Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problemă chimie: efectul termic al interacţiunii hidrogen-oxigen

Creat de Anysoara, Septembrie 27, 2011, 04:51:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anysoara

Reactia de descompunere a apei H2O -> H2+O2 este insotita de absorbtie de caldura. Cum consideri, ce efect termic ar avea reactia inversa- de interactiune a hidrogenului cu oxigenul? Scrie ambele ecuatii ale reactiilor. Indica efectul termic si stabileste coeficientii.

Va rog, nu am nici cea mai mica idee cum as putea face asta. (sunt varza la chimie)

justakid

Pai daca reactia este inversa, si efectul este invers, nu? Iar inversul absorbtiei de caldura este cedarea de caldura.

Reactiile in care se absoarbe caldura (notata si cu Q) din mediu se numesc endoterme.
Cele in care se cedeaza caldura, se numesc exoterme.

Deci, putem considera ca alaturi de reactant, in cazul tau apa ce se descompune, mai avem nevoie de ceva pentru ca reactia sa aiba loc...si anume de caldura! De aceasta absoarbe caldura din mediu.

Asadar, se poate scrie:

H2O + Q -> H2 + O2

La reactia inversa, H2 + O2 -> H2O, caldura se formeaza, deci va fi reactant... incearca tu sa scrii.

Pentru a egala o reactie chimica trebuie sa tii cont de legea conservarii maselor, care spune ca fiecare specie (si anume element, hidrogen, oxigen, sulf, whatever) trebuie sa se gaseasca in aceasi cantitate si in reactanti si in produsii de reactie. Asadar ce trebuie sa faci tu e sa inmultesti fiecare reactant si produs de reactie ca numarul de hidrogeni si numarul de oxigeni xD sa fie egale in stanga si dreapta.



In legatura cu cedarea si absorbtia de caldura... daca nu-ti cere doar +Q...daca asta-ti cere ignora urmatorul paragraf:

De asemenea se mai poate nota cu Δ (delta) H dar nu cred ca iti cere asta. Si anume, sa scrii reactia, si dupa sa pui ΔH=+xkJ (kilojouli, unitate de masura pentru energie) in cazul in care reactia este endoterma sau ΔH=-ykJ in cazul in care este exoterma. Acest ΔH poti considera ca exprima de ce energie are nevoie reactia pt a se intampla, de aceea cand e exoterma (adica se cedeaza Q mediului) e cu -, ca nu numai ca nu are nevoie de energie dar chiar cedeaza si ea caldura.



Multa bafta, sper ca ai inteles ceva.

Uite o explicatie scurta si simplista a reactiilor endo si exoterme: http://www.gcsescience.com/rc22-exothermic-endothermic.htm. Si mai multe informatii daca vrei sa intelegi mai bine: http://chemistry.about.com/cs/generalchemistry/a/aa051903a.htm


PS: asta nu e chimie organica, ci anorganica. Organice sunt substantele care au macar un atom de carbon in compozitie.  ;)


jane23

Salut!

2H2O --> 2H2 + O2 - Q reactie endoterma, se absoarbe caldura

Am notat cu minus Q deoarece ni se spune ca se absoarbe caldura. Acum daca incerci sa privesti reactia invers, ai avea:

2H2 + O2 - Q --> 2H2O , care este acelasi lucru cu:

2H2 + O2 --> 2H2O + Q , reactie exoterma, se degaja caldura in exterior. Ecuatiile ingrosate sunt ecuatiile cerute in problema.

De fiecare data cand ai o reactie reversibila, caldura reactiei directe este opusul caldurii reactiei inverse. Am incercat sa explic cat mai logic, nu stiu in ce clasa esti asa ca nu stiu nici ce notiuni ai invatat pana acum.  :)