Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Oscilatii Mecanice

Creat de Anysoara, Septembrie 07, 2011, 06:23:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anysoara

Se da:
t= 1min = 60 s
A= 8cm= 0.08 m
μ= 2Hz
d=?

eu am icnercat sa aflu numarul de oscilatii complete:
4*0.08=0.32 oscilatii
dar mai departe nu stiu cum sa continui.

mircea_p

Incearca sa scrii textul problemei. Sau sa explici ce se intampla acolo si ce se cere.
Sirul de simboluri insirate acolo e fara sens (sau poate insemna orice) in lipsa unei decrieri a situatiei fizica.

tavy

Citat din: Anysoara din Septembrie 07, 2011, 06:23:12 PM
Se da:
t= 1min = 60 s
A= 8cm= 0.08 m
μ= 2Hz
d=?

eu am icnercat sa aflu numarul de oscilatii complete:
4*0.08=0.32 oscilatii
dar mai departe nu stiu cum sa continui.

De unde ai scos valoarea de 0,32 oscilații complete?
Mergând după unitățile de măsură folosite presupun că avem de-a face cu un oscilator mecanic de genul unui punct material care oscilează în jurul unui punct.
Presupunând că [tex]A=0,08m[/tex] este amplitudinea oscilațiilor, [tex]\mu=2Hz[/tex] frecvența oscilațiilor, de fapt se notează de obicei cu [tex]\nu[/tex], atunci [tex]d[/tex] ar putea fi distanța parcursă în timpul [tex]t=60s[/tex].
Notăm cu [tex]T[/tex] perioada oscilațiilor, avem [tex]T=\frac{1}{\mu}[/tex]. Numărul de oscilații în timpul [tex]t[/tex] va fi [tex]n=\frac{t}{T}=\frac{t}{\frac{1}{\mu}}=\mu t=2\cdot 60=120[/tex]. Avem deci 120 de oscilații, cum în timpul [tex]t[/tex] se fac un număr întreg de oscilații și într-o oscilație punctul material parcurge distanța [tex]4\cdot A[/tex] (de la 0 la A, de la A la 0, de la 0 la -A, de la -A la 0), atunci distanța parcursă va fi [tex]d=4nA=4\cdot 120\cdot 0,08m=38,4m[/tex].

Răspunsul ar fi [tex]d=38,4m[/tex], presupunând că am ghicit enunțul și nu am făcut greșeli de calcul.