Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Colectie de citate

Creat de protelisav, Octombrie 30, 2011, 08:35:54 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

protelisav

*Iubeşte adevărul, dar iartă greşeala. Voltaire
*Numai adevărul este veşnic. Vauvenargurs
*Viaţa este scurtă, arta este lungă. Hipocrate
* Arta este o lungă suferinţă. Edmond Jaloux
*Arta este făcută pentru a tulbura. Ştiinţa linişteşte. Georges Braque
*Bine faci, bine găseşti. Rău faci, rău găseşti. Talmud
*Binele care-l faci scrie-l pe nisip, ceea ce primeşti scrie pe lespede de marmură. Goethe
*Caracterul oamenilor îl poţi judeca după faptele lor. Voltaire
*Hotărîrea, dreptatea, exemplul, sinceritatea, alcătuiesc ceea ce numim caracter. El este temelia demnităţii personale. La Rochefoucault
*Podoaba vieţii este talentul, cununa talentului este caracterul. Simoin Mehedinţi
*O carte este un prieten care nu înşeală niciodată. Des Barreaux
*Nimic nu e mai frumos decât o carte frumoasă. Jean Joubert
*O cameră fără cărţi e ca un trup fără suflet. Cicero
*Citeşte mult, nu multe. Pliniu cel Tânăr
*Cărţile sunt prieteni reci şi siguri. Victor Hugo
*Citiţi încet, recitiţi şi mai încet. Fichte
*Cunoaşte-te pe tine însuţi. Socrate
*Conştiinţa este o faclă care luminează inima şi un judecător neadormit pe care omul îl poartă totdeauna cu el. Eschil
*O cultură se cucereşte, nu se moşteneşte. André Malraux
*Ştiinţa fără conştiinţă nu este decât ruina sufletului. Rabelais
*Ştiinţa este putere. Învăţătura dă omului demnitate. Fr. Bacon
*Nu învăţăm pentru şcoală, ci pentru viaţă. Seneca
*Cel ce deschide o şcoală, închide o temniţă. Victor Hugo
*Ştiinţa este fiica experienţei. Leonardo da Vinci
*Dacă cineva vă spune că vă puteţi ridica altfel decât prin cultură, muncă şi economie, ocoliţi-l. Franklin
*Nimeni nu poate trăi fără prieteni, chiar dacă stăpâneşte toate bunurile lumii. Egalitatea este sufletul prieteniei. Aristotel
*Omul nu poate ajunge om decât prin educaţie. Kant
*Nu vă mândriţi cu formarea unui număr mare de cunoştinţe. Stârniţi numai curiozitatea. Mulţumiţi-vă să deschideţi minţile, nu să le supraîncărcaţi. Puneţi în ele scânteia. Anatole France
*Scopul educaţiei nu este de a face maşini ci oameni. P. Janet
*Educaţia este tot ce ne rămâne, când tot ce ne învaţă în şcoală se uită. Emerson
*Cât timp ţine educaţia ? Atât cât ţine şi viaţa. Michelet
*Educaţia este cel mai frumos dar pe care îl poate primi omul. Michelet
*Adevărul se opreşte la inteligenţă, frumuseţea pătrunde la inimă. Lacordaire
*Să nu laşi să treacă o zi fără să citeşti, fără să vezi sau să auzi ceva frumos. Goethe
*Învăţătura fără gândire este muncă irosită, gândirea fără învăţătură este prinejdioasă. Confucius
*Un gând frumos poate să fie o biserică, în care omul îşi odihneşte sufletul. Regina Maria
*A trăi fără un ideal, înseamnă a nu trăi deloc. C. Dumitrescu-Iaşi
*Omul este măsura tuturor lucrurilor. Protagoras
*Sentimentele înalte, afecţiuni vii, gusturi simple, iată ce fac pe un Om. De Bonald
*Omul este propriul său Prometeu. Jules Michelet
*Sunt Om şi nimic din ce este omenesc nu-mi este străin. Terentius
*Cine are bun simţ şi sentimente frumoase, nu poate fi un om mediocru. Joubert.
*Un om este suma faptelor sale. A ceea ce a făcut şi a ceea ce va face. Nimic altceva. André Malraux
*Patria este biserica noastră vremelnică, aşa cum biserica este patria noastră eternă. Lacordaire
*Patria sunt eu, eşti tu, e tot ceea ce iubim, tot ceea ce visăm, tot ceea ce va fi cînd nu vom mai fi. Romain Roland
*Ne naştem şi trăim pentru societate. Boileau
*Viaţa e serioasă, veselă este arta. Schiller
*A trăi înseamnă mai întîi a alege. Bernanos
*Gândesc, deci exist. Descartes
*Viaţa se scurge într-o clipă, ea nu este nimic prin sine însăşi, valoarea sa depinde de întrebuinţarea ei. Singur binele rămâne şi tocmai el înseamnă ceva. J.J Rousseau
*A vedea în depărtare este o problemă, dar a ajunge acolo este o altă chestiune. Constantin Brâncuşi
*Cine nu iese din EU, nu atinge absolutul şi nu descifrează viaţa. Constantin Brâncuşi



sumalan dorin

 
  Salutari

Interesante ganduri ale unor personalitatii,dar asta nu inseamna ca toate  sunt utile tuturor oamenilor.Cel putin mie unul nu imi sunt utile cateva ,citate sau "intelepciuni".
 

Viaţa este scurtă, arta este lungă. Hipocrate

Viata nu este scurta din niciun punct de vedere.Speranta de viata a unui om de-a lungul timpului s-a majorat cu mult peste "intelepciunile populare" daca in negurele istoriei  oameni traiau cel putin 20-30 de ani acum in epoca moderana oameni traiesc cel putin 70-80 de ani,sau mai mult de atat.Apropos de acest topic si de "intelepciunile oamenilor marcanti ai planetei" - ce te face sa crezi ca tot ce au gandit ei despre ( om,viata,stiinta ,etc) sunt corecte din punctul de verede al timpului nostru? Ce te face sa crezi ca Hipocrate a gandit corect cand a spus asta : " Viata este scurta,arta este lunga"

Ba mai mult decat atata,oamenii de stiinta cand creeaza (sa zic) un nou tip de floare ,ei de ce o creeaza? si mai mult decat atata:in prezent multe "lucruri" folositoare oamenilor sunt creeate prin procedee biotehnologice de la ( medicamente,alimente,etc) de ce? orcum viata este scurta (conform lui Hipocrate)




AlexandruLazar

Mai pragmatic de atat -- viata cu siguranta nu e scurta, e cel mai lung lucru pe care il poti face  ;D

virgil 48

#3
  Asta numai fiindca intentionati sa-l contraziceti cu orice pret pe protelisav.
Cugetarile nu sunt ale lui, iar despre lungimea vietii sa faceti afirmatii pe la 70 de ani.
Iar acum vedeti si cugetarea lui J.J.Rousseau din final.
Eu consider ca ne-a impartasit o culegere frumoasa de intelepciune, care ne-ar putea
 fi de folos.

AlexandruLazar

Nu intentionez sa-l contrazic cu orice pret pe protelisav, doar unul dintre citatele amintite de el. Citatele ar trebui sa fie un indemn la reflectie si la o judecata sincera, nu un fel de adevaruri absolute. Ceea ce aminteam mai sus e doar un alt unghi din care poti privi acelasi lucru.

virgil 48

Vreti ca acest topic sa nu ramana numai un subiect de lectura?
Putem discuta relatia dintre intelepciune si stiinta, desi din citatele postate se pare ca
intelepciunea are o relatie mai stransa cu arta. Au cele doua sfere o zona de intersectie?
Nu am cautat definitia cuvantului intelepciune, dar in sensul recunoscut, Einstein
a fost intelept? Cum s-ar putea administra cu intelepciune cuceririle stiintei, atata
vreme cat acestea pot genera bogatie si putere? Ar trebui ca omenirea sa fie condusa
de un "consiliu al inteleptilor" care sa fie transparent si recunoscut?

florin_try

Citat
*Citiţi încet, recitiţi şi mai încet. Fichte

Good one! Chiar mi-a placut!

sumalan dorin

#7
  
Salutari


@ Virgil,nu am nimic cu nimeni nici cu Protelisav cu niciun membru al acestui FORUM.Eu,doar mi-am spus parea :aceea ca nu sunt de acord cu ceea ce a spus Hipocrate,nimic in plus nimic in minus,ba mai mult decat atata am pus niste intrebari (acum daca din aceste intrebari s-a inteles altceva decat ar fii trebuit sa se inteleaga ...asta e).Da, sunt de acord cu aceste ..reflecti .Am si eu cateva (bineinteles nu sunt gandite de mine) (pe care le voi posta,bineinteles nu sunt din stiinta sunt din ...viata),imi plac ,ma reprezinta intr-un cuvant fac parte din structura mea.Acum normal ca nu orcine poate fii de acord cu aste reflecti (care imi plac mie)..nu vad ce problema ar fii.Fiecare e liber sa asimileze ce vrea.

