Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Balon stratosferic romanesc

Creat de ariel55, Octombrie 18, 2011, 12:55:19 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

virgil 48

   Pentru a inlatura suspiciunile:
Trebuie sa existe undeva un grafic care sa-ti arate la ce inaltime a fost luata o imagine de
la mare altitudine, in functie de raportul dintre coarda si sageata curbei orizontului, masu-
rate pe imagine. In cazul nostru este cca. 150 : 4 . O fi numai la NASA ?

ariel55

Draga Virgil 48, despre ce suspiciuni vorbesti? Ei sunt niste amatori care au lansat experimental un balon ce urma sa ajunga conform dorintei lor la 40Km si a reusit conform datelor furnizate de GPS la 35km , ceea ce este impresionant, prin faptul ca a reusit o filmare de calitate de la inatime.Sunt primii in Romania. Alte filmari de acest fel nu au mai fost efectuate si mai ales, misiunea a fost transparenta pentru public. Nu vorbim aici de NASA sau ROSA.Echipamentul folosit a fost minimal, costul misiunii fiind in jur de 1000 de euro max.
Aberatia de traiectorie pe care ai sesizat-o , si nu esti singurul, se datoreaza cel mai probabil unei desincronizari la spargerea balonului ce a dus la pierderea informatiilor de la satelit prin rostogolirea nacelei .Antena nu a mai vazut constant constelatia GPS.Simplu.Oricum datele se pare ca sunt in curs de analiza si vor fi prezentate de Florin Mingireanu.
Despre experiment nu pot sa comentez decat ca a fost suficient de reusit si poate va orienta si pe scolarii nostrii spre aplicatii tehnice.
In rest cele bune.
P.S. Am inteles ca astazi la ora 4pm va avea loc o conferinta de presa la redactia ziarului Adevarul.Probabil mai multe date si explicatii vor fi prezentate publicului.Observatia ta, este foarte buna, referitor la curbura si se rezolva ca o problema de geometrie, cunoscand altitudinea exacta a fotografiei si detaliile asupra obiectivului camerei care a fost folosita in scopul corectarii aberatiilor geometrice.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Electron

Citat din: virgil 48 din Octombrie 20, 2011, 05:47:32 PM
   Pentru a inlatura suspiciunile:
Trebuie sa existe undeva un grafic care sa-ti arate la ce inaltime a fost luata o imagine de la mare altitudine, in functie de raportul dintre coarda si sageata curbei orizontului,
Pai asta poti sa faci si singur, sau te impiedica conspirationistii sa folosesti geometria la tine acasa ?

Citatmasurate pe imagine.
Masurarea de elemente pe imangini nu e relevanta daca nu cunosti caracteristicile aparatului care a produs imaginea, legat de aberatiile optice spre exemplu, cum amintea si ariel55.

CitatIn cazul nostru este cca. 150 : 4 .
Unde ai masurat acest raport, si cum?

CitatO fi numai la NASA ?
NASA nu are monopol asupra geometriei.


e-
Don't believe everything you think.

ariel55

Iata si primul film cu detalii ale misiunii. http://www.adevarultv.net/#categoria-fara-68-video-romania-vazuta-din-spatiu-4682-lista-pagina-1
Aici puteti sa va lamuriti mai bine asupra acestui zbor. Se vad foarte bine aberatiile geometrice furnizate de obiectiv CCD-ului cat si rostogolirea necontrolata a nacelei ce a dus la sincronizarea GPS.Din pacate obiectivul, expus direct catre exterior are o mica pata de condens, dar peisajul este vizibil.
Personal astept viitoarea misiune , unde "stangaciile" inceputului se vor adauga la experienta echipei.
Cele bune.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Electron

Foarte fain reportajul, chiar mi-a placut.  :)

Cea mai senzationala faza e pe la minutul 9 cand se sparge balonul si se vede ca Pamantul e de fapt foarte elastic, fiind cand convex, cand concav !!!!  ;D

e-
Don't believe everything you think.

