Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Valorile SAR ale telefoanelor

Creat de Mariuss, Iunie 21, 2012, 12:33:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mariuss

Buna. De curand am revenit la modelul de telefon Nokia 3310, dupa ce am experimentat o multitudine de telefoane, incusiv smart-phonuri, telefoane cu video call, etc. M-am documentat pe tema valorilor SAR ale telefoanelor, si am gasit doar "tampenii" pe net (ca de obicei) in sensul ca la Nokia 3310 am gasit cel putin 10 valori SAR diferite, de la cele mai mici la cele mai mari. Intrebarile mele sunt:
1. Avand in vedere faptul ca Nokia 3310 a fost produs in urma cu peste 10 ani, este posibil ca utilizarea lui sa afecteze mai mult "sanatatea" utilizatorului decat telefoanele moderne? Ma gandesc ca acestea din urma, fiind mai noi si investindu-se in ele tehnologii, s-a pus problema si diminuarii efectelor nocive (daca sunt) asupra organismului utilizatorilor.
2. Oare se poate spune cu exactitate care sunt efectele nocive ale utilizarii telefoanelor de peste 10 ani, in comparatie cu cele noi, moderne, cu diverse tehnologii.
As dori sa aflu un raspuns cat mai obiectiv daca exista.