Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Lamuriri cu privire la problema vitezei neutrinului ...

Creat de Scientia, Septembrie 24, 2011, 11:58:21 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Scientia

Cerberus ridica doua intrebari in sectiunea Q&A pe marginea recent anuntatei descoperiri cu privire la viteza supraluminica a neutrinilor. Le reproducem mai jos, spre dezbatere:

In stirea socanta din zilele trecute, se spune ca neutrinul ar fi depasit viteza luminii cu 0,0025%. Intrebari:

1. Ar putea fi explicat fenomenul prin folosirea de catre particula a celei de-a 11-a dimensiune, spatiala, necesara pentru confirmarea teoriei corzilor?

2. Sa zicem ca descoperirea ar fi validata. Depasirea vitezei luminii 0,0025% ar putea semnifica parcurgerea axei negative a timpului, adica o intoarcere in timp, cu o viteza de 750 de km/s. Asta ar insemna inconjurul Pamantului in cca 1 minut, deci intr-un minut am trimite informatia in ziua de ieri. Daca urmam rationamentul, intr-o zi de 'intoarcere' in timp, am ajunge in epoca marilor migratii din Europa. Este corect rationamentul?

Electron

Citat din: Scientia din Septembrie 24, 2011, 11:58:21 AM
2. Sa zicem ca descoperirea ar fi validata.
Ok.

CitatDepasirea vitezei luminii 0,0025% ar putea semnifica parcurgerea axei negative a timpului, adica o intoarcere in timp, cu o viteza de 750 de km/s.
Fals. Viteza "parcurgerii axei negative a timpului" nu se poate exprima in km/s.
Cam cu ce viteza, exprimata in km/s, zici tu ca se "parcurge" in mod normal axa pozitiva a timpului ?

CitatAsta ar insemna inconjurul Pamantului in cca 1 minut, deci intr-un minut am trimite informatia in ziua de ieri.Daca urmam rationamentul, intr-o zi de 'intoarcere' in timp, am ajunge in epoca marilor migratii din Europa.
Fals din nou. Fa calculul acesta pe alte planete din Sistemul Solar sa vezi ce obtii.

CitatEste corect rationamentul?
Evident ca nu.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

Pentru cine stie cum a calculat Einstein viteza luminii:
Asa a reiesit din calcule, 300000 km/s fix? Cum o fi stiut lumina sa se incadreze in unitatile
noastre de masura(omenesti) astfel ca sa rezulte o cifra atat de rotunda? Cand s-a
remarcat pi, la inceput l-au aproximat cu 3, 3,14 iar acum se pot scoate o infinitate de
zecimale. Viteza luminii care o consideram noi astazi nu poate fi o valoare aproximativa?

AlexandruLazar

Nu cred ca Einstein a calculat viteza luminii si i-a dat fix 300,000 km/s din calcule. In cadrul electromagnetismului clasic se poate calcula, dar tot pe baza unor marimi determinate experimental.

Pe baza masurarii experimentale nu se poate obtine niciodata o valoare exacta, dar cum viteza luminii in vid este o constanta atat de importanta, ea e cunoscuta cu o incertitudine de 4 ppM (nu, n-am scris gresit, e M de la miliard, nu m), care dealtfel nu e fix 300,000 km/s.

Mai la obiect de atat insa, si poate paradoxal, intrucat unitatea de masura pentru *lungime* este de fapt derivata pe baza vitezei luminii, valoarea exprimata in unitati SI este exacta pana la ultima cifra. Nu cu viteza luminii avem probleme ci cu distanta :).

A.Mot-old

Citat din: virgil 48 din Noiembrie 05, 2011, 04:08:40 PM
Pentru cine stie cum a calculat Einstein viteza luminii:
Asa a reiesit din calcule, 300000 km/s fix? Cum o fi stiut lumina sa se incadreze in unitatile
noastre de masura(omenesti) astfel ca sa rezulte o cifra atat de rotunda? Cand s-a
remarcat pi, la inceput l-au aproximat cu 3, 3,14 iar acum se pot scoate o infinitate de
zecimale. Viteza luminii care o consideram noi astazi nu poate fi o valoare aproximativa?
De fapt viteza luminii este in vid mai mica de 300000 Km/s. Vezi aci: http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=viteza%20luminii&source=web&cd=1&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fro.wikipedia.org%2Fwiki%2FViteza_luminii&ei=FB-2TqzCLYLrOfPLwPsB&usg=AFQjCNHUUngQK52JOoyaOcOYzKILEEG75A ::)
Cat priveste valoarea lui "pi" este unul parca un roman profesor de matematica care zice ca e mai mare dacat valoarea stiuta si acceptata de toti matematicienii........ ???
Adevărul Absolut Este Etern!

virgil 48

  Multumesc A.Mot
Pagina unde m-ai trimis trebuia sa o consult inainte de a posta aici. Dar despre cifra
aceasta 300000 care o aude fiecare din scoala, nu mi-am inchipuit ca este "rotunjita".
Sa inteleg ca acum unitatea de masura pentru lungime este definita in functie de viteza
luminii? Mi se pare ciudat(mie) ca la etalonarea lungimii sa participe si timpul.

AlexandruLazar

Pare ciudat dar asa este; la ora actuala metrul este definit ca fiind lungimea parcursa de lumina in 1⁄299,792,458 dintr-o secunda. In principiu, ratiunile pentru aceasta solutie au fost in primul rand tehnice (de exemplu, masurarea timpului se poate face extrem de precis), dar si de consistenta, in sensul ca la ora actuala comunitatea metrologica internationala incearca sa renunte la etaloanele "fixe" si sa defineasca marimile pe baza unor proprietati fundamentale din natura.