"Ai reusit ?Continua!Nu ai reusit?Continua!" (nu cunosc autorul)

"Doar indraznetii reusesc !" ( anonim)

"Nu există sursă mai bogată de satisfacţii decât aceea de a te simţi opera
propriei tale personalităţi şi sculptor al propriei tale fiinţe." Vasile Pavelcu

"If I were dropped out of a plane into the ocean and told the nearest land was a thousand miles away, I'd still swim. And I'd despise the one who gave up."
Daca as fi aruncat dintr-un avion in ocean si mi s-ar spune ca cel mai apropiat tarm este la o mie de mile departare, tot as inota. Si as dispretui pe cel care ar renunta.
(Abraham Maslow)

"Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people."
Mintile mari discuta idei, mintile obisnuite discuta evenimente, mintile slabe discuta pe ceilalti.

"Daca vrei sa inaintezi in intelepciune, nu te uita de te ia lumea drept prost ori nebun. E treaba ei, nu a ta!" - Epictet

"Courage does not always roar. Sometimes it is the quiet voice at the end of the day saying, "I will try again tomorrow".
Curajul nu intotdeauna striga. Uneori, este acea voce soptita de la sfarsitul zilei care spune "Maine voi incerca din nou".

"Nu te plange!Nu te explica" (nu cunosc autorul)

AlexandruLazar

Citat din: Şumi din Octombrie 31, 2011, 09:45:08 PM"Ai reusit ?Continua!Nu ai reusit?Continua!" (nu cunosc autorul)

Sunt destul de sigur ca este o deviza popularizata de Fridtjof Nanses (dar s-ar putea sa fie imprumutata de la Pierre de Coubertin, nu imi aduc aminte acum).

virgil 48

#9
   Raspuns pentru #7 (Sumi)
Primul citat al tau, la care se refera si raspunsul precedent, este al unui exploarator,
cercetator(?) care l-a afirmat in numele stiintei. Dar scos din context si lasat pe mana
arivistilor, tupeistilor sau a raufacatorilor nu aduce nimic bun. A ajuns cunoscut fiindca
reflecta o anumita atitudine americana, care a fost cam straina poporului nostru.
Stramosii nostri ne-au lasat un proverb care poate valora mai mult decat citatul:
A gresi este omeneste.A persevera este diabolic.
Asa ca iti propun sa adaptam citatul in felul urmator:
Ai reusit, continua! Nu ai reusit, gandeste-te bine ce ai de facut!
Daca reusesti sa deschizi o usa in spatele careia este un zid, tu ce faci?

sumalan dorin


  Salutari

Interesanta intrebare,pai: m-as uita la zid si as cauta solutii pentru a-l strapunge (bineinteles ,poate mi-ar lua mult timp sa il strapung dar tot nu m-as lasa).Partea a doua daca as deschide "usa " in graba si zidul ar fii aproape ,mai mult ca sigur ca mi-as sparge capul (in fond ce e asa de grav sa iti spargi capul?O rana care orcum se vindeca).Mai mult decat atata,daca ar fii prea greu ,m-as automobiliza pentru a-l strapunge indiferent cat de mult timp mi-ar lua.Iar baza automobilizarii mele ar fii  : parintele Faria  personajul lui Alexandre Dumas din "Contele de Monte-Cristo".

virgil 48

#11
Esti tanar si entuziast, asa-i? Dupa ce vei da cu capul in zid de cateva ori, iti vei aduce
aminte de sfarsitul abatelui Faria. O atitudine flexibila in viata nu strica nimanui. Nu
aceea de a te lasa coplesit de greutati, ci a sti sa evaluezi corect riscurile. Asa cum nu au
facut multi, in special tineri, mizand pe cresterea la nesfarsit a pietei imobiliare.