Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Reproducere bacterii

Creat de bacfizica, Septembrie 04, 2011, 12:04:33 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bacfizica

Salutare!

Am un praf alb care contine bacterii lactice pe care asi vrea sa le multiplic si va-si ruga sa ma indrumati in multiplicarea lor.

Bacteriile lactice pe care le contine: Lactobacillus plantarum, Enterococcus faecium si Lactobacillus buchneri.

Multumesc!

sumalan dorin


Salutare

Nu cunosc nimic din acest domeniu,dar daca as fii in locul tau as face asa: ( as lua bacteriile si le-as pune la o temperatura ridicata sau la o temperatura scazuta sau le-as pune intr-un spariu vid sau le-as pune la o planta intr-un ghiveci de flori si as astepta sa vad ce se intampla.Bineinteles as compara rezultatele obtinute si as trage o concluzie.Daca afli ceva spunene si noua.

Mult succes si multa inspiratie in munca de cercetare

tavy

Nici eu nu mă pricep dar mă gândesc să încerci să le pui în niște lapte, mă gândesc că vei obține un fel de iaurt. :)
Totul la temperatura camerei, la temperaturi mai ridicate este posibil ca bacteriile să moară iar la temperaturi scăzute cel mai probabil nu se vor înmulți,

bacfizica

Temperatura lor de inmultire este intre 10-60 de grade. Pentru Lactobacillus plantarum am gasit informati cum ca ajuta la fermentatia plantelor (varza, masline etc...).

Am nevoie de aceste 3 bacteri ca inoculant pentru fermentatia silozului de malai, iar daca asi pune si alte bacteri asi agrava situatia.
Cred ca ar fi gresit sa le pun in laptele proaspat care contine si alte bacteri, iar daca le pun in laptele pasteurizat nu se vor mai inmulti.

tavy

Citat din: bacfizica din Septembrie 06, 2011, 05:02:07 PM
Cred ca ar fi gresit sa le pun in laptele proaspat care contine si alte bacteri, iar daca le pun in laptele pasteurizat nu se vor mai inmulti.
De ce să nu se înmulțească în lapte pasteurizat, pasteurizarea s-a făcut deja, bacteriile au fost distruse iar laptele ar trebui să rămână un mediu numai bun pentru înmulțirea laptelui.
Știu că mama mea făcea iaurt din lapte pasteurizat turnând în el puțin iaurt, dacă țin bine minte.
Dacă nu ai nici o soluție până la urmă nu ai decât să experimentezi, nu știu dacă ai cantități suficiente pentru experimentare.
Ai putea să încerci și o cultură în albuș de ou, acesta ar trebui să fie steril, mă gândesc eu ca un necunoscător.

Oricum m-ai făcut curios, poate ne ții și pe noi la curent cu evoluția problemei.