Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Experimentul Philadelphia

Creat de Temari, Iunie 11, 2008, 11:09:10 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Temari

Update/Actualizare: Iata ca in episodul 42 al emisiunii Cronica Scepticului se discuta si despre experimentul Philadelphia. Ascultati acolo podcastul de stiinta!

de Romulus Popescu - Parapsiholog

1)Teleportarea unui vas de razboi
  Experimentul Philadelphia (1943), Proiectul Rainbow (1931), care cerceta invizibilitatea, Proiectul Phoenix (1947), care studia "Efectul Bocal" si tehnologia furtiva referitoare la calatoria in timp si invizibilitate. Proiectul Montauk (1967-1987) legat de experimentarea manipularii mentale, sunt doar cateva si cele mai importante proiecte si experimente clasificate drept "top secret" la CIA si NASA. Ceea ce se intampla in timpul derularii acestor proiecte si experimente realizate de granita dintre normal si paranormal pare ca ne introduce intr-o lume de vis coborata parca din "Star Trek"...
  SUA a cautat sa musamalizeze orice informatie legata de aceste cercetari si mai ales de experimentul Philadelphia, care a facut atatea valuri de la producerea lui si pana astazi. Atat de socant este tot ce se leaga de acest experiment, de departe cel mai renumit efectuat vreodata. Pana la expunerea mai larg a acestui experiment, exprim esentialul: Experimentul Philadelphia, petrecut in vara anului 1943, la 12 august, a constat in teleportarea vasului de razboi USS Eldridge, cu echipaj cu tot, din Philadelphia pana la baza marinei Norfolk (Virginia), adica la 640 km departare, dupa care a revenit la Brotherly Love (Philadelphia), unde a fost acostat initial.
  Ray Cummings a reusit sa stranga mai multe informatii despre cele petrecute, legate  de proiectele secrete de mai sus, pe care le-a reunit in 2006 in cartea "Experiments in Time and Philadelphia Experiment", aparuta si in romania.

Aceasta este doar prima parte. Am pus pe parti ca e destul de scris. Este interesant subiectul m-a fascinat de mult timp. Ce parere aveti?

Abel Cavaşi

Este foarte interesant subiectul. Şi pe mine m-a fascinat şi a fost unul dintre lucrurile care m-au făcut să aprofundez Fizica.

Eu cred că este posibil să fie adevărat mult din ceea ce se spune despre acest experiment. Există, evident, şi exagerări, dar acolo se află cu siguranţă ceva foarte interesant.

Electron

Temari, Experimentul Philadelphia este faimos si pentru ca s-au facut si doua ecranizari ale "povestii", ceea ce din pacate nu a ajutat pe cei care vor sa afle ... "adevarul". Din contra, sunt multi care nu mai fac distinctia dintre adevar si film ...

Este o tema foarte controversata, si din pacate e foarte greu de stabilit unde se termina faptele adevarate si unde incepe "teoria conspiratiei". Iubitorii de extraterestri, de OZN-uri si alte conspiratii au "umflat" acest subiect pana a ramas foarte putin material credibil disponibil (mai ales pe internet). Ceea ce iti recomand eu este sa cauti cat mai multe surse, sa vezi cat de mult difera intre ele informatiile. Eu inca nu am citit doua carti pe acest subiect care sa fie de acord una cu alta. ;D

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Temari, bine ai revenit. Te asteptam si la discutiile de biologie si stirile de biologie ...

Legat de fenomenul Philadelphia, pana la proba contrarie, nu a avut loc. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

   Si eu sunt de aceeasi parere Temari. Fizicienii si oamenii de stiinta in general ar fi trebuit sa fi aflat pana acum daca era ceva adevarat pentru ca si altii ar fi trebuit sa descopere principiile acestui experiment pana acum. Eu unul nu stiu si nu am auzit de vre-un domeniu al fizicii care sa poata dezvolta asa ceva.

raul

eu stiam ca cei care s-au ocupat de acest proiect (einstein si tesla parca) au vrut sa creeze un vas care sa nu fie detectat de radare. adica impropriu zis , sa il faca invizibil.....faza cu teleportarea cred ca e deja prea mult..

Temari

O sa continui povestea...acest fenomen se pare ca s-a incheiat dupa ce s-au folosit oameni pe post de cobai (destul de dur suna dar altfel nu s-a putut afla misterul). Dar inca nu se stie care este treaba cu cele 4 dimensiuni...

Electron

Eu astept cu interes continuarea povestii :)

e-
Don't believe everything you think.

Temari

#8
Proiectul invizibilitate

   Totul a inceput in anul 1931, cand Guvernul american a hotarat infiintarea mai multor baze care sa cerceteze echipamente recuperate de la farfurii zbuartoare prabusite in New Mexico si in alte zone din apropiere, pentru a realiza prin retroconceptie noi tehnologii operationale.
   Proiectul se numea Rainbow si era cunoscut sub numele de Proiectul Invizibilitate. La acest proiect a fost cooptat si Einstein, dar in anul 1932 se pare ca ar fi demisionat din motive neelucidate. In anul 1934 (sau 1936), conducerea proiectului, derulat la Chicago, a fost preluata de Nikola Tesla. In anul 1939 a fost angajat Al Bielek, recunoscut la acea vreme pentru cunostintele sale unice si capacitatile sale paranormale, fiind insarcinat cu furnizarea rapoartelor despre proiect. In 1940 s-a realizat primul test de invizibilitate, prin care s-a reusit disparitia unei nave fara echipaj la bord.
   Se dorea continuarea experimentelor cu oameni la bord, fapt care l-a ingrijorat pe Tesla, pentru ca se puteau inregistra incidente grave in momentul activarii bobinelor lui Gauss din cauza radiatilor electromagnetice. Marina a refuzat experimentul fara oameni la bord, fiindca in vreme de razboi nu era timp de pierdut. Atunci, Tesla a ales varianta sabotarii discrete a experimentelor, dupa care in 1942 a demisionat, parasind proiectul.

