Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema volum sangvin

Creat de dumitru, Septembrie 29, 2011, 08:15:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dumitru

ieri am avut test initial la biologie unde ne-a dat si o problema pe care nu am facut-o nici unul.
Un barbat ,avand 76kg pierde in urma unui accident 460ml sange.stiind ca volumul sanguin =8% din greutatea corpului calculati volumul total de sange avut inainte de accident.

A.Mot-old

Citat din: dumitru din Septembrie 29, 2011, 08:15:53 AM
ieri am avut test initial la biologie unde ne-a dat si o problema pe care nu am facut-o nici unul.
Un barbat ,avand 76kg pierde in urma unui accident 460ml sange.stiind ca volumul sanguin =8% din greutatea corpului calculati volumul total de sange avut inainte de accident.
Eu stiam ca volumul sanguin al unui om este circa 7% din greutatea lui.Pai daca consideram ca este 8% din greutatea corpului si stim ca acel om avea 76 de Kg inainte de accident atunci inseamna ca inainte de accident volumul sanguin era de 76*(8/100)=0,76*8=6,08 litri de sange.Cred ca intrebarea trebuia sa fie "Ce greutate are acel om dupa accident stiind ca el a pierdut 460 ml de sange?".
Adevărul Absolut Este Etern!

Pozitron

@dumitru: esti rugat sa dai nume adecvate subiectelor pe care le deschizi. Daca toata lumea deschide topicuri cu titlul "problema" la ce se ajunge?

<Pozitron>