Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ratinguri la topic

Creat de florin_try, Noiembrie 02, 2011, 03:59:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

florin_try

 O sugestie ar fi sa faceti ratinguri la posturi, de la 1 la 5, bazat pe cit de accesat e sau cite replayuri se dau, sau orice alt criteriu. Sau utilizatorii sa voteze cite puncte dau unei postari.


Scientia

Care ar fi utilitatea?
Cum pe forum sunt multe lupte de gherilă, cred că sistemul ar fi folosit de unii pentru a-şi consolida opiniile.

Forumul dispune de un sistem care pune în evidenţă popularitatea utilizatorilor, dar, sincer, nu cred că ar fi eficient. Nu acum, cel puţin.

virgil 48

Avem nevoie de asa ceva? Nu se nasc si fara asta animozitati? Nu suntem angajati, la ce ar servi? Te consideri la concurenta cu ceilalti? Consideri ca ar ameliora calitatea?
Sau ar produce abandonul unora? Chiar sunt curios ce a determinat aceasta propunere.
Presupun ca o intentie buna.

AlexandruLazar

Un astfel de sistem ar fi util in principiu, pentru a permite topicurilor care produc doar reply-uri, nu si informatie in sine (e.g. topicurilor in care un user abereaza despre cum pamantul e plat iar ceilalti doar isi ascut simtul retoric si isi exerseaza abilitatile de a explica) sa se scufunde bine-mersi in anonimitate.

Pe de alta parte nu cred ca in momentul acesta forumul are suficienti utilizatori pentru ca un astfel de sistem sa fie eficient. Asa ceva merge la o baza stabila de macar 100-200 de utilizatori, pe cand aici cred ca sunt maxim 30-40, iar o buna parte dintre cei mai vocali contribuie mai mult prin imaginatie decat prin spirit stiintific sau rigurozitate.

mircea_p

Ce te face sa crezi ca ratingul depinde de calitatea si cantitatea informatiei mai degraba decat de cat de spectaculos si inflamant este topicul? Poate doar daca componenta statistica a userilor este foarte distorsionata fata de media generala.

HarapAlb

E greu de evaluat un topic.

Daca tot vreti sa ne distram un pic am putea introduce o evaluare a utilizatorilor, ceva e genul "Imi place/displace". Fiecare are dreptul sa voteze de cate ori vrea si se poate consulta lista (utilizator + motiv) ultimelor, sa zicem, 20 de voturi acordate unuia dintre utilizatori.

Scientia

Ok.
Vedem ce iese.
Experimental în primă fază, am activat modulul care permite evaluarea utilizatorilor.
În câteva săptămâni vedem cât de util ori distractiv este.

Electron

Citat din: Scientia din Noiembrie 03, 2011, 09:01:03 AM
Experimental în primă fază, am activat modulul care permite evaluarea utilizatorilor.
Exista si posibilitatea de a vedea fiecare ce voturi a primit si de la cine?

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: mircea_p din Noiembrie 02, 2011, 11:31:06 PM
Ce te face sa crezi ca ratingul depinde de calitatea si cantitatea informatiei mai degraba decat de cat de spectaculos si inflamant este topicul? Poate doar daca componenta statistica a userilor este foarte distorsionata fata de media generala.

Din experienta, daca comunitatea este suficient de mare, topicurile foarte inflamante raman in principiu in oaresice anonimitate dupa o zi, doua, fiindca fiecare tinde sa voteze topicul dupa cum este sau nu de acord cu opinia exprimata in el; in final, ajung sa se dilueze unii pe altii. Vezi aici: http://www.reddit.com/r/programming/comments/lxjrb/examples_of_errors_detected_in_various_opensource/ . Un articol (dealtfel foarte prost, ca majoritatea de pe codeproject.com) desi a primit mai bine de 500 de voturi, excesul e doar de 2-3% si a iesit de pe prima pagina in cateva ore.

Scientia

Citat din: Electron din Noiembrie 03, 2011, 10:35:11 AM
Citat din: Scientia din Noiembrie 03, 2011, 09:01:03 AM
Experimental în primă fază, am activat modulul care permite evaluarea utilizatorilor.
Exista si posibilitatea de a vedea fiecare ce voturi a primit si de la cine?

e-

Nu, nu există posibilitatea de a vedea cine ce a votat.

mircea_p

Citat din: AlexandruLazar din Noiembrie 03, 2011, 11:29:40 AM
Citat din: mircea_p din Noiembrie 02, 2011, 11:31:06 PM
Ce te face sa crezi ca ratingul depinde de calitatea si cantitatea informatiei mai degraba decat de cat de spectaculos si inflamant este topicul? Poate doar daca componenta statistica a userilor este foarte distorsionata fata de media generala.

Din experienta, daca comunitatea este suficient de mare, topicurile foarte inflamante raman in principiu in oaresice anonimitate dupa o zi, doua, fiindca fiecare tinde sa voteze topicul dupa cum este sau nu de acord cu opinia exprimata in el; in final, ajung sa se dilueze unii pe altii. Vezi aici: http://www.reddit.com/r/programming/comments/lxjrb/examples_of_errors_detected_in_various_opensource/ . Un articol (dealtfel foarte prost, ca majoritatea de pe codeproject.com) desi a primit mai bine de 500 de voturi, excesul e doar de 2-3% si a iesit de pe prima pagina in cateva ore.

Ai dreptate. Eu ma gandeam la "rating" in sensul de la TV, unde exprima numarul de telespectatori si nu opinia acestora despre calitatea emisiunii. In acest sens, cazul exemplului de mai sus, acel topic cu 500 de voturi, ar avea un rating inalt, fiind vizionat de atata lume. Faptul ca unii au votat impotriva lui nu inseamna ca nu s-au uitata pe el. Daca se include aceasta votare pozitiva/negativa, un topic vizionat de o singura persoana care voteaza pozitiv va avea deci un "rating" mai mare decat unul vizionat de 1000 de persoane care se balanseaza exact. 
Cum am aprecia aceste topicuri? "Nu interesaza pe nimeni dar e de buna calitate" si respectiv "Starneste viu interes dar e o porcarie".
Poate s-ar putea inventa o medie ponderata.

mircea_p

Intrebare in legatura cu noul sondaj de opinie introdus pe forum: [Aprob][Dezaprob] se refera la postul respectiv sau la persoana care a postat, in general?

Scientia

Nu e un sondaj, ci o nouă funcţiune. Desigur, fiecare user poate da clic pentru orice motiv crede de cuviinţă pe Aprob/Dezaprob. Totul se desfăşoară, după câte ne-am dat seama, în completă anonimitate.

mircea_p

Intrebarea era ce anume Aprob/dezaprob? Postul respectiv sau userul in general?
Optiunea Aprob/Dezaprob apare la fiecare post.

Electron

Asa cum e implementat pe SMForums, acest "vot" se refera la user in general, voturile nu sunt "legate" de postare in aplicatia PHP. Desigur ca in general o postare considerata "buna" sau "rea" va incita pe cei care o citesc sa voteze autorul, dar pe aceeasi postare se pot da oricate voturi (un user poate vota de mai multe ori aceeasi postare), iar orice postare e votata, tot la totalul autorului postarii se cuantifica.

e-

PS: eu deja observ o mica problema cu sistemul de votare: la mine ar trebui sa fie majoritatea cu minus, nu cu plus, dat fiind rolul pe care mi l-am insusit pe acest forum. Inca sunt putine voturi, poate pe viitor se va corecta aceasta neconcordanta. ;)
Don't believe everything you think.