Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria vortex a materiei

Creat de Scientia, August 30, 2011, 04:53:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ariel55

#285
CitatAriel, ce-i cu mumia asta desfăşată? şi plouată pe deasupra !
Mai, cred ca asta este ce a ramas din a ta(o stiam de muuuuult  ;D ) dupa traversarea unui vortex....:http://img.garbo.ro/comunitate/photos/3/8/6/3906831.jpg .....



CitatDin necuprins
-ul ei, Albinuta n-are dinti.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind


valangjed

#287
Aaaamazing grace, how sweet the sound ....I'm
lost but now i'm found
OH MY GOTH! ;D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

#288
Eh, Val, ce ştii tu ...

E sunetul de vortex  :o

Sara pe deal, ... sună cu jale  :'(

Vortex Sound Tech - Minus DK

mircea_p

#289
Citat din: valangjed din Martie 01, 2014, 12:13:28 AM

OH MY GOTH! ;D
Aha, la astfel de vortexuri visezi tu? In rosu si negru.  ;)
http://3.bp.blogspot.com/-n6PgoECByP0/TzSl0hn4b8I/AAAAAAAAAMw/eTtzMD8yflc/s400/Blog+Goth+2.jpg

Te-ai luat si tu dupa carcotasii aia.  :o

Sieglind

E suficient să ai ochelarii potriviţi pe nas:  ;)




valangjed

#291
 Eu sunt idiot.Vorbim despre "utilizatorul" valangjed.I'm sorry!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

valangjed

Vorba cantecului :"Eram pierdut dar ma regasii." .Asta ca sa fie atat de olteneste cat se poate in satul meu  buzoian :D.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ariel55

Citesc pe mediafax.ro:
CitatMinistrul Remus Pricopie a declarat, vineri, la Bistriţa, că pentru simulările de la clasa a VIII-a are primele rezultate, iar acestea indică faptul că 50% dintre elevi nu ar lua nota 5.

"Am deja primele rezultate, nu sunt toate datele introduse în baza de date, dar am o parte din rezultate la simulările clasei a VIII-a, care sunt undeva la 50%, apropo de notă peste cinci. Este un procent mic, dar este un procent care reprezintă un semnal real pentru părinţi, elevi şi cadre didactice că mai au câteva luni până la examenul real. Şi am insistat să nu punem notele în catalog fiindcă vorbim despre antrenament, nu despre examenul real", a afirmat Pricopie.
...

CitatÎn demersul cognitiv, trăirea vieţii la intensitate maximă mi se pare o provocare fascinantă de a răspunde la enigmele existenţei. Restul nu mai contează...

CitatIntr-un alt registru fata de Arghezi, in momente de reflectie, imi pun intrebarea retorica: de ce-as fi trist?!  Intreb si eu, ca un simplu muritor de rand.

Pai....da.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#294
Să revenim ... on-topic (restul nu mai contează) :-X





eeeeeeee?!  

protelisav

Când veţi înceta cu atacurile la persoană, poate voi avea şi eu un cuvânt de spus pe un forum destinat comunicării ştiinţifice...

Sieglind

#296
Atacuri la persoană?  ;D

Dar cine-a scris mizeria asta?

Citat din: protelisav din Octombrie 20, 2011, 03:57:19 PM
Catre ariel 55,
Din modul cum te exprimi pe un forum, mi-am facut o parere despre tine, chiar daca nu ai curajul sa te prezinti. Nimic din ce afirmi nu ale legatura cu un dialog civilizat...Nu ai inteles nimic din "Teoria vortex a materiei", din rautate sau poate din incapacitate.  Poate ti-ai propus sa iesi in evidenta prin a spune prostii. Simate domn, in domeniul cercetarii e usor sa negi ipoteze novatoare, fara sa aduci argumente credibile. Cu siguranta dovedesti o atitudine tendentioasa care merita sa fie studiata de persoane autorizate.  

What?  :o :o :o

Vrei "un cuvânt de spus pe un forum destinat comunicării ştiinţifice"...

Atunci răspunde la întrebări:

Citat din: Electron din Octombrie 20, 2011, 07:38:19 PM
Citat din: protelisav din Octombrie 20, 2011, 04:47:47 PM
Pentru optimizarea dialogului, te rog sa sintetizezi prin intrebari pertinente reperele cadrului de dezbatere, nu punctual ci sintetic.
Daca raspundeai la intrebari atunci cand au fost puse, nu era nevoie acum sa fac eu o "sinteza" pentru a clarifica "reperele cadrului de dezbatere". Intrebarile au fost puse cu un rost acolo unde au fost puse si poti sa verifici ca erau la subiect, nu erau tangente aiurea cum faci tu in ultimul timp.
Dar pentru ca sunt dispus sa mai acord o sansa dialogului cu tine, voi incerca sa fac ce-mi ceri.

---
De la inceput, problema pusa de mine este:
1) Sunt ipotezele din lucrearea ta testabile (direct sau indirect) ?  La aceasta intrebare nu ai dat inca un raspuns transant, cu o metoda concreta de testare. (Faptul ca tu afirmi ca teoria ta e testabila nu inseamna automat ca e asa). Asa numitele experimente propuse de tine ori sunt irelevante (analogia cu fluidele si sferele goale cu gauri nu e completa) ori sunt incomplete (apropo de interactiunile intre antiparticule).

