Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conservarea energiei

Creat de RaduH, Septembrie 06, 2011, 04:56:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Pentru ca nu mi se raspunde pe criterii de sntipatie ma voi face vinovat de postare multipa dar justificata pentru editarea prezentarii.


Deci in ideea ca pot sa compensez reactanta inductiva prin inserierea capacitatii potrivite, conform desenelor din figuri si ca indepartez miezul transformatorului suficient de zona in care imi apare campul magnetic, am facut niste calcule numerice.

De asemeni am considerat neglijabila pierderea de amperaj pe capacitatea in paralel a conductorilor de tip placi paralele.

Anatol

Vreai sa faci din placile miezului unui transformator condensatoare? Oare condensatorul se incarca din camp magnetic?

RaduH

#32
daca intre placi avem cu adevarat mai multa putere care se propaga decat puterea in curentul electric, oare cum si cat va radia in exterior.

Deci chiar va rog sa-mi explicati unde gresesc.

Deci lungimea de unda ar fii de 2,5 m iar lungimea de circuit care ar conta ar fii de aproximativ 0,7 m sa zicem ; deci rezonanta n-ar fii pe toata perioada oscilatiei.
Oricum si cu corecturile necesare numeric tot cred ca apare aceasta situatie paradoxala.

O alta intrebare ar fii oare cum apare eventuala rezistenta radiativa ? Acesta sa fie fenomenul care va impiedica paradoxul ?

Nu Anatol draga.

RaduH

#33
Deci in sectiune arata asa.

puriu

Mai sunt si confuzii. Puterea reactiva nu are nimic de-a face cu energia, este o componenta imaginara. Conservarea energiei nu este un principiu oficial, ci o mare cucerire a geniului uman. Oricine este liber sa-l verifice experimental fara a abuza de timpul altora. Un experiment crucial, capabil sa demoleze principiul, trebuie sa dovedeasca concret generarea permanenta a unei puteri active de cel putin 1 mW. Nu prin calcule sau prin masuratori, ci printr-o miscare perpetua sau prin aprinderea perpetua a unui LED. Experimentul trebuie sa fie real, verificabil si reproductibil. Daca iese, toata lumea se va bucura. Sa-i lasam pe savanti sa-si smulga barbile si sa rescrie toate manualele. Oricum, premiul Nobel asteapta cu nerabdare.

RaduH

CitatPuterea reactiva nu are nimic de-a face cu energia, este o componenta imaginara.

Ma gandesca ca va referiti la puterea in curent alternativ.
Eu ma refer la posibilitatea alimentarii printr-un transformator coborator de tensiune.
Puterea transmisa prin transformator in promar ar avea tensiune mai mare dar amperaj mic.
Prin coborarea tensiunii in transformator s-ar asigura amperajul.
Mai postez inca o data.
Deci ideea e sa reduc impedanta din secundar la rezistenta fizica sau aproape de ea.
Despre cum radiaza bazaconia pe care o imaginez nu stiu inca si nu stiu daca rezistenta radiativa se aplica la un model din asta inductiv.
Daca se aplica e clar ca fara sa mai conteze autoinductia ma voi pomenii cu o rezistenta enorma acolo.
Deci schema echivalenta ar fi cea pe care o mai postez o data.
Fizic ar arata ca in desenele  3D pe care le tot postez.

RaduH

M-am razgandit putin.
Scuze ca postez multiplu dar nu ma lasa sa ,ai pun o imagine.

ariel55

Tu, Radule, de la cine astepti raspuns? ???Si mai ales , la CE?
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

Citat din: ariel55 din Mai 22, 2013, 10:54:03 AM
Tu, Radule, de la cine astepti raspuns? ???Si mai ales , la CE?

