Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pledoarie sub lumina Lunii

Creat de protelisav, Octombrie 26, 2011, 04:01:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mircea_p

De fapt afirmatia e valabila nu numai pentru luna noua. Cu exceptia cazurilor de eclipsa de luna, luna nu e in umbra pamantului, indiferent de faza. Jumatatea dinspre soare e luminata si jumatatea cealalta e in intuneric (e in propria umbra), in toate fazele.
De pe pamant vedem diferite fractiuni din cele doua jumatati, in functie de pozitia relativa.

virgil 48

 Fiindca autorul ofera prea multe teme de discutie diferite, eu ma opresc numai
la cea din final. Poleirea cu staniol a Lunii ar putea avea vreo utilitate practica?
Fiindca este o propunere ce vizeaza o eventuala inventie, il rog pe autor sa
sintetizeze avantajele ce s-ar dobandi. Eu cu atata folie as face o oglinda
concava in spatiu, care sa se poata orienta si care sa produca energie. Dar nu inainte de a ma gandi bine la meteoriti la temperaturi si la traiectorie.

ariel55

#17
Draga Virgil48, te rog, nu neglija faptul ca se poate folosi si "var"pentru acelasi scop (asa, ca pe terenul de sport), cum insusi Dl.Prof. recomanda.
Eu intreb: care ar fi masa totala de Aluminiu avand grosimea de 0.1mm, necesar pentru acoperirea a 1/2 (partea vizibila-nu tinem cont de libratie si de variatiile de inaltime a suprafetei).Se considera cunoscuta raza medie a satelitului natural Luna.
Banui insa, ca ,sunt secretele noii inventii propuse la OSIM. Cu stima pentru eforturile depuse  pe taramul inventicii.
P.S.Propunerea asta, imi aduce aminte de bancul cu Rusii si Americanii in timpul razboiului rece.Rusii vopsesc Luna in rosu la care americanii raspund, scriind (cu var probabil), Coca-Cola.
Avantaj americanii ca au folosit mai putin "var". ;D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!