2) Una din ipoteze este evident existenta unor "particule universale" care apar in mod ubicuu in lucrarea ta. Atat eu cat si altii ti-am cerut sa precizezi valoarea energiei necesare pentru a detecta particulele universale. Aici ai scaldat-o intr-un mod destul de penibil si nu ai raspuns nici pana azi. Sincer eu nici nu mai astept raspuns la asta de la tine.

Dupa aceste doua aspecte globale, concluzia mea este ca asa numita teorie a ta nu e testabila, e doar o colectie de afirmatii care pot fi interpretate cum vrea muschiul tau in asa fel incat sa nu te poata nimeni contrazice. Asta mi se pare cel mai detestabil la teoriile alternative care apar pe aici. Dar in fine, asta e, ramane aspectul coerentei interne si a corectitudinii conceptelor folosite. Ca atare:

3) Ti-am semnalat prezenta unui concept cel putin dubios in lucrearea ta, concret : "legea de conservare a energiei cinetice" pe care de asemenea ai refuzat sa-l transezi pana in ziua de azi. Asemenea concepte iti scad in mod drastic credibilitatea relativ la cunoasterea stiintei actuale. Nu mai continui cu analiza altor concepte de acest fel pentru ca se pare ca nu te intereseaza sa-ti corectezi astfel de erori.

4) Pentru a putea verifica coerenta interna a lucrarii si eventualele predictii care sa fie verificabile (macar logic daca nu practic), am inceput sa iti pun intrebari despre conceptele inventate de tine si proprietatile lor, concret: vortexurile. Cand ai definit cat de cat aceste vortexuri, am venit cu intrebari legate de ele si de modul de a le relationa cu ceea ce e detectabil: particulele elementare cunoscute. Nici la aceste intrebari nu ai raspuns inca, macar la ele astept raspuns, daca vrei sa continuam acest dialog.

Daca refuzi sa raspunzi si la "al patrulea reper al cadrului de dezbatere", atunci eu nu mai am decat sa renunt si sa te las sa fabulezi in nestire ca multi altii dinaintea ta. Tu singur ai venit pe forum, unde se discuta, nu se poarta monologuri si se fuge de intrebari. Evident insa ca nu te poate obliga nimeni sa ai integritate intelectuala.

e-

Ori mai cine e "rău şi poate incapabil"? Sau şi-a propus "să iasă în evidenţă prin a spune prostii"?
Care "să merite să fie studiat de persoane autorizate"? Ia zi tu !

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

protelisav

Citat din: protelisav din Martie 01, 2014, 05:56:28 PM
Când veţi înceta cu atacurile la persoană, poate voi avea şi eu un cuvânt de spus pe un forum destinat comunicării ştiinţifice...
De  fapt, doar trei participanţi pe acest topic se remarcă prin atacurile la persoană. Oare, ce procent reprezintă şi ce urmăresc?! În orice caz, chiar dacă se ascund sub pseudonime, atitudinea lor nu le face cinste...

ariel55

#299
Domnule protelisav:

O TEORIE SE BAZEAZA PE O IPOTEZA SI ESTE SUSTINUTA DE EVIDENTE.
O TEORIE PREZINTA UN CONCEPT SAU O IDEE CARE POATE FI TESTATA.
IN STIINTA , O TEORIE NU ESTE NUMAI O SIMPLA SUPOZITIE!
O TEORIE ESTE UN CADRU BAZAT PE FAPTE NECESARE DESCRIERI UNUI FENOMEN.


La inceputurile postarii dumneavoastra, vi s-au adresat o serie de intrebari la care nu ati binevoit a raspunde sau ati raspuns de o maniera total nestiintifica.

Nimeni nu are nimic cu dumneavoastra.

Posibil ca tacerea celorlalti, in jurul ipotezelor dumneavoastra onirice, sa reflecte lipsa de interes pe acest subiect.

Noi vom fi caustici la adresa userului protelisav pana , cand domnul protelisav va hotara ca este cazul sa raspunda la intrebarile formulate, privind teoria domniei sale.Folosim de altfel citate din diverse opere ale dumneavoastra si nu inteleg ce este rau in popularizarea lor.
Este evident ca nu, postarea teoriei dumneavoastra prin copy-paste in diferite sit-uri va va face celebru.
De asemenea, argumente de genul "am doua facultati si 100 de brevete", nu ne va inmuia inimile.
In concluzie, NOTATI-VA INTREBARILE PUSE DE LA PAGINA 1 SI PANA ACUM SI TREPTAT, IN LIMITA PRETIOSULUI DUMNEAVOASTRA TIMP, INCERCATI SA RASPUNDETI ARGUMENTAT. Lasati , poezia si treceti la matematica.
In general vorbind, o noua teorie nu se testeaza niciodata in forumuri, bloguri sau comentarii la sfarsitul unor articole din publicatii mass media.
O teorie trebuie publicata intr-o revista de profil, cu recunoastere internationala. Validarea, daca va trece de filtrul academic, asa se face.
Dupa asta, daca si experimentul va confirma teoria, bucuria noastra va fi mare, vom avea un nou roman propus pentru Premiul Nobel.

Pana atunci insa, ar fi bine sa fiti capabil sa raspundeti la intrebarile puse in forumul acesta.

Astfel se va restabili un dialog real, fara ironii, evident, daca va fi cazul.

Cu stima.

P.S. Sa nu uit, anul trecut, cati din elevii liceului din Dragalina au luat bacalaureatul? Numai de curiozitate si va rog sa nu interpretati intrebarea.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!