Fantome

   In 1943, la conducerea proiectului a fost angajat dr. Johan von Neumann. Einstein a fost invitat sa participe la lucrarile acestui proiect. Urma sa se investigheze invizibilitatea fiintelor vii dupa cea a vaselor. S-a ajuns la al treilea test in care era implicat vasul Eldridge, de asta-data cu echipaj la bord. Nava a disparut din portul Philadelphia, parasind spatiul cu patru dimensiuni si intrand pentru prima data in hiperspatiu. Apoi, vasul a reaparut la baza marinei din Norfolk (Virginia), la o distanta de 640 km, dupa care a revenit de unde disparuse. Succesul pentru disparitia si aparitia navei in alta parte a fost insa umbrit de ceea ce s-a intamplat cu echipajul acesteia in acest timp. Cea mai mare parte din personalul de pe vas a murit instantaneu, altii apareau si dispareau ca niste fantome, cativa au fuzionat partial cu otelul vasului (in pereti, podea, balustrada), ca si cum vasul si corpul lor ar fi ocupat acelasi spatiu fizic. Au fost si persoane aflate mai departe de generatoare care si-au pierdut mintile, campurile magnetic le-au dus in alte dimensiuni temporale, provocandu-le confuzii mentale grave.
   In octombrie 1943, marina SUA a oprit proiectul din cauza problemelor legate de personalul de pe nava. Morris Jessup (astronom si cartograf al Lunii), colaborator al Biroului de Cercetari Navale,  a notat ca scopul Experimentului Philadelphia a fost testarea efectului unui camp magnetic puternic pe o nava cu echipaj. Experimentul a fost realizat cu ajutorul unor generatoare magnetice derivate din sistemul K.F.Gauss. Generatoarele de curent pulsatoriu si nonpulsatoriu au provocat aparitia unei pete luminoase de culoare verzuie care a cuprins vasul cu echipajul la bord si a inceput sa produca treptat disparitia navei. In apa a ramas vizibila "o gaura" ce copia forma vasului contratorpilor, ca si cand, invizibil, acesta s-ar afla acolo.
   In cateva minute, la aproximativ 640 km, la baza marinei din Norfolk, a fost semnalata aparitia navei Eldridge, insa nu pentru mult timp, pentru ca apoi sa reaparat in portul unde fusese ancorata initial, Philadelphia. Era produsul unei experiente pe tema navigatiei invizibile, ce a avut ca rezultat declansarea fenomenului de deviere a timpului. S-a obtinut un camp de invizibilitate de forma sferica. Prin intensificarea campului de forta au inceput sa dispara din membrii echipajului. Acestia au putut fi reperati prin contact fizic si au putut deveni vizibili cu ajutorul unei tehnici de aplicare a mainilor deasupra capului. Multi dintre cei care au devenit vizibili au fost spitalizati, unii au murit, iar altii au suferit degenerari mentale.

HarapAlb

Citat din: Temari din Iunie 19, 2008, 10:31:08 AM
...
In apa a ramas vizibila "o gaura" ce copia forma vasului contratorpilor, ca si cand, invizibil, acesta s-ar afla acolo.
...
ce a avut ca rezultat declansarea fenomenului de deviere a timpului. S-a obtinut un camp de invizibilitate de forma sferica. Prin intensificarea campului de forta au inceput sa dispara din membrii echipajului. Acestia au putut fi reperati prin contact fizic si au putut deveni vizibili cu ajutorul unei tehnici de aplicare a mainilor deasupra capului.
...

Autorii materialului ar trebui sa se decida: era camp sferic sau avea forma navei  ::)

Odata deveniti invizibili au ramas asa ? Cum i-a recuperat prin aplicarea mainilor asupra capului ? Le-au facut frectie cu carmol ?  ;D

Cum se manifesta devierea timpului ? te ocoleste, trece pe langa tine fara sa-ti dai seama ?  ;D


uite aici un rezumat: http://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphia_Experiment

ionut


Temari

 :D pai...cred ca s-a referit la ceva diferit. In urmatoarele publicatii spune mai amanuntit despre forma (nici eu nu am inteles, sincera sa fiu).
Pai, in cazul oamenilor, dupa terminarea experimentului, probabil unii oameni nu erau clari, puteau fi confundati cu fantome (banuiesc ca la asta s-a referit), din moment ce multi oameni au murit in timpul experimentului, altii au murit dupa.
In cazul devierii timpului, nava-experiment a plecat din portul Philadelphia pana la Norfolk (distanta de 640 km). Cand s-a ajuns la baza marina Norfolk, nava a disparut din raza radarelor si a reaparut in Philadelphia, intr-un timp mult mai scurt decat primul drum Philadelphia-Norfolk.
;D am scapat vie?

Adi

Cum adica daca ai scapat tu vie? Dezvolta-ti spiritul critic si nu crede pana nu intelegi tot in "experimente Philadelphia".
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

am spus la modul ironic "am scapat vie"...am incercat pe cat posibil sa explic, pe cat am inteles. Ma fascineaza acest experiment, poate pe unii nu caci nu cred in el...
Chiar daca sunt mai mica pe aici, nu inseamna ca se aplica la mine zicala: Tot ce zboara se mananca. Din contra.

Adi

Nu am inteles, tu crezi in el sau nu?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro