Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conservarea energiei

Creat de RaduH, Septembrie 06, 2011, 04:56:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

sau de foarte mica putere probabil ieftin de verificat experimental

RaduH

de aratat arata cam to asa

RaduH

14

RaduH

sau varianta care iarasi n-a fost dezbatuta, mai dificila, pentru inalta frecventa

RaduH

deci sustin ca se poate obtine randament supraunitar pe principiul separatiei solenatiei, cam in jur de 3 sau 300%, adica consumandu-se de 4 ori curentul in gol, adica unul poate alimenta altele 3, deci prin scheme de amplificare se pot obtine randamente foarte mari

Electron

Nu e suficient sa sustii, trebuie sa si demonstrezi. Iar in cazul fizicii aplicate, trebuie sa demonstrezi practic (tu sau cine are posibilitatile materiale).

Problema (ta) este ca te exprimi atat de confuz (prin desene si formule aruncate la gramada) incat sunt slabe sanse ca altcineva sa te poata urmari si sa realizeze practic ce propui tu, ca sa verifice in mod practic afirmatiile tale. Teoretic te contrazice toata fizica de pana acum, dar asta nu te impresioneaza. Asa ca doar practica te-ar mai putea convinge (in cazul in care esti onest intelectual, asa cum sper).

Ca atare, iti urez spor la demonstratiile practice, sau macar la exprimari coerente si inteligibile.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

CitatIar in cazul fizicii aplicate, trebuie sa demonstrezi practic (tu sau cine are posibilitatile materiale)
Asta e problema.
1- n-am bani
2- cred ca ati priceput cine are bani de demonstratii practice trucate pe tot Youtubeul
exceptand ce v-am adus eu in atentie, indianul cu RLG-ul.
CitatProblema (ta) este ca te exprimi atat de confuz (prin desene si formule aruncate la gramada) incat sunt slabe sanse ca altcineva sa te poata urmari si sa realizeze practic ce propui tu, ca sa verifice in mod practic afirmatiile tale. Teoretic te contrazice toata fizica de pana acum, dar asta nu te impresioneaza. Asa ca doar practica te-ar mai putea convinge (in cazul in care esti onest intelectual, asa cum sper).
Ca atare, iti urez spor la demonstratiile practice, sau macar la exprimari coerente si inteligibile.
1- aveti ceva impotriva partilor grafice
2- Va convine sa punctati cand gresesc ceva, dar la altele rezulta ca nici nu merita contrazis. Exact la ce nu prea puteti contrazice.
3- Io ma exprim confuz da nu se intra in dezbatere unde incepe sa rezulte ceva.
De cand am deschis topicul asta. Exact cu am mai spus. Se pare ca eu trebuie sa postez ceva eronat ca sa aveti si voi dreptul sa respundeti.
4- Unde e topicul in care erau explicatiile pentru foplosirea Latexului ?
5- De ce mai oferiti posibilitatea incarcarii unor fisiere daca nu pot fi incarcate decat asa de mici ?

deci inteleg ca nu va place formatul cu pose,text, formule
nu ma contrazice nici o fizica si nu contrazic nici o fizica
toata teoria de la termodinamica nu poate exclude un model exceptional
exact io nu zic ca vreau sa abolesc conservarea energiei, nici io nu mai stiu nimic din restul fizicii fara ia ; pe asta o zic anticonspirationistii care pun demonstratii practice mincinoase pe youtube.

Electron

Citat din: RaduH din Iulie 18, 2015, 09:35:32 PM
2- cred ca ati priceput cine are bani de demonstratii practice trucate pe tot Youtubeul
exceptand ce v-am adus eu in atentie, indianul cu RLG-ul.
Nu, nu am priceput. Si nu am priceput nici cum ai decis (adica demonstrat) tu ca toti ceilalti fac demonstratii trucate, exceptand pe cel preferat de tine.


Citat1- aveti ceva impotriva partilor grafice
Nu am nimic impotriva lor, dar incearca sa le faci inteligibile.

Citat2- Va convine sa punctati cand gresesc ceva, dar la altele rezulta ca nici nu merita contrazis. Exact la ce nu prea puteti contrazice.
Atitudinea asta nu iti foloseste la nimic. Ti-am mai repetat de nesfarsite ori ca in majoritatea cazurilor e atat de ininteligibil ce afirmi si scrii incat e imposibil sa fii "contrazis" in vreun fel. E de o naivitate imensa impresia ta ca daca nu esti contrazis, atunci automat ai dreptate.

Ca sa poti contrazice ceva, trebuie prima data sa fie inteles ceea ce vrei sa contrazici. Iar ca sa poti intelege ceva, acel ceva trebuie sa fie inteligibil. Daca intelegi ce iti spun, bine. Daca nu, pierderea (de timp si energie) e doar a ta.

Citat3- Io ma exprim confuz da nu se intra in dezbatere unde incepe sa rezulte ceva.
Daca esti constient ca te exprimi confuz, atunci remediaza acest lucru prima data, iar apoi vei vedea cum vin si dezbaterile. Nu poti dezbate ceva ininteligibil.

Citat4- Unde e topicul in care erau explicatiile pentru foplosirea Latexului ?
Este pe forum, nu trebuie decat sa-l cauti.

Citat5- De ce mai oferiti posibilitatea incarcarii unor fisiere daca nu pot fi incarcate decat asa de mici ?
Ca sa fie lumea cat mai concisa, uite de-aia!

Citatdeci inteleg ca nu va place formatul cu pose,text, formule
Intelegi gresit. Ce nu-mi place mie este exprimarea confuza si imposibil de urmarit, in orice format ar fi ea.

Citatnu ma contrazice nici o fizica si nu contrazic nici o fizica
Serios ? Cine a scris chestia asta:
Citat din: RaduH din Iunie 12, 2015, 01:36:50 AM
deci sustin ca se poate obtine randament supraunitar pe principiul separatiei solenatiei, cam in jur de 3 sau 300%, adica consumandu-se de 4 ori curentul in gol, adica unul poate alimenta altele 3, deci prin scheme de amplificare se pot obtine randamente foarte mari
Daca tu nu iti dai seama ca sustinand astfel de chestii te contrazice Fizica si tu contrazici Fizica, atunci dovedesti cat de putin stii ce inseamna Fizica. Cine crezi ca vrea sa isi piarda vremea dezbatand chestii confuze si imposibil de urmarit logic, cu cineva care are atat de putin respect pentru Fizica precum demonstrezi tu?

Citattoata teoria de la termodinamica nu poate exclude un model exceptional
Daca modelul acela pe care tu-l numesti "exceptional" pretinde ca are randament supraunitar, atunci te asigur eu ca teoria de la termodinamica il exclude fara echivoc. Citeste principiile termodinamicii, iar apoi mai incearca sa faci asemenea afirmatii. Sau mai bine construieste-l si dovedeste ca exista si cu asta arunca termodinamica la gunoi.

Citatexact io nu zic ca vreau sa abolesc conservarea energiei, nici io nu mai stiu nimic din restul fizicii fara ia ; pe asta o zic anticonspirationistii care pun demonstratii practice mincinoase pe youtube.
Cum anume crezi tu ca se conserva energia intr-un sistem cu randament de 300% ? Daca vrei sa raspunzi la ceva din acest mesaj, raspunde la asta, ca e important sa vad cum gandesti de poti emite asemenea afirmatii.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

