Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre experimentul OPERA care ar fi vazut neutrini superluminici

Creat de florin_try, Septembrie 23, 2011, 07:15:47 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

florin_try

 Am citit azi ca un grup de cercetatori ar fi gasit particole ce calatoresc peste viteza luminii.
 Iata si un link la una din surse: http://seattletimes.nwsource.com/html/nationworld/2016290580_speed23.html

Daca va fi confirmat experimental, ar fi probabil cea mai importanta decoperire a secolului.

Oare suntem un fata unei descoperiri de exceptie, sau o fi doar o eroare de masurare ?



mercur



mercur

Se pare că o observaţie similară a mai avut loc prin 2007, în cadrul experimentului MINOS, în care s-au detectat neutrini proveniţi de la Fermilab într-un detector aflat în Minnesota. În schimb, atunci, incertitudinile experimentale au fost mult mai mari.

A.Mot-old

Citat din: florin_ din Septembrie 23, 2011, 07:15:47 AM
Am citit azi ca un grup de cercetatori ar fi gasit particole ce calatoresc peste viteza luminii.
 Iata si un link la una din surse: http://seattletimes.nwsource.com/html/nationworld/2016290580_speed23.html

Daca va fi confirmat experimental, ar fi probabil cea mai importanta decoperire a secolului.

Oare suntem un fata unei descoperiri de exceptie, sau o fi doar o eroare de masurare ?



Einstein a gresit profund!
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Septembrie 23, 2011, 07:22:57 PM
Citat din: A.Mot din Septembrie 23, 2011, 06:04:50 PM
Einstein a gresit profund!
Ok, spune tu atunci cum era corect.

e-
In cel mai bun caz ar trebui ca viteza luminii in teoria lui Einstein sa nu fie considerata cea mai mare viteza ce poate fi atinsa si deci eu consider ca nu se produce nici contractia spatiului,nici dilatarea timpului si nici marirea masei unui corp care se misca cu o viteza oarecare v fie ea chiar si viteza luminii sau mai mare decat aceasta.In concluzie teoria lui Einstein trebuie aruncata la cosul de gunoi si cautati tahionii care se stie ca pot avea orice fel de viteza inclusiv viteza negativa.
Adevărul Absolut Este Etern!

tavy

Citat din: A.Mot din Septembrie 23, 2011, 09:58:59 PM
In cel mai bun caz ar trebui ca viteza luminii in teoria lui Einstein sa nu fie considerata cea mai mare viteza ce poate fi atinsa si deci eu consider ca nu se produce nici contractia spatiului,nici dilatarea timpului si nici marirea masei unui corp care se misca cu o viteza oarecare v fie ea chiar si viteza luminii sau mai mare decat aceasta.In concluzie teoria lui Einstein trebuie aruncata la cosul de gunoi si cautati tahionii care se stie ca pot avea orice fel de viteza inclusiv viteza negativa.
Greșești profund, din teoria lui Einstein nu reiese că viteza luminii este cea mai mare care poate fi atinsă, reiese însă că este cea mai mare viteză la care se poate transmite informație fără a fi violată cauzalitatea. Este suficient să se demonstreze că respectivii neutrini cu viteze peste viteza lumii (presupunem că au într-adevăr viteză peste viteza luminii) nu pot transporta informație și teoria lui Einstein rămâne în picioare fără probleme. Deasemenea dacă se ajunge la concluzia că cauzalitatea nu este o chestiune absolută în univers și se poate recepționa un semnal înainte ca acesta să fie transmis, puțin probabil, atunci teoria lui Einstein va permite fără probleme transmiterea de informație la viteze peste viteza luminii.

123

Citat din: tavy din Septembrie 23, 2011, 10:24:36 PM
Este suficient să se demonstreze că respectivii neutrini cu viteze peste viteza lumii (presupunem că au într-adevăr viteză peste viteza luminii) nu pot transporta informație și teoria lui Einstein rămâne în picioare fără probleme.

Mai ramane totusi o problema: neutrinii au masa de repaus nenula. La viteza luminii ar avea masa infinita. Daca o si depasesc atunci ies de tot in afara teoriei.

tavy

Citat din: 123 din Septembrie 23, 2011, 11:46:22 PM
Mai ramane totusi o problema: neutrinii au masa de repaus nenula. La viteza luminii ar avea masa infinita. Daca o si depasesc atunci ies de tot in afara teoriei.
Nu prea mă pricep la particule așa că nu știu dacă masa de repaus a neutrinilor este nenulă sau dacă toate tipurile de neutrino au masa de repaus nenulă. Pe de altă parte, dacă au masă de repaus nenulă nu pot atinge viteza luminii deci nu putem vorbi de masa infinită la viteza luminii. Pe de altă parte, neutrinii cu viteză peste viteza luminii, dacă există, ar putea fi emiși direct cu viteze peste viteza luminii sau ar putea cumva, nu-mi imaginez cum, să treacă de la viteză sub viteza luminii la viteză peste viteza luminii fără să atingă viteza luminii.
Oricum deja speculăm prea mult, cel mai probabil se va constata că s-a făcut o greșeală pe undeva și de fapt nu au viteză peste viteza luminii sau cel mult, dacă au într-adevăr viteza peste cea a luminii, se va constata că nu pot transporta informație ceea ce, am impresia, implică că nu au masă.
În cazul cel mai puțin probabil, acela cum că cauzalitatea poate fi violată, ar putea avea masă de repaus și viteze peste cea a luminii dar, în cazul acesta, din câte știu, teoria relativității nu spune nimic despre masa particulelor cu viteză peste viteza luminii deci nu văd cum ar putea intra în conflict nu experimentul.

123

In urma cu ceva timp se conidera intr-adevar ca neutrinii nu au masa de repaus, dar mai apoi s-a observat experimental ca au. Masele neutrinilor  au fost determinate indirect, daca tin eu bine minte, ca urmare a constatarii unor diferente de masa intre cele trei tipuri de neutrini. Nu s-au obtinut niste valori exacte, doar niste valori maxime posibile (de exemplu masa neutrinului electronic are o valoare mai mica decat 10^-8 mase ale protonului).

E posibil sa se fi strecurat vreo eroare in cadrul experimentului, dar in cazul asta e una foarte subtila. Din ce am inteles eu, cercetatorii si-au batut capul destul de mult timp pana sa dea publicitatii rezutatul. Mai mult, un rezultat similar a mai fost obtinut la Fermilab prin 2007, dar atunci marja de eroare a experimentului era mai mare. De data asta cercetatorii au spus ca valoarea obtinuta nu poate fi incadrata in categoria "eroare de masurare".

florin_try


Trebuie sa fie o eroare undeva in masuratoare, pe asta as paria.

Imi place insa sa contemplez intrebarea: "Dar daca experimentul e corect" ?
Singurul lucru la care ma pot gindi [pe moment] e ca teoria lui Einstein ramine corecta, insa probabil spatiul are mai multe dimensiuni iar neutrinii gasesc o scurtatura in aceste extra dimensiuni?

A.Mot-old

Citat din: tavy din Septembrie 23, 2011, 10:24:36 PM
Citat din: A.Mot din Septembrie 23, 2011, 09:58:59 PM
In cel mai bun caz ar trebui ca viteza luminii in teoria lui Einstein sa nu fie considerata cea mai mare viteza ce poate fi atinsa si deci eu consider ca nu se produce nici contractia spatiului,nici dilatarea timpului si nici marirea masei unui corp care se misca cu o viteza oarecare v fie ea chiar si viteza luminii sau mai mare decat aceasta.In concluzie teoria lui Einstein trebuie aruncata la cosul de gunoi si cautati tahionii care se stie ca pot avea orice fel de viteza inclusiv viteza negativa.
Greșești profund, din teoria lui Einstein nu reiese că viteza luminii este cea mai mare care poate fi atinsă, reiese însă că este cea mai mare viteză la care se poate transmite informație fără a fi violată cauzalitatea. Este suficient să se demonstreze că respectivii neutrini cu viteze peste viteza lumii (presupunem că au într-adevăr viteză peste viteza luminii) nu pot transporta informație și teoria lui Einstein rămâne în picioare fără probleme. Deasemenea dacă se ajunge la concluzia că cauzalitatea nu este o chestiune absolută în univers și se poate recepționa un semnal înainte ca acesta să fie transmis, puțin probabil, atunci teoria lui Einstein va permite fără probleme transmiterea de informație la viteze peste viteza luminii.
De unde rezulta din teoria lui Enstein ca viteza luminii este cea mai mare viteza la care se pot transmite informatii? ???
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: florin_ din Septembrie 24, 2011, 07:43:45 AM

Trebuie sa fie o eroare undeva in masuratoare, pe asta as paria.

Imi place insa sa contemplez intrebarea: "Dar daca experimentul e corect" ?
Singurul lucru la care ma pot gindi [pe moment] e ca teoria lui Einstein ramine corecta, insa probabil spatiul are mai multe dimensiuni iar neutrinii gasesc o scurtatura in aceste extra dimensiuni?
Spatiul nu are mai multe dimensiuni decat daca noi inventam un asemenea tip de spatiu. ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

tavy

Citat din: A.Mot din Septembrie 24, 2011, 09:39:56 AM
Citat din: tavy din Septembrie 23, 2011, 10:24:36 PM
Greșești profund, din teoria lui Einstein nu reiese că viteza luminii este cea mai mare care poate fi atinsă, reiese însă că este cea mai mare viteză la care se poate transmite informație fără a fi violată cauzalitatea. Este suficient să se demonstreze că respectivii neutrini cu viteze peste viteza lumii (presupunem că au într-adevăr viteză peste viteza luminii) nu pot transporta informație și teoria lui Einstein rămâne în picioare fără probleme. Deasemenea dacă se ajunge la concluzia că cauzalitatea nu este o chestiune absolută în univers și se poate recepționa un semnal înainte ca acesta să fie transmis, puțin probabil, atunci teoria lui Einstein va permite fără probleme transmiterea de informație la viteze peste viteza luminii.
De unde rezulta din teoria lui Enstein ca viteza luminii este cea mai mare viteza la care se pot transmite informatii? ???
Eu nu am spus că din teoria lui Einstein reiese că viteza luminii ar fi cea mai mare viteză la care se pot transmite informații, fă un efort și citește complet ce am zis eu: ,,este cea mai mare viteză la care se poate transmite informație fără a fi violată cauzalitatea".
De exemplu: http://en.wikipedia.org/wiki/Tachyonic_antitelephone