Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

modelarea lipiturilor

Creat de adriana, Decembrie 04, 2007, 08:48:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

HarapAlb

da, merge si un pdf.

inca un comentariu despre modelul lipiturilor: este foarte important sa stii in ce context (de ex. radiofrecventa, electronica de putere, comutatie) va fi folosit modelul pentru ca ponderea componentelor modelului se schimba si poate nu trebuie sa lucrezi cu un model sofisticat. Gasisem pe internet un articol unde se lua in considerare si incalzirea lipiturilor (datarita nor componente ce disipa caldura) ceea ce induce un gradient de temperatura si ca un anumit tip de aliaj de lipit poate actua ca o sursa de tensiune! in functie de conditii se pote adauga in paralel cu componentele pasive o sursa de tensiune a carei tensiune depinde de diferenta de temperatura intre extremitatile lipiturii.

Adriana, studiezi cumva in Bucuresti la Universitatea Politehnica?

adriana



       Da stiu ca toate astea sunt importante dar inca nu stiu nici eu prea multe.Pana acuma am facut doar documentare.Acuma urmeaza sa vorbesc cu profu sa imi dea mai multe detalii.Imi pare rau nu pot sa atasez pdf-ul e prea mare.


         Nu,studiez in Cluj la Universitatea Politehnica.

Electron

Citat din: adriana din Decembrie 07, 2007, 08:37:23 AM
         Nu,studiez in Cluj la Universitatea Politehnica.
Ca tot veni vorba, esti din Cluj sau doar studiezi acolo?  ;D

e-
Don't believe everything you think.

adriana


Electron

Ok, mutlumesc.
/ off topic intervention

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Ar trebui un loc facut unde putem vorbi despre noi. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro