Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria vortex a materiei

Creat de Scientia, August 30, 2011, 04:53:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.


protelisav

#361
Citat din: atanasu din Iulie 19, 2015, 05:31:28 PM
OK, o sa citesc dar ce opinie ai despre acestea ? Sunt integrabile in teoriile tale:

http://www.agerpres.ro/sci-tech/2015/06/17/doua-experimente-care-demonstreaza-ca-timpul-poate-merge-inapoi-si-ca-viitorul-poate-influenta-trecutul-02-15-09

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:hYP9iQBA_kIJ:secondnexus.com/technology-and-innovation/physicists-demonstrate-how-time-can-seem-to-run-backward-and-the-future-can-affect-the-past/+&cd=2&hl=ro&ct=clnk&gl=ro&client=ubuntu

http://www.nature.com/nphys/journal/v11/n7/full/nphys3343.html


   În  teoria dipolilor vortex  termenul de Existenţă are conotaţii semantice cu Necuprinsul, pentru că este un concept primar care se referă la tot ce a fost, tot ce există şi tot ce va fi.  Într-o exprimare concisă, Existenţa este Totul – de oriunde şi oricând, atât ca realitate cât şi ca posibilitate.  Spaţiul şi timpul sunt formele fundamentale de manifestare a devenirii existenţei  care fac posibilă reflectarea realităţii obiective   de către fiinţa umană.  
   La baza configurării existenţei se află particulele universale primordiale, care  au un timp  mediu de  viaţă infinit (sunt indestructibile)  şi se deplasează cu viteza luminii în vid. Fotonii  şi  gravitonii sunt particule universale primordiale care ies, respectiv intră în dipolii vortex.
   Se poate afirma că particulele universale primordiale sunt cuante, nu numai pentru energie, câmp de  forţe, masă, sarcină electrică sau informaţie, ci şi  cuante spaţio-temporale, altfel spus, în devenirea existenţei, spaţiul şi timpul sunt indisolubil legate între ele şi de materia în mişcare.
   Dipolul vortex, asociat unităţii dialectice "particulă - antiparticulă", reprezintă puntea de legătură dintre Universul nostru (format din materie) şi Universul complementar (format din antimaterie), prin care se face schimb de particule universale primordiale. Universul nostru şi Universul complementar "nu sunt paralele", ci coexistă în sens dialectic, având  în  comun axa timpului, întreaga existenţă fiind un Univers cvadridimensional dual.
   Deşi schimbul de particule universale se desfăşoară în ambele sensuri, la nivel global fluxul de particule primordiale este preponderent spre Universul nostru şi determină expansiunea acestuia şi modul de structurare pe diverse nivele de organizare. Se pare că Universul complementar (aflat în contracţie) aparţine Spiritului şi reprezintă pentru credincioşi "Lumea de Dincolo"- în care orice fiinţă umană are o "amprentă" (un Alter Ego).
   Relaţiile cauză-efect  dintre fenomenele şi procesele din Universul nostru fac trimitere la "curgerea ireversibilă a timpului obiectiv" din trecut, prin prezent, spre viitor.  Inversarea sensului derulării evenimentelor  în cadrul unui "timp subiectiv" - când efectul prefigurează  cauza – este în contradicţie cu legile naturii, dar  fiinţa umană este capabilă previziune şi conexiune inversă, iar influenţa viitorului asupra prezentului  înseamnă Destin  şi se poate manifesta prin intermediul Spiritului. Acest mod  de  abordare a dialecticii materie-spirit este "cheia" pentru  descifrarea  rolului şi  statutului  omului  în Univers, precum  şi a legăturilor  sale cu Divinitatea.
   Este fascinant că fiinţa umană are libertatea de a-şi  modela prezentul prin  conceperea şi  aplicarea în practică a unor  proiecte de viitor, pentru a se înscrie pe o traiectorie evolutivă,  fără a  fi la discreţia Liberului Arbitru. De aceea, orice decizie luată implică înţelepciune şi  resposabilitate în analiza efectelor pe termen mediu şi lung.
   Menirea omului în Galaxia noastră (Calea Lactee) este cunoaşterea Adevărului absolut prin descifrarea "schemelor universale" ale dialecticii dintre determinism şi întâmplare, libertate şi necesitate, unitate şi diversitate etc.  Cu siguranţă, Creativitatea este o posibilitate veritabilă a fiinţei umane de a-şi justifica existenţa în Univers...
Pentru mai multe detalii, vă invit să accesaţi  http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=2449053 .


atanasu

Cum se inscrie ce sustii tu in ce sustine un fizicean contestat ca fiind autor de pseudostiiinta (asa cum esti si dta considerat aici pe forum si eu nu cred ca fara motiv )  respectiv Nassim Haramein care are la baza teoriei sale un echilibru intre diltarea materiei si energiei Universului (big bangul si ce urmeaza) cu contractia din vidul de sub dimensiunea lui Planck cum crede el ca este sigularitatea respectiva creatoare a universului nostru?
https://www.youtube.com/watch?v=KKd8rOFp_5o

atanasu

PS Uitasem sa-ti spun ceva referitor nu la o opinie a ta ci la o semnalare a ta legat de METI (cre ca am spus-o pe firul cu acest nume deschis pe acest forum).
Asadar consider ca cele citate de tine:
"Primul mesaj terestru către Univers a fost codificat în limbaj ştiinţific şi gravat pe o plăcuţă de aluminiu acoperită cu aur (de 9 x 13 cm), fiind încredinţat navei spaţiale Pioneer 10 (fig. 1), lansată de NASA pe 3 martie 1972 la Kape Kennedy.  Nava spaţială  a zburat în apropiere de Jupiter, în drum spre planeta Neptun, şi apoi, mai departe,  spre constelaţiile Taurus şi Orion, unde va ajunge după aproximativ 80 000 de ani.
    Plăcuţa (fig.2) a fost concepută pentru a furniza informaţii despre originea navei spaţiale – în eventualitatea că va fi interceptată de forme de viaţă extraterestră – având gravate mai multe simboluri, precum şi două nuduri umane (de sex masculin respectiv feminin)."

descriu o prostioara facuta de cei din anii 70(desi pe atunci din anii 60 NSA din SUA  se ocupa de lucruri serioase ). Poate era o acoperire pentru activitatea top secret al NSA(cea mai secretoasa agentie de securitate americana).

