Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sistemul de măsurare a popularităţii utilizatorilor forumului

Creat de Scientia, Noiembrie 08, 2011, 02:51:04 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sunteţi de acord cu păstrarea sistemului de măsurarare a popularităţii?

Da
8 (53.3%)
Nu
7 (46.7%)

Numărul total de membrii care au votat: 12

Votare închisă: Noiembrie 15, 2011, 02:52:29 PM

meteor

 [Ma amestec si eu in discutia voastra nepoftit, dar vreu sa adaug ceva] Mie imi pare ca cea mai mare prostie inventata vreodata de omenire este bacalaoreatul. La ce ** sa alcatuit asa timpenie?! Fie invata 2 elevi, unul vrea sa plece la medicina, altul profesor de matematica care e sensul ca dau ambii bacalaoreatul in liceu (unica deosebire ca ultemul obiect e la alegere)? De ce sau inventat asa ceva?! Exista vreun liceu unde nu se copie?! Citi prosti  (care copie bine), se ridica pe baza acestor timpenii inventate?!
Nu era mai normal ca fiecare ce paraseste liceul sa plece la institutia unde vrea sa studieze si acolo sa fie examen pentru cutarea universitate (medicina sau pedagie), sa concureze cu ceilalti colegi (ce au aceeasi directii), [si poate sa se mai reduca copierile..]

A.Mot-old

Bacalaureatul trebuie dat dar eu cred ca cei care urmeaza liceul de arta nu ar trrebui sa dea examen la matematica asa cum si cei care urmeaza liceul tehnic de profil sau liceul teoretic de reala trebuie sa dea examen la matematica si la un obiect conform profilului..........evident ca la aceste licee nu ar trebui sa se dea prea greu la limba romana.
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Cei de la arta nu trebuie sa dea examen la matematica. Singura proba comuna este limba romana -- care, ce-i drept, e o proba care nu testeaza cunostintele pe care trebuie sa le aiba toata lumea.

mercur

Revenind la subiect: nu s-ar putea face în aşa fel încăt postările cu plus, pe lângă punctajul acordat, să prezinte şi o bară de culoare verde, să zicem, iar cele cu minus, o bară de culoare roşie, afişate în dreptul mesajului respectiv, astfel încât să ştim şi noi care dintre mesaje au fost apreciate şi care nu? Şi eventual să fie afişat rezultatul general dintre plus şi minus, adică suma celor două punctaje.

A.Mot-old

Citat din: mercur din Noiembrie 13, 2011, 08:09:12 PM
Revenind la subiect: nu s-ar putea face în aşa fel încăt postările cu plus, pe lângă punctajul acordat, să prezinte şi o bară de culoare verde, să zicem, iar cele cu minus, o bară de culoare roşie, afişate în dreptul mesajului respectiv, astfel încât să ştim şi noi care dintre mesaje au fost apreciate şi care nu? Şi eventual să fie afişat rezultatul general dintre plus şi minus, adică suma celor două punctaje.
Sau raportul lor sau produsul lor si etc................ ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

Sieglind

Citat din: Electron din Noiembrie 11, 2011, 01:19:38 PM
Citat din: meteor din Noiembrie 10, 2011, 07:23:30 PM
    Ce inseamna masurarea popularitatii unui utilizator?! Dupa care puncte (principii) eu trebue sa ma orientez?!
Sistemul de "popularitate" pe acest forum se poate folosi in modul urmator:
Cand o postare a unui coleg de forum iti place in mod deosebit, ii dai un vot pozitiv ("Aprob").
Cand o postare a unui coleg de forum iti displace in mod deosebit, ii dai un vot negativ ("Dezaprob").
Cand o postare a unui coleg de forum ti-e indiferenta, nu dai nici un vot.

In acest fel, "popularitatea" unui user corespunde tendintei acelui user de a posta lucruri apreciate/neapreciate de ceilalti useri.

Asa folosesc eu acest sistem si tavy imi pare ca are cam aceeasi abordare.

Modul in care tu votezi useri pe baza faptului ca ti-au raspuns la intrebari sau nu, indiferent ce fel de erori sau de exprimari au folosit, nu mai corespunde cu nimic.

e-

Eu de ce nu pot vota? când îmi place o postare ... nu e cazul să vă speriaţi  :D

Asta fiindcă nu văd niciun fel de buton like / dislike pe postare. E ceva în neregulă? cu platforma forumului, cu browserul, cu mine???  ???



Electron

Nu este buton de "like"/"dislike" pe postare. In partea stanga, sub numele autorului postarilor, sunt doua link-uri: "Aprob" si "Dezaprob". Despre ele e vorba.

e-
Don't believe everything you think.