Cum, nu ştii? De la inventatorul mileniului III (ei între ei)  :D

RaduH

#39
Eu cred ca am fost cat am putut de explicit.
Intreb cum se pune problema cu rezistenta radiativa care apare la dipolul care radiaza.
Nu inteleg de ce glumiti cu asa ceva, daca intreb ca omul si eu.
Desenele in 3D le-am facut sa arat ca se poate practic realiza schema prezentata.
Nu cer decat sa-mi explicati ce e incorect in rationament.
Pur si simplu imi da ca intre placi se propaga mai muta putere decat puterea electrica in curent alternativ daca pot avea o impedanta mica. Tot in desenele 3D arat ca sectiunile pot fii generoase deci rezistenta fizica nu e foarte mare.
Inca o data intreb daca imi poate spune cineva daca rezistenta radiativa actioneaza si la un astfel de model inductiv. Probabil nu am studiat la un nivel suficient de inalt dar ma gandesc ca la amperaje mari reactanta inductiva n-ar mai explica rezistenta foarte mare radiativa. Mai ales daca poate fii compensata cu o reactanta capacitiva.
Am spus ca nu stiu cum ar radia asa ceva ci doar ca intre placi am :
[tex]S_m=\frac{1}{2}377H^2[/tex]
[tex]P_{em}=S_m*suprafata[/tex]
in suprafata dintre placi avem :
[tex]B=\frac{\mu_0I}{L}[/tex] unde L e latimea placilor
Am facut o comparatie la un anumit amperaj cu :
[tex]P_{el}=\frac{1}{2}I^2Z[/tex]
Pur si simplu da o diferenta enorma.
Ce este gresit ?
De altfel am si scris formulele sa depinda de intensitate si rezulta o formula comparativa in care rezulta ca cele doua puteri nu sunt egale. Nu se poate decat ceva sa mareasca impedanta. Ceva, altceva decat reactanta inductiva.
CitatUn experiment crucial, capabil sa demoleze principiul, trebuie sa dovedeasca concret generarea permanenta a unei puteri active de cel putin 1 mW. Nu prin calcule sau prin masuratori, ci printr-o miscare perpetua sau prin aprinderea perpetua a unui LED. Experimentul trebuie sa fie real, verificabil si reproductibil.
eu un pot sa fac un experiment dar obtin in calcule [KW] cu [W]
CitatTu, Radule, de la cine astepti raspuns? ???Si mai ales , la CE?
unde sunt argumentele ? poate le pricepe si unul ca mine...

RaduH

 Nu inteleg de ce la acest subiect m-am intalnit numai cu afirmatii gratuite si cu tacere inexplicabila. In principiu daca greseam ceva eram contrazis aici pe forum si intelegeam greseala de obicei, chiar daca ma lasam mai greu.
Voi insista pe acest subiect si voi fii si mai nerusinat afirmand ca la modelul unui solenoid mi-a rezultat o catastrofa si mai mare. Deci afirm ca : [tex]S_m*suprafata[/tex] imi da mult mai mult decat puterea aparenta in curent alternativ.
Mai mult decat atat m-am gandit la o posibilitate de extragere a unei fractiuni din aceasta putere enorma.
Chiar daca unora nu le place va arat niste calcule tot pe format grafic.

RaduH

Intrebarea e daca asa vine pus campul electric si vectorul Poyntning.

RaduH

Conversia ar arata cam asa, pe baza [tex]U=E*d[/tex]

ariel55

#43
CitatConversia ar arata cam asa, pe baza ...
Aoleu! Si electrodinamica, Maxwell, ce parere au?
Giga Wati? Frumos!
Pana la urma, cu cine te certi? Oricum, daca nimeni nu te contrazice, poti sa continui. 8)
Conservarea energie? O gluma radule in zilele noastre! Esti in punctul de rascruce in care Ioan Sabau nu face doua parale! E momentul tau baiete!
Nobelul nu asteapta! BAFTA MON CHER!

P.S. doamne, ce frumos arata!


Omoara concurenta! Gri/maron deschis e shik mon cher! Cel mai sexy tot 1/9Pier ramane!
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

 Dar cu angrenajele de la #1 - #2, cum a ramas?  Produc ceva energie in plus?
Poate nu am gast eu demonstratia!