Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre experimentul OPERA care ar fi vazut neutrini superluminici

Creat de florin_try, Septembrie 23, 2011, 07:15:47 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Scientia

Un nou articol, cu mai multe detalii tehnice privind organizarea şi desfăşurarea experimentului care a demonstrat (?) că neutrinii se deplasează cu viteză superioară luminii: http://www.scientia.ro/blogul-catalina-oana-curceanu/2404-viteza-luminii-si-neutrinii-de-la-cern-detalii-tehnice.html

Dendros

Interesant.
Dacă rezultatele experimentului sunt corecte, am avut dreptate cu ideile mele privind viteze superluminice. Dar rămâne de aflat dacă rezultatele sunt într-adevăr corecte. Iar dacă sunt va trebui, probabil, elaborată o nouă teorie care să explice acest aspect.

Virgil

Faptul ca viteza neutrinilor este cu foarte putin mai mare decat viteza luminii, inseamna ca aceasta a fost influientata ori de factorii de mediu, ori de campul gravitational. De altfel se pare ca neutrinii emisi de Soare se transforma in drumul lor in alte tipuri de neutrini pe masura ce se indeparteaza de Soare. Deci intensitatea campului gravitational cred ca influienteaza forma de existenta a neutrinilor, probabil si viteza lor.

Scientia

The Guardian anunţă în această dimineaţă că rezultatele unui al doilea experiment privind neutrinii, care s-ar deplasa cu o viteză superioară vitezei luminii, confirmă primul experiment, care deşi a reuşit să stârnească discuţii aprinse, s-a lovit de scepticismul multor fizicieni.

O potenţială sursă de erori, pe care fizicienii care au efectuat şi primul experiment au înlăturat-o de această dată, era generată de faptul că impulsurile de neutrini trimişi de la Cern către Gran Sasso erau relativ lungi, durând circa 10 microsecunde fiecare, de data aceasta fiind de doar 3 nanosecunde, cu un interval de 524 de nanosecunde între impulsuri. Acest fapt a permis o măsurare mult mai precisă.

După ce au măsurat 20 de evenimente în ultimele săptămâni, fizicienii de la Opera (Oscillation Project with Emulsion-tRacking Apparatus) team / Gran Sasso au descoperit că rezultatele iniţiale se confirmă.

Mai multe detalii în The Guardian: http://www.guardian.co.uk/science/2011/nov/18/neutrinos-still-faster-than-light

Cercetătorii de la Opera au publicat şi un material privind descoperirea lor recentă la această adresă:
http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1109/1109.4897.pdf


ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

florin_try

Citat din: ariel55 din Noiembrie 18, 2011, 10:26:35 AM
Eh.....abia acum putem spune...:"Am incurcat-o fetelor!" ;)

Not yet.

Este inca posibil ca ambele experimentele sa aiba o eroare sistematica (dar f. subtila).
Inca as paria toti banii pe aceasta varianta.

Pe de alta parte, mai recent, nu cred ca mai vad in FTL neutrino(cu masa de repaus nenula dar FTL) chiar sfirsitul lumii asa cum o stiam.




ariel55

Ai dreptate, sa fim rabdatori....

GENEVA: Physicists on the team that measured particles traveling faster than light said Friday they were as surprised as their skeptics about the results, which appear to violate the laws of nature as we know them.

Hundreds of scientists packed an auditorium at one of the world's foremost laboratories on the Swiss-French border to hear how a subatomic particle, the neutrino, was found to have outrun light and confounded the theories of Albert Einstein.

"To our great surprise we found an anomaly," said Antonio Ereditato, who participated in the experiment and speaks on behalf of the team.

An anomaly is a mild way of putting it.

Going faster than light is something that is just not supposed to happen, according to Einstein's 1905 special theory of relativity. The speed of light - 186,282 miles per second (299,792 kilometers per second) - has long been considered a cosmic speed limit.

The team - a collaboration between France's National Institute for Nuclear and Particle Physics Research and Italy's Gran Sasso National Laboratory - fired a neutrino beam 454 miles (730 kilometers) underground from Geneva to Italy.

They found it traveled 60 nanoseconds faster than light. That's sixty billionth of a second, a time no human brain could register.

"You could say it's peanuts, but it's not. It's something that we can measure rather accurately with a small uncertainty," Ereditato told The Associated Press.

If the experiment is independently repeated - most likely by teams in the United States or Japan - then it would require a fundamental rethink of modern physics.

"Everybody knows that the speed limit is c, the speed of light. And if you find some matter particle such as the neutrino going faster than light, this is something which immediately shocks everybody, including us," said Ereditato, a researcher at the University of Bern, Switzerland.

Physicists not involved in the experiment have been understandably skeptical.

Alvaro De Rujula, a theoretical physicist at CERN, the European Organization for Nuclear Research outside Geneva from where the neutron beam was fired, said he blamed the readings on a so-far undetected human error.

If not, and it's a big if, the door would be opened to some wild possibilities.

The average person, said De Rujula, "could, in principle, travel to the past and kill their mother before they were born."

But Ereditato and his team are wary of letting such science fiction story lines keep them up at night.

"We will continue our studies and we will wait patiently for the confirmation," he told the AP. "Everybody is free to do what they want: to think, to claim, to dream."

He added: "I'm not going to tell you my dreams."

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

munteanu88

oricum, in realitate, nu exista combustibilul ce ar putea propulsa o naveta spatiala peste viteza luminii. sau exista?

Electron

Citat din: munteanu88 din Noiembrie 24, 2011, 12:19:09 AM
oricum, in realitate, nu exista combustibilul ce ar putea propulsa o naveta spatiala peste viteza luminii. sau exista?
Accelerarea unei nave peste viteza luminii nu e este o problema de combustibil (de natura lui sau de cantitate), ci una de limita fizica a vitezei, conform Teoriei Relativitatii.

e-
Don't believe everything you think.

florin_try

Citat din: Electron din Noiembrie 24, 2011, 10:35:41 AM
Accelerarea unei nave peste viteza luminii nu e este o problema de combustibil (de natura lui sau de cantitate), ci una de limita fizica a vitezei, conform Teoriei Relativitatii.

Dar tu ai auzit de  cele 2 experimente ce par a indica ca neutrinii (obiecte cu masa) pot depasi viteza luminii?
Daca  intr-adevar se confirma a nu fi o eroare sistematica ci fapt autentic ca obiecte cu masa pot calatori peste viteza luminii, se poate lejer shimba placa aia veche cu "viteza luminii .. limita fizica a vitezei, conform Teoriei Relativitatii."
In acest caz (daca neutrinii intr-adevar sunt superluminici), atunci nimic nu poate (in principiu) opri o nava sa depaseasca viteza luminii, nu mai e nici chestie de energie si nici de limita fizica.


Electron

Citat din: florin_ din Noiembrie 24, 2011, 04:09:42 PM
Daca  intr-adevar se confirma a nu fi o eroare sistematica ci fapt autentic ca obiecte cu masa pot calatori peste viteza luminii, [...]
Daca.

e-
Don't believe everything you think.

florin_try




Sieglind

Şi o "códa": cei doi socotiţi responsabili au demisionat. Antonio Ereditato, purtătorul de cuvânt al OPERA şi prof. Dario Autiero.

Eu sper că fizicienii vor continua să şi viseze.
"Indiferent dacă legile ultime ale naturii vor fi sau nu descoperite pe timpul vieţii noastre, important e să continuăm tradiţia de a observa natura şi de a ne întreba fără încetare de ce este aşa cum este". (Steven Weinberg, Visul unei teorii finale)