivitati a Colegiului National Fratii Buzesti,Craiova, voi tine prima serie de prezentari din fizica particulelor ce o voi tine la licee din Romania. Va rog sa scrieti aici impresii, ce v-a placut, ce nu v-a placut (pentru a schimba pentru celelalte prezentari), ce intrebari aveti (si va voi raspunde, atat cat pot, la fiecare dintre ele), ce sugestii aveti pentru viitor, etc.

Va multumesc,
Adi Buzatu

ADAUGAT: Tot aici vom discuta impresiile de turul la cele vreo 6-7 licee ce il efectuez acum in tara.

Adi:
Iata a trecut si aceasta prezentare. Ati avut parte si de o lectie de dirigentie, de care eu nu aveam habar. Puteti pune aici orice intrebare de fizica sau despre viata de student, iar daca aveti intrebari mai personale, va invit sa ma contactati pe adi_buzatu@yahoo.com. Eu voi incerca sa raspund la toate intrebarile.

Va astept!
Adi

Anda:
Multumim Adi pentru prezentare! Se vede ca detii multe informatii si asta, pe langa imaginile din background si entuziasmul tau, ne-a ajutat sa te urmarim si sa si ramanem cu ceva in minte...mie mi-a trezit interesul tratarea cancerului cu ajutorul fizicii particulelor (stiam ceva despre metoda asta si inainte). Chiar super! Interesant si domnul Branzan cu discursul sau  :) . A, cred ca ai ramas dator cu un filmulet :P
(si sa nu uiti sa iti modifici slide-ul care era mai spre sfarsit -parca ziceai ca nu e 'neutroni' e doar protoni sau ceva de genu`)
Succes mult la viitoarele prezentari!  ::)

remus_rds:
Mi-a placut tare mult prezentarea ta! Imi pare rau ca nu am putut ramane pana la final, dar din cate am auzit nu ai mai apucat sa zici nimic datorita unor interferente  :-\. In rest totul a fost super, slideurile au fost bine organizate, explicatiile au fost clare si la subiect. Bafta in continuare la celelalte prezentari!  ;D

Adi:
Buna Anda, Remus! Multumesc mult pentru feedback-ul vostru. Trebuie sa vorbesc mai rar. Acum sunt la Timisoara unde voi tine prezentari la liceu si aici. Nu a fost timp sa vedem filmul despre fizica particulelor si nu il pot pune nici pe net, dar poate las un CD la Buzesti si il recuperati voi apoi. Mersi mult,
Adi

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă