Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Energie electrica din pasii de pe podea

Creat de Adi, Iunie 11, 2008, 07:17:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

valangjed

Ai dreptate.Mi s-a parut , totusi , ca stellar nu stie foarte bine despre ce e vorba (poate m-am inselat).Ar fi chiar ciudat sa spunem piezoelectroceramice.Multumesc pentru corectare.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Tabarcea Eduard

Totusi ar trebuie sa cautam si noi energie de unde este ,nu chiar din toata miscarea .Am auzit de un generator gigant care foloseste apa sarata a marii ,care  poate da o cantitate de energie enorma . Daca stiti mai multe infomatii ,sunt bine primite .

valangjed

Am putea recupera energie din aparatele de forta.Macar cat sa incarcam un telefon mobil.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

In loc sa facem jogging pe strada, am putea alerga intr-o roata ca cele pentru veverite.
Sau "merge" pe o bicicleta conectatat la un generator, cum sant la unele muzee.

"Recuperarea" energie umane cred ca este interesanta numai pentru situatii extreme, urgenta, izolare, campul de lupta.
Din punct de vedere al rezolvarii "problemei energetice", recuperarile astea sant dupa parerea mea doar fleacuri. Energia obtinuta de organism din mancare este una din cele mai putin eficiente forme de conversie. Si poate una din cele mai scumpe.




Anatol

Oamenii care vor circula pe aceste generatoare vor obosi mai repede in raport cu cat se va scufunda piciorul , dar credca e luat in calcul aciasta.
Ideia de a pune pe traseu  asemenea generatoare, ma gandesc ca ar bine sa fie in locurile unde masinile trebue sa opresca din viteza, ca: apropiere de cotitura, intersectii, ect. Se poate face o constructie care intelectul sa reguleze viteza care este necesara pe anumite segmente a drumului, tot odata sa genereze curent.Reglarea se poate face in dependenta cat se cufunda rotile, si a intensitatii din circuit(adica a sarcinii generatorului).
Stiinta spune ca: "Energia de miscare a masinelor la franare se transforma in caldura". Eu zic ca e prea putina caldura pentru asemenea lucru. In ce se transforma oare aceasta energie?.

 

AlexandruLazar

Ideea este de a implanta generatoarele piezoelectrice în tălpile pantofilor, de exemplu, nu pe stradă, unde ar impune dificultăţi mult prea mari de curăţare şi întreţinere. Varianta de a le pune pe podele ar funcţiona numai pentru medii închise; n-ar fi neapărat o idee rea, ce-i drept, dar cred că ar pune dificultăţi tehnice destul de mari.

valangjed

Ideea ar fi buna pentru incarcarea , de exemplu , a telefonului mobil dar nu cred ca cineva ar accepta sa poarte dupa el o intreaga tehnologie , care oricum e destul de scumpa , doar pt. a incarca un acumulator care , oricum , "tine" cca. 7-8 zile.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

cristi

CitatIdeea este de a implanta generatoarele piezoelectrice în tălpile pantofilor
E facut deja, cred ca MIT...
Au scos cam 1W putere continua,care deja este foarte mult pentru aplicatiile astea.
Ai insa dreptate, pe utilizatori deja ii dor picioarele cu pantofii aia, cred ca nu sunt ergonomici...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

AlexandruLazar

Pentru a genera mai mult de câteva zeci de mW, e nevoie de nişte pantofi teribil de neconfotabili. De asemenea, până la a încărca telefoanele, există nişte complicaţii deloc neglijabile pentru regularizarea tensiunii.

dragos

sau se mai poate instala un generator in leaganele din parcuri cum copii se dau in fiecare zii mai ales vara, leaganele intotdeauna se misca si pot produce curent.
Imaginativa la toate parcurile din romania  sa se instaleze un generator de curent, si nu numai la leagane, dar si la chestiile alea care se invart incontinuu cu scaun nu sti cum se numesc

Virgil

Chestia cu energia prin mers  este o poveste, sunt destule surse de energie neconventionale care nu sunt exploatate suficient. Energia Soarelui, energia vantului, si energia valurilor pot asigura pe deplin necesitatile planetei, fiind surse inepuizabile.

Adi

Citat din: Virgil din Martie 07, 2011, 07:55:38 PM
Chestia cu energia prin mers  este o poveste, sunt destule surse de energie neconventionale care nu sunt exploatate suficient. Energia Soarelui, energia vantului, si energia valurilor pot asigura pe deplin necesitatile planetei, fiind surse inepuizabile.

Epuizabile sunt insa metalele necesare pentru a construi instalatiile care sa produca aceasta energie din energia soarelui, vantului sau valurilor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: Adi din Martie 07, 2011, 10:08:51 PM
Epuizabile sunt insa metalele necesare pentru a construi instalatiile care sa produca aceasta energie din energia soarelui, vantului sau valurilor.
Mai exact la ce metale te gândești?
Eu nu știu să fie pe terminate nici aluminiul, nici fierul și nici siliciul. Despre alte metale nu știu să intre în cantități semnificative și să nu fie dispensabile în instalațiile de care vorbești.
Acum după ce s-a terminat petrolul acum 20 de ani urmează să se termine și metalele?

Adi

Citat din: tavy din Martie 07, 2011, 10:43:06 PM
Citat din: Adi din Martie 07, 2011, 10:08:51 PM
Epuizabile sunt insa metalele necesare pentru a construi instalatiile care sa produca aceasta energie din energia soarelui, vantului sau valurilor.
Mai exact la ce metale te gândești?
Eu nu știu să fie pe terminate nici aluminiul, nici fierul și nici siliciul. Despre alte metale nu știu să intre în cantități semnificative și să nu fie dispensabile în instalațiile de care vorbești.
Acum după ce s-a terminat petrolul acum 20 de ani urmează să se termine și metalele?

Ma refer in special la metalele rare care sunt folosite in toata electronica actuala si in celulele solare. Si ma mai refer la litiu, fara de care nu se pot face bateriile in care aceasta energie sa fie stocata. Daca astazi am vrea sa facem toate masinile sa fie pe energie electrica, nu am avea baterii pentru ele, pur si simplu. Oricum, nu am dat un orizont de timp (desi este infricosator de aproape), dar am spus un adevar general, cum ca aceste metale sunt in cantitati limitate si sunt resurse epuizabile.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: Virgil din Martie 07, 2011, 07:55:38 PM
Chestia cu energia prin mers  este o poveste, sunt destule surse de energie neconventionale care nu sunt exploatate suficient. Energia Soarelui, energia vantului, si energia valurilor pot asigura pe deplin necesitatile planetei, fiind surse inepuizabile.
Faptul ca sant inepuizabile nu garanteaza ca pot asigura pe deplin necesitatile planetei. Nu zic ca nu pot asigura, eu nu am facut calculele. Dar inepuizabilitatea nu e suficienta.