Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Atomul

Creat de A.Mot-old, Octombrie 05, 2011, 08:49:28 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Se stie ca atomii diferitelor substante difera intre ele prin numarul de electroni pe care ii are.De ce atomul trebuie sa aiba electroni?Atomii diferitelor substante difera numai prin numarul de electroni?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Octombrie 05, 2011, 08:49:28 AM
De ce atomul trebuie sa aiba electroni?
Din acelasi motiv pentru care trebuie sa aiba nucleoni.

CitatAtomii diferitelor substante difera numai prin numarul de electroni?
Nu.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Octombrie 05, 2011, 09:54:56 AM
Citat din: A.Mot din Octombrie 05, 2011, 08:49:28 AM
De ce atomul trebuie sa aiba electroni?
Din acelasi motiv pentru care trebuie sa aiba nucleoni.

CitatAtomii diferitelor substante difera numai prin numarul de electroni?
Nu.

e-
De ce atomul trebuie sa aiba un nucleu si unul sau mai multi electroni?Ce rol au electronii intr-un atom?Ce rol are nucleul intr-un atom?Prin ce mai difera atomii unei substante de atomii altei substante?Evident ca atomii difera prin masa lor.Exista vreo diferenta intre electronul unui atom de hidrogen si electronul unui atom de uraniu?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Octombrie 05, 2011, 12:51:43 PM
De ce atomul trebuie sa aiba un nucleu si unul sau mai multi electroni?
Nu stiu, intreaba pe cine i-a facut. De unde vrei sa stiu eu (sau altcineva) acest lucru?

CitatCe rol au electronii intr-un atom? Ce rol are nucleul intr-un atom?
De ce trebuie sa aiba un rol? Cum vrei sa raspunda fizica la intrebari legate de scop?

CitatPrin ce mai difera atomii unei substante de atomii altei substante?Evident ca atomii difera prin masa lor.
Tu ai cautat raspunsul la aceste intrebari in manualele de fizica? Chiar vrei totul mura in gura?
Studiaza structura atomilor si vei gasi foarte usor raspunsurile la aceste intrebari.

CitatExista vreo diferenta intre electronul unui atom de hidrogen si electronul unui atom de uraniu?
Ca particule elementre toti electronii sunt identici. Cand fac parte din sisteme diferite, pot avea caracteristici diferite, cum ar fi energia de legatura spre exemplu. Sper ca asta iti clarifica intrebarile, pentru ca sincer pentru mine nu e prea clar ce vrei sa intrebi.



e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Atomul nu "trebuie" să aibă electroni -- pur și simplu structura formată din nucleoni și electroni a fost numită așa.

123

Citat din: AlexandruLazar din Octombrie 05, 2011, 02:19:49 PM
Atomul nu "trebuie" să aibă electroni -- pur și simplu structura formată din nucleoni și electroni a fost numită așa.

Ca sa fim rigurosi, n-a fost chiar asa. Initial, atomul a fost considerat ca fiind particula fundamentala a Universului ("atom", adica indivizibil), dupa care s-a observat ca atomul are de fapt o structura ce include nucleul si invelisul electronic.

Electron

Citat din: 123 din Octombrie 05, 2011, 02:57:04 PM
Initial, atomul a fost considerat ca fiind particula fundamentala a Universului [...]
Ca sa fim si mai rigurosi, atomul a fost considerat partea indivizibila din fiecare substanta (atomii fiecarei substante fiind evident diferiti). Numarul si definitia substantelor ("fundamentale") a evoluat desigur, la inceput fiind luate in considerare doar 4: pamantul, apa, aerul si focul.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Octombrie 05, 2011, 01:07:54 PM
Nu stiu, intreaba pe cine i-a facut. De unde vrei sa stiu eu (sau altcineva) acest lucru?
e-
Nu ar trebui sa cautam un raspuns si la intrebarile:
1.-De ce structura atomului este alcatuita din nucleu si din electroni?
2.-Care este structura electronului?Electronul nu ar putea si el sa fie format din alte particule?
Eu stiu ca s-au gandit mai multe "modele" atomice dar care se pare ca nu sunt certe.........Daca noi nu stim clar ceea ce este microcosmosul atunci cum putem emite teorii cu privire la crearea universului? ???
Adevărul Absolut Este Etern!

virgil 48

 Particulele subatomice cunoscute se regasesc TOATE in structura atomului, sau sunt
unele specifice numai spatiului cosmic?

