Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Energie electrica din pasii de pe podea

Creat de Adi, Iunie 11, 2008, 07:17:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


RaduH

Si eu ma gandeam sa produci energie cand faci fitnes sau lovituri de karate sau box .

Adi

Energia este peste totul, totul este cum o recuperam. Ca sa nu mai vorbim ca energie termica e in pamant o multime, mantaua Pamantului fiind foarte fierbinte. :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb



RaduH


gafalda

#6
Foarte buna ideea..Sa recuperam energia si din aerul pe care-l expiram, si din miscarile respiratorii ale toracelui, care au loc si cand dormim..Putina, dar se aduna..
Banuiesc ca la urmatorul Salon de Inventica un romanas va prezenta si asa ceva.
Ca doar asta a mai ramas, restul fiind brevetate si premiate: recuperarea scartaitului de la pantofi, a gazelor din "esapamentul" uman, a depozitarii si transformarii mancarii care iese, .....
Nu stiti sau nu credeti, dar in vremurile bune, in Epoca de Aur a lui Ceausescu, era dispozitie si au aparut astfel de idei in diferite carti, articole..Cei dela tara "cu curte mai mare, cu animale" erau indemnati sa-si faca niste butoaie speciale sau rezervoare de ciment cu clopot-dom, unde sa verse totul ce era biodegradabil si sa obtina bio-gaze de ardere..Instalatiile bine facute si intretinute chiar dadeau randament, dar si mirosuri.

marius_vfp

eu ma gandeam sa pun o podea elastica peste strada , iar cand trec masinile sami produca o presiune ,ca intrun piston si sa invart un genrator cu ea  ;D

Adi

Citat din: marius_vfp din Septembrie 13, 2010, 12:40:47 AM
eu ma gandeam sa pun o podea elastica peste strada , iar cand trec masinile sami produca o presiune ,ca intrun piston si sa invart un genrator cu ea  ;D

Foarte buna idee, dar vezi ca nu scrii corect gramatica. "eu"->"Eu", "strada , iar"-> "strada, " la fel mai departe. Aici la Stiinta Azi suntem foarte fermi cu limba romana.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Stellar

De ce sa nu ne punem elemente piezoceramice in pantofi?

AlexandruLazar

Se face deja chestia asta, dar puterea furnizată este foarte mică. Maitrebuie destule cercetări în domeniu.

valangjed

Citat din: Stellar din Octombrie 10, 2010, 03:32:19 PM
De ce sa nu ne punem elemente piezoceramice in pantofi?
Este vorba de elemente piezoelectrice (piezoceramic ar insemna ,dupa parerea mea , un material care atunci cand este presat sa devina ,ceramic).
Orice aport de energie catre om este binevenit.Ideea ar fi ,ca producerea acestui aport de energie sa nu fie mai "scumpa" decat energia produsa spre utilizare.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Stellar

Stii aprinzatoarele de gaz piezoelectrice, care se vand in magazine? Acelea care dau scanteie cand le strangi in mana... Daca le montezi un transformator coborator de tensiune si o punte redresoare si faci 1000 de pasi pe zi, garantat iti incarci acumulatorul de la telefon sau de la iPod...

Citat din: AlexandruLazar din Octombrie 10, 2010, 07:54:41 PM
Se face deja chestia asta, dar puterea furnizată este foarte mică. Maitrebuie destule cercetări în domeniu.

AlexandruLazar

Cred că supraestimezi puțin cantitatea de energie :). Cele mai eficiente dispozitive de acum furnizează în jur de 2-2.5 mWh la 30 de minute de mers normal.

mircea_p

Citat din: valangjed din Octombrie 11, 2010, 06:02:32 AM
Este vorba de elemente piezoelectrice (piezoceramic ar insemna ,dupa parerea mea , un material care atunci cand este presat sa devina ,ceramic).
"Piezoceramic" este deja un termen comun pentru materiale piezoelectrice ceramice (PZT, Titanat de bariu). Nu se refera atat la materialul ca atare ci la piesele fabricate prin presare si sinterizare.
Ar putea fi gandit ca o prescurtare de la  "ceramica piezolectrica".