Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce este calibrul unei arme de vânătoare?

Creat de Teodor Sarbu, Noiembrie 10, 2011, 09:53:14 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

Ce este calibrul unei arme de vânătoare ?
Mă refer aici la armele de vânătoare cu ţeava lisă şi care de regulă trag cu alice, deşi pot trage şi cu glonţ.
Acum foarte mult timp cineva mi-a explicat acest lucru dar l-am uitat. Există arme de vânătoare de calibrul 20, 16, 12 şi chiar 8. Paradoxal arma cu calibrul 20 are ţeava cu diametrul interior cel mai mic, în timp ce arma de calibrul 8 este un adevărat tun. Este adevărat că nu sunt sigur că există calibrul 8, o singură dată, de foarte mult timp, am găsit un tub de cartuş tras şi cineva mi-a zis că este de calibrul 8.
Deci poate mă lămureşte cineva cum se stabileşte acest calibru?

Electron

Care este motivul pentru care ai postat aici aceasta intrebare? Ai observat la ce sectiune te afli?

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Scuze. Poate îmi sugerezi unde să transfer întrebarea. Poate la AGVPS dacă mai există.

Electron

Voi contacta un moderator sa o mute la discutii diverse.

e-
Don't believe everything you think.

Pozitron

Am mutat aceasta discutie de la sectiunea de teme pentru acasa / fizica.

<Pozitron>

Teodor Sarbu

Am găsit. Tot pe wikipedia. Deci calibrul unei arme de vânătoare este numărul de bile, cu diametrul ţevii armei respective, care se poate face dintr-o livră, cca 453g, de plumb.

Teodor Sarbu

Şi acum o întrebare foarte simplă. Ce diametru interior are o armă de vânătoare de calibrul 12, cea mai utilizată?

virgil 48

 Fara sa pariez, stiu ca armele de vanatoare sunt de calibrul 12mm, 16mm, etc. si acesta
este si diamertrul interior al tevilor. Tu ai aflat altceva?

Teodor Sarbu

virgile, virgile. Ca ar fi dacă ai fi mai atent şi ai citi toate discuţiile, că nu sunt prea multe. Cu cât cifra calibrului este mai mică cu atât diametrul ţevii este mai mare.

virgil 48

 Din aceasta cauza ti-am spus ca nu pariez, fiindca stiam ca e o contradictie. Deci pana
gasim o sursa sigura de informatie, eu mentin ce am afirmat.

mercur

Iată ce am găsit pe un forum de vânătoare:
"Calibrul unei arme de vanatoare cu tevi lise este exprimat printr-o cifra conventionala stabilita de producatri de arme englezi. Cu o suta si.. de ani in urma, ei au convenit ca numerotarea calibrelor sa se faca astfel: Au luat o livra de plumb si au numarat cate bile cu diametrul de 18.2mm se pot face si de aici a rezultat calibrul 12, fiindca se pot fabrica 12 bile de plumb cu diametrul de 18.2 mm. La fel si cu celelate calibre pentru armele lise:
Astazi intalnim arme de vanatoate cu teava lisa in urmatoarele calibre: 12(18.2-18.6mm)
16(16.7-16.9mm), 20(15.6-15.8mm), aceste fiind cele mau uzuale, dar mai exista si calibrul 28 si 310.
In cele de mai sus m-am referit strict la diametrul interior al tevilor si nu la camera cartusului."

Teodor Sarbu

Perfect mercur. Dacă mai şi prezinţi calculele este şi mai bine. virgile vezi că din nou nu citeşti toate discuţiile. Hai te rog frumos ia şi citeştele. După aceasta poate faci şi tu nişte calcule foarte simple. Apropo mercur, la viaţa mea am tras cu arme de calibrul 12, 16 şi 20, dar nu am asasinat decât un iepure. Nu cred că mai pot fi condamnat juridic, moral mai sufăr, crima s-a prescris de mult.

virgil 48

Nu ti-am sesizat intentia de a face din acest topic o problema de matematica. Imi retrag
afirmatia, cifrele 12, 16,care exprima calibrul armelor cu alice, nu reprezinta milimetri asa cum sunt 7,62, 9, etc. Omul cat traieste, invata si cine nu citeste, greseste!

Teodor Sarbu

virgil 48, mercur. Tare mult doresc să prezentaţi un calcul, nu de alta dar vreau să mă convingeţi că ştiţi matematică şi fizică cel puţin la nivel de liceu şi nu din ultimele clase. Vă dau şi un început, densitatea plumbului este de 11,35g/cmc. Dacă o livră de plumb are 453g calculaţi volumul plumbului şi apoi diametrul celor 12, 16 şi 20 bile de plumb. Asta ca să nu cred, doamne fereşte, că sunteţi activi pe forum doar pentru profesori, colegi, părinţi sau pentru ştiu eu ce alte motive.

mercur

Teodor, ce calcul doreşti atâta timp cât diametrul ţevii variază. După cum ţi-am şi dat acel citat:
Citat...intalnim arme de vanatoate cu teava lisa in urmatoarele calibre: 12(18.2-18.6mm)
16(16.7-16.9mm), 20(15.6-15.8mm)
Observi că ţeava armei de vânătoare cu alice nu are un diametru constant. Dacă într-adevăr eşti vânător, te-ar fi interesat aspectul şi ai fi văzut că ţevile armelor respective prezintă una sau două secţiuni de conicităţi, de diferite lungimi, în funcţie de fabricant. Aşadar nu putem vorbi de un diametru interior al ţevii fix. Deci ce fel de calcul ai dori? Spune tu un exemplu de ţeavă, în care să specifici dacă are o porţiune sau două de conicitate, pe ce distanţă are acea conicitate, ce "calibru" are, iar eu îţi voi putea oferi o formulă de calcul. Va trebui să mai ţii cont şi de toleranţa diametrului bilei de plumb. De fapt, toate astea le vei putea găsi prin anumite STAS-uri de fabricare.
Şi dacă într-adevăr te-ar fi interesat subiectul ai fi putut să găseşti pe internet suficiente date, la fel cum am găsit şi eu la o primă căutare. De altfel, citatul ţi l-am dat crezând că într-adevăr te interesează aspectul.
Dacă vrei doar să ne testezi, eu de astfel de teste, din care nu am nimic de câştigat, sau de demonstrat, sunt cam sătul.
Iar pe forum sunt activ, atunci când am timp, doar pentru propria mea plăcere, fără a mă simţi dator să demonstrez nimic, nimănui.