Electron

Citat din: A.Mot din Octombrie 06, 2011, 09:12:08 AM
Nu ar trebui sa cautam un raspuns si la intrebarile:
1.-De ce structura atomului este alcatuita din nucleu si din electroni?
Eu nu spun ca nu trebuie sa cautam astfel de raspunsuri. Eu iti spun doar ca fizica nu poate sa raspunda la astfel de intrebari, pentru ca nu cu asta se ocupa stiinta in general si fizica in particular.

Citat2.-Care este structura electronului?Electronul nu ar putea si el sa fie format din alte particule?
Orice este posibil. Doar ca pana acum, in toate experimentele cu electroni, acestia se comporta ca si cum ar fi particule punctiforme, fara structura interna. De aceea electronul este una din particulele elementare din modelele fizice de azi.

CitatEu stiu ca s-au gandit mai multe "modele" atomice dar care se pare ca nu sunt certe...
Mai concret?

CitatDaca noi nu stim clar ceea ce este microcosmosul atunci cum putem emite teorii cu privire la crearea universului?
Ce inseamna pentru tine "sa stim clar ceea ce este microcosmosul" si ce legatura are asta cu crearea Universului?

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: virgil 48 din Octombrie 06, 2011, 09:27:46 AM
Particulele subatomice cunoscute se regasesc TOATE in structura atomului [...]?
Nu. De exemplu neutrinii nu se regasesc in structura atomului.

Citatsau sunt unele specifice numai spatiului cosmic?
Interesanta dichotomie. Neutrinii care traverseaza Pamantul, pentru tine se afla "in spatiul cosmic"?

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Octombrie 06, 2011, 09:12:08 AM
Citat din: Electron din Octombrie 05, 2011, 01:07:54 PM
Nu stiu, intreaba pe cine i-a facut. De unde vrei sa stiu eu (sau altcineva) acest lucru?
e-
Nu ar trebui sa cautam un raspuns si la intrebarile:
1.-De ce structura atomului este alcatuita din nucleu si din electroni?

Asta este o întrebare lipsită de sens. În primul rând o structură nu e alcătuită din nucleu și electroni, cel mult atomul e format din nucleu și electroni. În al doilea rând, numele și noțiunea de atom sunt antropice.

CitatEu stiu ca s-au gandit mai multe "modele" atomice dar care se pare ca nu sunt certe.........Daca noi nu stim clar ceea ce este microcosmosul atunci cum putem emite teorii cu privire la crearea universului? ???

Mai documentează-te.

cristi

Citat.Daca noi nu stim clar ceea ce este microcosmosul atunci cum putem emite teorii cu privire la crearea universului?
Este o intrebare pertinenta. Exista doua raspunsuri:

  • 1. incercam si noi.
  • 2. suntem  modesti si nu ne bagam nici la una nici la alta.
Daca faci parte din a doua categorie, sper ca modestia sa se rasfranga in toate celelalte aspecte ale tale: "Daca nu stim ce e microcosmosul, cum putem sti ca ce scrie in Biblie e adevarat?". "Daca nu stim ce e microcosmosul, cum putem sti ce e dragostea?". Etc... Modestia este o virtute, dar numai atunci cand e practicata consecvent!
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

A.Mot-old

#13
Citat din: Electron din Octombrie 06, 2011, 10:13:54 AM
Citat din: A.Mot din Octombrie 06, 2011, 09:12:08 AM
Nu ar trebui sa cautam un raspuns si la intrebarile:
1.-De ce structura atomului este alcatuita din nucleu si din electroni?
Eu nu spun ca nu trebuie sa cautam astfel de raspunsuri. Eu iti spun doar ca fizica nu poate sa raspunda la astfel de intrebari, pentru ca nu cu asta se ocupa stiinta in general si fizica in particular.

Citat2.-Care este structura electronului?Electronul nu ar putea si el sa fie format din alte particule?
Orice este posibil. Doar ca pana acum, in toate experimentele cu electroni, acestia se comporta ca si cum ar fi particule punctiforme, fara structura interna. De aceea electronul este una din particulele elementare din modelele fizice de azi.

CitatEu stiu ca s-au gandit mai multe "modele" atomice dar care se pare ca nu sunt certe...
Mai concret?