ariel55

#20
He,he... ;D Cred ca efectul apare datorita obiectivului ce pare a avea unghi mare  si evident distanta focala mica(superangular).Camera, pentru a fi protejata la o posibila amerizare, a fost montata intr-o carcasa transparenta ce este posibil sa fi avut geamul de protectie semisferic (tipic pentru filmari subacvatice).Dar, evident este  posibil ca si  Pamantul vazut de la 35km sa fie foarte elastic. ;D Nu?
P.S.Cred ca acum, avand dovezi, se poate formula o noua teorie, cea a Pamantului elastic, ascunsa vulgului de conspiratori.  ::)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

sumalan dorin


Sincere felicitari echipei care a realizat acest proiect si nu in ultimul rand pentru succesul obtinut.Am vazut si eu reportajul ,chiar e foarte fain. ;D

virgil 48

#22
  Imi pare bine ca s-a lamurit problema aspectului cand convex, cand concav al liniei
orizontului. Am scapat de rezolvat acasa problema de geometrie :D

AlexandruLazar

Strict sub aspect tehnic, reușita nu este deloc de neapreciat -- cred că radioamatorii de la noi merită toată lauda.

ariel55

Mai multe fotografii din timpul zborului cat si ale activitatilor de la sol:

http://www.yo3ksr.ro/index.php/radioamatorism
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Electron

Ce dezamagire! Nici o poza cu Pamantul concav ... :(
E clar ca e conspiratie de la un cap la altul.

e-
Don't believe everything you think.

ariel55

Concav,concav...da...nici macar plat?! Este o "conspiratie inadmisibila"  >:(
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

#27
 Cum ar putea depasi altitudinea atinsa? Eu zic, desi  probabil ca altii au facut-o deja.
Daca altitudinea maxima este limitata de elasticitatea balonului, ar putea incerca cu doua
baloane, unul umflat si unul gol (pliat). Cele doua baloane se racordeaza printr-o supapa
care se deschide cand ajung pe la altitudinea de 20-30km. Volumul primului balon s-ar
reduce la jumatate, permitand relaxarea materialului si ridicarea ansamblului mai sus
inainte de a ceda. Ar putea renunta si la parasuta daca nu se sparg ambele baloane
iar daca supapa ar fi telecomandata s-ar putea controla aterizarea.
Se poate si mai simplu:
Daca umpli doua baloane identice cu cel folosit, cu aceeasi cantitate de heliu de prima oara (jumatate pentru fiecare). Chiar daca operatia nu va avea un rezultat proportional cu  2, avantajul
va fi vizibil.

virgil 48

 In ultima instanta cred ca altitudinea la care se ridica un astfel de balon depinde de
elasticitatea materialului din care este facut, de cate ori poate creste volumul inainte
de a se sparge. Bineinteles considerand ca se umple cu acelasi gaz.
Baloanele nu se produc la noi, deci echipa de la Stiinta si Tehnica nu poate decat sa
aleaga unul mai ieftin sau mai scump. Tot ce pot face ei, este sa alimenteze balonul cu
cantitatea minima de heliu care produce forta ascensionala de care au nevoie.Avand in
vedere vieza destul de mare cu care vedem din filmari ca s-a ridicat, data viitoare poate
isi vor aminti proverbul "incet, incet, depare ajungi". E drept ca nu-si pot dori sa-l
urmareasca prin Afganistan.

florinmingireanu

Salutari,

Viteza ascensionala medie a balonului este legata si de trasa pe orizontala. Dupa cum vedeti cu viteza ascensionala stabilita inainte de zbor (prin gradul de umplere cu heliu), balonul a parcurs deja o buna parte din teritoriul Romaniei. Daca am fi avut o viteza ascensionala de doua ori mai mica, atunci trasa ar fi fost in medie de doua ori mai lunga si recuperarea ar fi fost imposibila.

O altitudine mai mare poate fi atinsa, pentru o sarcina utila fixata, punand mai putin heliu si astfel dand "voie" balonului sa se dilate mai mult. Evident, nu trebuie exagerat nici cu cantitatea prea mica de heliu in dorinta exacerbata de a urca prea sus... e posibil sa nu urce deloc :-)

Trebuie insa un echilibru intre viteza ascensionala, dinamica atmosferica specifica zilei lansarii si zonele de recuperare disponibile. Suprafetele disponibile pe teritoriul Romaniei nu sunt foarte mari; daca in USA ne permiteam zboruri de 18 ore durata la floating... in Romania asemenea zboruri ies din discutie.

Florin Mingireanu