Sieglind

Nu, doar atât îmi apare:

Electron
Veteran


Popularitate: +74/-50
Conectat

Mesaje: 5558

Niciun link.


Quantum

Ai incercat cu Firefox? Cred ca e ceva problema sau setari in Explorer-ul tau.

Sieglind

Da, e acelaşi lucru: acum sunt pe Mozilla

aş putea face un alt printscreen, dar are rost?

persecută, e clar  :D


Scientia

Un utilizator nou poate vota după ce publică 15 mesaje. E setat astfel pentru a evita ca utilizatorii noi, supăraţi pe viaţă, să se apuce să voteze aiurea de la prima intrare pe forum. Limita e destul de mică, deci după o minimă activitate orice utilizator poate da voturi în voie :)

Sieglind

Citat din: Scientia din Iunie 09, 2012, 04:21:22 PM
Un utilizator nou poate vota după ce publică 15 mesaje. E setat astfel pentru a evita ca utilizatorii noi, supăraţi pe viaţă, să se apuce să voteze aiurea de la prima intrare pe forum. Limita e destul de mică, deci după o minimă activitate orice utilizator poate da voturi în voie :)

Multumesc, REGULA nu aparea scrisa. E OK.

Si m-ai scutit de cazna: tocmai trecusem pe alt PC ca sa-l verific pe primul, banuindu-l de ce-i mai rau  ;D
Cat p'aci sa-i aplic Regulamentu' :P

P.S. Ti-as da un vot cu proxima postare, cand voi capata locus standi  

Neee, ca pe urma s-ar zice ca ma dau bine pe langa administrator, hi hi

Teodor Sarbu

Sieglind. Poate că ar trebui să se dea note şi pentru pălăvrăgeală, intervenţii cu întrebări pe pagini întregi, răspunsuri pe alte pagini etc. Eu parcă am învăţat că după ce pun o întrebare aştept răspunsul. Sincer dacă văd o intervenţie mai mare de o jumătate de pagină nu o mai citesc. Poate că administraţie forumului ar trebui să mai limiteze pălăvrăgeala pe acest forum. Ar fi mai dinamic şi mai interesant.

Sieglind

Citat din: Teodor Sarbu din Iunie 10, 2012, 06:24:34 PM
Sieglind. Poate că ar trebui să se dea note şi pentru pălăvrăgeală, intervenţii cu întrebări pe pagini întregi, răspunsuri pe alte pagini etc. Eu parcă am învăţat că după ce pun o întrebare aştept răspunsul. Sincer dacă văd o intervenţie mai mare de o jumătate de pagină nu o mai citesc. Poate că administraţie forumului ar trebui să mai limiteze pălăvrăgeala pe acest forum. Ar fi mai dinamic şi mai interesant.

O propunere concretă, ceva? pentru limitarea pălăvrăgelii.

Oamenii comunică pe un forum. Dacă vă doriţi exclusiv schimburi de informaţii (întrebare - răspuns), e OK. Doar că trebuie precizat în clar. Definiţi-o ca REGULĂ.

Cea referitoare la numărul de postări care te califică pentru vot lipsea. Ba mai mult, discuţia în sine crea o stare de confuzie celui care nu avea posibilitatea să vadă opţiunea de votare.

(Aparte) Am o profundă admiraţie pentru cei care consideră că drepturile sunt prea multe ori generoase. Şi că e cazul să le mai "tunzi" pe ici - pe colo. Citez din Regulament:

2.1 Utilizatorii forumului Scientia au următoarele drepturi:
- să folosească toate opţiunile şi toate secţiunile forumului dedicate utilizatorilor, fără limitări, în condiţiile respectării obligaţiilor stabilite prin prezentul Regulament;
- să se exprime liber, conform propriei pregătiri şi conştiinţei, fără însă a încălca prevederile Regulamentului şi a legilor ţării;
- să propună îmbunătăţirea funcţionării forumului moderatorilor ori administratorilor.


Scuze pentru pălăvrăgeală. Aşa-s femeile.




AlexandruLazar

Citat din: Teodor Sarbu din Iunie 10, 2012, 06:24:34 PM
Sieglind. Poate că ar trebui să se dea note şi pentru pălăvrăgeală, intervenţii cu întrebări pe pagini întregi, răspunsuri pe alte pagini etc. Eu parcă am învăţat că după ce pun o întrebare aştept răspunsul. Sincer dacă văd o intervenţie mai mare de o jumătate de pagină nu o mai citesc. Poate că administraţie forumului ar trebui să mai limiteze pălăvrăgeala pe acest forum. Ar fi mai dinamic şi mai interesant.

Ştiu şi eu... dacă o întrebare generează un răspuns pe jumătate de pagină, aş zice că a fost o întrebare interseantă.