CitatDaca noi nu stim clar ceea ce este microcosmosul atunci cum putem emite teorii cu privire la crearea universului?
Ce inseamna pentru tine "sa stim clar ceea ce este microcosmosul" si ce legatura are asta cu crearea Universului?

e-
In probleme directe fizica da raspunsuri suficient de clare si precise ca de exemplu ca spatiul parcurs de un mobil raportat la sistemul de referinta din care face parte are valoarea S=vt unde v este viteza mobilului si t este timpul in care acel mobil parcurge spatiul S.Cunoasterea microcosmosului si deci a structurii atomului trebuie inceputa cu stabilirea cauzelor existentiale a atomului caci fara cunoasterea acestor cauze vom rataci in intunericul diferitelor ipoteze.Ce fapt a condus la ideea ca atomul are structura formata din nucleu si electroni?Daca fizica si chimia nu-si pune intrebari despre cauzele existentiale ale atomilor atunci ce fel de stiinte sunt acestea?Electronul este un corp care are masa si sarcina electrica si ca orice corp ar trebui ca la randul sau sa aiba o structura interna si deci cu siguranta un nucleu care mentine in echilibru electronul altfel acesta s-ar dezintegra,iar daca ceea ce spun eu nu este adevarat atunci inseamna ca electronii de fapt nu exista si in consecinta atomul este un corp solid foarte mic avand o o forma elipsoidala cu o structura din ce in ce mai densa spre zona sa centrala care este nucleul gravitational de forma elipsoidala al atomului.
Nu cred ca tu nu stii ce modele atomice exista.
Ce este microcosmosul si ce este macrocosmosul se stie.........Daca nu ar exista atomul atunci nu ar exista moleculele si daca nu ar exista moleculele atunci nu ar exista diversele corpuri adica macrocosmosul adica universul.Este evident ca macrocosmosul adica universul exista dar noi inca nu stim de ce exista universul si nu stim de ce universul arata asa si nu altfel si tocmai de aceea trebuie sa cautam cauzele initiale de existenta ale microcosmosului adica al atomului caci fara atomi nu poate exista macrocosmos adica univers..........asta daca vrem sa ne aratam ca suntem oameni de stiinta si nu creatori literatura SF................
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: cristi din Octombrie 07, 2011, 03:05:03 PM
Citat.Daca noi nu stim clar ceea ce este microcosmosul atunci cum putem emite teorii cu privire la crearea universului?
Este o intrebare pertinenta. Exista doua raspunsuri:

  • 1. incercam si noi.
  • 2. suntem  modesti si nu ne bagam nici la una nici la alta.
Daca faci parte din a doua categorie, sper ca modestia sa se rasfranga in toate celelalte aspecte ale tale: "Daca nu stim ce e microcosmosul, cum putem sti ca ce scrie in Biblie e adevarat?". "Daca nu stim ce e microcosmosul, cum putem sti ce e dragostea?". Etc... Modestia este o virtute, dar numai atunci cand e practicata consecvent!
1.-Incercarea moarte n-are........dar nu inteleg de ce savantii nu concep teorii altele decat cea creationista care sa contina idei privind cauzele existentiale ale atomului caci asa ar fi mai usor sa gasim adevarata teorie a aparitiei universului precum si eliminarea oricaror contradictii care se stiu deja in ceea ce priveste asa zisa expansiune a universului legata de deplasarea spre rosu a spectrului luminii..........
2.-Aceiasi modestie a unui ateu care crede in teoria big-bang (in care am crezut si eu o vreme) o am si eu care cred ( de mai multa vreme) ca ceea ce scrie in Biblie este adevarat.Fiecare cu modestia lui dar nu vad ce legatura are aceasta virtute (aceea de a fi modest) cu stiinta in general si fizica in special pe de o parte si credinta religioasa pe de alta parte?????????!!!!!!!!Toti cei care zic ca stiu ceva atunci ei cred ca ceea ce stiu este adevarat?Toti cei care cred in ceva fara sa stie cum arata acel ceva atunci asta inseamna ca acel ceva nu este adevarat?Sa lasam Biblia.........si daca esti amabil incearca (Incercare moarte n-are.) sa dai niste raspunsuri clare la intrebarile mele.Multumesc!
Adevărul Absolut Este Etern!