Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cicloalcani

Creat de nemo, Octombrie 05, 2011, 01:32:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nemo

poate sa imi explice cineva diferenta dintre formele baie si scaun?

eu le-am intalnit la ciclohexan.din ce am inteles sunt doi izomeri conformationali fara tensiune

florin_try


Larisa

     Cel mai studiat dintre carbocicluri a fost ciclohexanul.molecula acestuia poate adopta doua conformatii extreme:o conformatie scun si o congormatie baie. 
     Conformatia mai saraca in energie si  deci mai stabila este cea scaun.Aceasta este lipsita de tensiune angulara(unghiurile intre valente sunt ca si la alcani).In aceasta confirmatie,gruparile CH2 se afla unele fata de celelalte in aranjari intercalate,ceea ce face  ca molecula sa fielipsita de tensiuni torsionate(vensiuni Potzer),datorate repulsiilor sterice dintre atomi.Conformerul scaun are un grad mare de  simetrie.Grupele CH2 sunt echivalente intre ele.Sase legaturi C-H sunt orientate paralel cu o axa de simetrie a oleculei,in sus si in jos si se numesc axiale sau polare,iar substituentii din aceste pozitii se numesc axiali.Celelalte sase valente sunt orientate aproximativ paralel cu un plan care taie la jumatate legaturile C-C din ciclu si acestea se numesc ecuatorile,iar substituentii ecuatoriali.
   Confirmatia baie a ciclohexanului este mai bogata in energie cu aproximativ 7,1Kcal/mol decat forma scaun..In aceasta confirmatie,in care se pastreaza unghiurile de valenta normal,atomii de hidrogen din patru grupe CH2 se afla in pozitii eclipsate unii fata de altii,ceea ce duce la tensiuni de torsionare.De asemenea,cele doua grupe CH2 care ies din planul celorlalte legaturi sunt singurele care se afla intercalat cu grupele CH2 vecine,care se afla apropiate in spatiu,sub distanta sumei razelor van der Waals.
  Trecerea unui conformer scaun in alt conformer scaun are loc prin torsionarea legaturilor C2-C3 si C5-C6