deci eu ma exprim confuz
deci a nu se dezbate nimic de pe pozele alea
sunteti stiinta pe intelesul tuturor, tocmai sa se inteleaga ca asa vrei tu
deci fisiere mici "de aia" ca sa trebuiasca sa rezulte ca ma exprim confuz, adica sa nu fie posibilitati de editare numai la unii
daca se muta un topic considerat important cred ca membrii trebuie anuntati
de ce prefer solutia indianului ?
de aia ca ala e probabil singurul care poate fi gasit in ideea sa se verifice daca reusita lui experimentala e valabila
deci sa-l fac practic stiind probabil ca prietenii care te platesc pe tine au grija de fapt sa n-am banii s-o fac
care te platesc pe tine de cand am postat despre laserul gros, sau care te-au convins pe tine
deci se va dovedii ca nu e adevarat un experiment din lipsa de bani
sa zicem ca ma ocup de droguri sau prostitutie si ca fac rost de bani
dupa aia ce sa fac ?
fac experimentul, iese si pe urma ce fac ?
probabil ca nu pot face decat sa-l pun pe youtube, unde se constata ca deja e plin de reusite pe care le vezi cu ochii tai
convenabil de ambele parti nu-i asa ?
e plin de trucaje deci pe baza asta pot fi refuzate si cele reale, cam sunt cazuri
cine totusi confirma azi o reusita experimentala ?
deci cred ca un experiment se dovedeste ca nu e adevarat tocmai daca e facut si se constata asta
mai degraba decat sa rezulte dovada din faptul ca se are grija sa nu poata fi facut

gata de acord
eu sunt un prost care nu putea sa inventeze nimic
nici in 2000 si sa foloseasca cineva
nici niciodata
era sa prezint propria mea teorie a conspiratiei
de fapt la mine e mai grav
oricum nu va convine sa se poata demonstra da treaca mearga daca totusi va trece, da in nici intr-un caz nu poata sa vina de la mine

pai atunci macar demontati reusita indianului cu RLG
merg la risc si pe asta o consider credibila

in mod normal nici Faraday nu trebuia lasat sa se ocupe de stinta, ca nu era nobil
probabil nimeni nu trebuie sa cam stie cine o descoperit fisiunea, pai daca nici n-o vrut sa lucreze la americani sa le faca bomba...

Imi explica cineva cum de au disparut conversatiile mele cu HarapAlb de la mesaje private ?
Deci din cauza probabil ca Stiintaazi a devenit Scientia...

Da e clar partile grafice nu sunt inteligibile. Probabil nu se precizeaza ordinea in care trebuie citit. La tehnic nu conteaza. Trebuie citit tot. Pai nu s-ar pune problema sa ne luam de ce scrie pe ele. Deci aveti functia cu care se dau citate si de pe poze nu se poate. Ce sa inteleg. Intr-un Word probabil se poate scrie mult mai mult da e prea mare sa poata fi incarcat la voi. "de aia"

deci chiar nu raspund la ce m-ai conjurat
de ce rezulta 300% "de aia"

Electron

Citat din: RaduH din Iulie 20, 2015, 04:08:16 PM
deci sa-l fac practic stiind probabil ca prietenii care te platesc pe tine au grija de fapt sa n-am banii s-o fac
care te platesc pe tine de cand am postat despre laserul gros, sau care te-au convins pe tine
[...]
era sa prezint propria mea teorie a conspiratiei
de fapt la mine e mai grav
oricum nu va convine sa se poata demonstra da treaca mearga daca totusi va trece, da in nici intr-un caz nu poata sa vina de la mine
Vei fi contactat intr-un timp relativ scurt. Sa nu spui ca nu ai fost prevenit. Sper sa nu ratezi ocazia care ti se va oferi.

Citatdeci chiar nu raspund la ce m-ai conjurat
de ce rezulta 300% "de aia"
Bun. Altceva decat a fi un stralucit model de pseudostiinta pe acest forum, vrei sa mai faci?

e-
Don't believe everything you think.

puriu

Grafica nu dovedeste mai nimic, mai sigur este experimentul. Aici s-au blocat  toti ignorantii.

scanteitudorel

#281
Dl.  Radu  H,
Ca  sa  citesc de  la  inceput  tot  topicul  deschis de  dvs.  ma  apuca  iarna.  Cu  amabilitate  va  rog  sa  imi  scrieti  pe  scurt  ce  vreti  sa  realizati.  Folositi  va  rog  pentru scris  nr. 14.  Va  multumeste    anticipat  un  pasionat  al  energiilor   neconventionale.