Sper ca actualul progam SETI finantat de un miliardar rus sa ma confirme.

protelisav

Am postat Teoria dipolilor vortex pe diverse site-uri, pentru a fi cunoscută pe scară extinsă.
Referitor la opinii, există atât apreciri, cât şi critici - mai mult sau mai puţin pertinente.

http://www.rufon.org/forum/astronomie/teoria-vortex-a-materiei/msg93928/#msg93928

atanasu

Regret dar vazand ca nu raspunzi la ce esti ntrebat incep sa am indoieli in ce te priveste.Nu te preocupa dect propia reclama si cred ca stii ca orgoliul este un mare pacat. Asta o spun fiindca vad ca nu esti indiferent fata de religie.

protelisav

Citat din: atanasu din Iulie 22, 2015, 09:47:49 PM
Regret dar vazand ca nu raspunzi la ce esti ntrebat incep sa am indoieli in ce te priveste.Nu te preocupa dect propia reclama si cred ca stii ca orgoliul este un mare pacat. Asta o spun fiindca vad ca nu esti indiferent fata de religie.

Domnule "atanasu",
Îmi pare rău că v-am dezamăgit, dar pe acest forum nu răspund decât la argumente pertinente - pro sau contra - referitoare la teoria dipolilor vortex şi conotaţiile acestei concepţii ştiinţifice cu filosofia şi religia. Alte opinii  nu mă interesează...
Cu sinceritate şi cele mai bune gânduri,
Prof. Vasile Tudor

protelisav

Când te afli la frontierele cunoaşterii trebuie să priveşti dincolo de orizont prin ştiinţă, filosofie şi credinţă.

atanasu

De acord dar cu o conditie:sa fii acolo unde crezi ca esti!

HarapAlb

Citat din: protelisav din Iulie 26, 2015, 10:16:49 PM
Când te afli la frontierele cunoaşterii trebuie să priveşti dincolo de orizont prin ştiinţă, filosofie şi credinţă.
Și când ne aflăm în puțul gândirii încotro trebuie să privim?

protelisav

Citat din: HarapAlb din Iulie 27, 2015, 10:11:02 AM
Citat din: protelisav din Iulie 26, 2015, 10:16:49 PM
Când te afli la frontierele cunoaşterii trebuie să priveşti dincolo de orizont prin ştiinţă, filosofie şi credinţă.
Și când ne aflăm în puțul gândirii încotro trebuie să privim?

Din întuneric spre lumină...

protelisav

Având în vedere că particulele universale primordiale care intră/ies printr-un pol al unui dipol vortex ies/intră prin celălalt pol cu sensuri de mişcare opuse, se poate afirma că forţelor gravitaţionale şi electrice din Universul nostru (format din materie) le corespund forţe electice, respectiv gravitaţionale, din Universul complementar (format din antimaterie). Deoarece Universul nostru se află în expansiune, este firesc să presupunem că Universul complementar se află în contracţie, particulele universale primordiale fiind cuante, nu numai pentru energie, masă, sarcină electrică sau informaţie, ci şi "cuante spaţio-temporale".
În acestă interpretare dialectică a existenţei, procesul de anihilare particulă-antiparticulă cu transformarea dipolilor vortex în fotoni poate fi interpretat ca trecerea materiei din starea "in actu" în starea "in potentia", altfe spus, orice structură materială care dispare din Universul nostru lasă urme pentru veşnicie în energie şi informaţie.
Într-o exprimare sugestivă, se impune corelarea conotaţiilor semantice ale termenului de "Existenţă" cu "Necuprinsul", pentru că este un concept primar care se referă la tot ce a fost, tot ce există şi tot ce va fi. Deci, "Existenţa" este "Totul" – de oriunde şi oricând, atât ca realitate cât şi ca posibilitate. Spaţiul şi timpul sunt formele fundamentale de manifestare a devenirii existenţei care fac posibilă reflectarea realităţii obiective de către fiinţa umană.

atanasu

Astea le-ai luat dela Nassim Haramein pe care ti l-am indicat acum cateva zile? Poti macar sa-i multumesti. Sau poate ca tb sa-ti multumeasca dlui? :)

protelisav

Citat din: atanasu din Iulie 28, 2015, 03:32:33 PM
Astea le-ai luat dela Nassim Haramein pe care ti l-am indicat acum cateva zile? Poti macar sa-i multumesti. Sau poate ca tb sa-ti multumeasca dlui? :)

Cu toată sinceritatea, nu văd legătura dintre teoria dipolilor vortex şi Nassim Haramein...

protelisav

Citat din: protelisav din Iulie 28, 2015, 05:23:11 PM
Citat din: atanasu din Iulie 28, 2015, 03:32:33 PM
Astea le-ai luat dela Nassim Haramein pe care ti l-am indicat acum cateva zile? Poti macar sa-i multumesti. Sau poate ca tb sa-ti multumeasca dlui? :)

Cu toată sinceritatea, nu văd legătura dintre teoria dipolilor vortex şi Nassim Haramein...

Vă rog să-mi răspundeţi, domnule "atanasu", pentru a clarifica  o situaţie confuză ...