Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Teoria relativităţii, astronomie si astrofizica

Lamuriri cu privire la problema vitezei neutrinului ...

(1/2) > >>

Scientia:
Cerberus ridica doua intrebari in sectiunea Q&A pe marginea recent anuntatei descoperiri cu privire la viteza supraluminica a neutrinilor. Le reproducem mai jos, spre dezbatere:

In stirea socanta din zilele trecute, se spune ca neutrinul ar fi depasit viteza luminii cu 0,0025%. Intrebari:

1. Ar putea fi explicat fenomenul prin folosirea de catre particula a celei de-a 11-a dimensiune, spatiala, necesara pentru confirmarea teoriei corzilor?

2. Sa zicem ca descoperirea ar fi validata. Depasirea vitezei luminii 0,0025% ar putea semnifica parcurgerea axei negative a timpului, adica o intoarcere in timp, cu o viteza de 750 de km/s. Asta ar insemna inconjurul Pamantului in cca 1 minut, deci intr-un minut am trimite informatia in ziua de ieri. Daca urmam rationamentul, intr-o zi de 'intoarcere' in timp, am ajunge in epoca marilor migratii din Europa. Este corect rationamentul?

Electron:

--- Citat din: Scientia din Septembrie 24, 2011, 11:58:21 a.m. ---2. Sa zicem ca descoperirea ar fi validata.
--- Terminare citat ---
Ok.

--- Citat ---Depasirea vitezei luminii 0,0025% ar putea semnifica parcurgerea axei negative a timpului, adica o intoarcere in timp, cu o viteza de 750 de km/s.
--- Terminare citat ---
Fals. Viteza "parcurgerii axei negative a timpului" nu se poate exprima in km/s.
Cam cu ce viteza, exprimata in km/s, zici tu ca se "parcurge" in mod normal axa pozitiva a timpului ?

--- Citat ---Asta ar insemna inconjurul Pamantului in cca 1 minut, deci intr-un minut am trimite informatia in ziua de ieri.Daca urmam rationamentul, intr-o zi de 'intoarcere' in timp, am ajunge in epoca marilor migratii din Europa.
--- Terminare citat ---
Fals din nou. Fa calculul acesta pe alte planete din Sistemul Solar sa vezi ce obtii.

--- Citat ---Este corect rationamentul?
--- Terminare citat ---
Evident ca nu.

e-

virgil 48:
Pentru cine stie cum a calculat Einstein viteza luminii:
Asa a reiesit din calcule, 300000 km/s fix? Cum o fi stiut lumina sa se incadreze in unitatile
noastre de masura(omenesti) astfel ca sa rezulte o cifra atat de rotunda? Cand s-a
remarcat pi, la inceput l-au aproximat cu 3, 3,14 iar acum se pot scoate o infinitate de
zecimale. Viteza luminii care o consideram noi astazi nu poate fi o valoare aproximativa?

AlexandruLazar:
Nu cred ca Einstein a calculat viteza luminii si i-a dat fix 300,000 km/s din calcule. In cadrul electromagnetismului clasic se poate calcula, dar tot pe baza unor marimi determinate experimental.

Pe baza masurarii experimentale nu se poate obtine niciodata o valoare exacta, dar cum viteza luminii in vid este o constanta atat de importanta, ea e cunoscuta cu o incertitudine de 4 ppM (nu, n-am scris gresit, e M de la miliard, nu m), care dealtfel nu e fix 300,000 km/s.

Mai la obiect de atat insa, si poate paradoxal, intrucat unitatea de masura pentru *lungime* este de fapt derivata pe baza vitezei luminii, valoarea exprimata in unitati SI este exacta pana la ultima cifra. Nu cu viteza luminii avem probleme ci cu distanta :).

A.Mot-old:

--- Citat din: virgil 48 din Noiembrie 05, 2011, 04:08:40 p.m. ---Pentru cine stie cum a calculat Einstein viteza luminii:
Asa a reiesit din calcule, 300000 km/s fix? Cum o fi stiut lumina sa se incadreze in unitatile
noastre de masura(omenesti) astfel ca sa rezulte o cifra atat de rotunda? Cand s-a
remarcat pi, la inceput l-au aproximat cu 3, 3,14 iar acum se pot scoate o infinitate de
zecimale. Viteza luminii care o consideram noi astazi nu poate fi o valoare aproximativa?

--- Terminare citat ---
De fapt viteza luminii este in vid mai mica de 300000 Km/s. Vezi aci: http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=viteza%20luminii&source=web&cd=1&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fro.wikipedia.org%2Fwiki%2FViteza_luminii&ei=FB-2TqzCLYLrOfPLwPsB&usg=AFQjCNHUUngQK52JOoyaOcOYzKILEEG75A ::)
Cat priveste valoarea lui "pi" este unul parca un roman profesor de matematica care zice ca e mai mare dacat valoarea stiuta si acceptata de toti matematicienii........ ???

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă