Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria vortex a materiei

Creat de Scientia, August 30, 2011, 04:53:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Sieglind

#270
Citat din: ariel55 din Februarie 27, 2014, 06:45:12 AM
ECCE HOMO!


:o
CitatÎn demersul cognitiv, trăirea vieţii la intensitate maximă mi se pare o provocare fascinantă de a răspunde la enigmele existenţei. Restul nu mai contează...


Ecce Mono!




???

http://www.huffingtonpost.com/2012/09/20/octogenarian-restorationi_n_1899747.html?1348150855&utm_hp_ref=arts

http://en.wikipedia.org/wiki/Ecce_Homo_%28El%C3%ADas_Garc%C3%ADa_Mart%C3%ADnez%29

sumalan dorin


Citat din: Sieglind din Februarie 24, 2014, 11:24:40 PM



Sieglind ,pune-i o poza cu pendul  :D,poate asa isi da seama de hypnosis  :) .



ariel55

#272
CitatEcce Mono!
Al meu e mai frumos!  :P
Da...
CitatIntr-un alt registru fata de Arghezi, in momente de reflectie, imi pun intrebarea retorica: de ce-as fi trist?!  Intreb si eu, ca un simplu muritor de rand.
Pai nu?
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

protelisav

Uneori, în clipe de reflecţie, mă  întreb:  oare,  de ce omenirea nu a conceput  unităţi  de măsură pentru răutate, infatuare şi egoism?!...

Electron

S-ar putea sa fie din cauza ca "omenirea" intelege ce inseamna "unitate de masura".  :-X


e-
Don't believe everything you think.

protelisav

#275
Citat din: Electron din Februarie 28, 2014, 04:11:50 PM
S-ar putea sa fie din cauza ca "omenirea" intelege ce inseamna "unitate de masura".  :-X
e-
D. Electron,
Vă  rog să-mi  răspundeţi   cu  sinceritate  la  următoarea  întrebare:  Cum aţi  proceda  dvs.  în  situaţia când  doriţi  să  faceţi   cunoscută  pe  forum  o  concepţie   proprie  despre  existenţă  iar  unii  dintre participanţi  vă  jignesc  fără  motive  întemeiate ?!
Menţionez  că,   răspunsul  dvs.  va  conta  pentru  decizia  de  a mai  participa  pe  acest  forum.

Electron

Citat din: protelisav din Februarie 28, 2014, 06:23:38 PM
Vă  rog să-mi  răspundeţi   cu  sinceritate  la  următoarea  întrebare:
Te asigur ca raspund cu sinceritate de fiecare data. Insinuarea ca trebuie sa fiu rugat in mod special pentru a raspunde cu sinceritate o pot lua ca o jignire, nu crezi? Desi personal nu ma intereseaza jignirile celorlalti (spre deosebire de minciuni), iti spun asta ca sa vezi ce usor este sa dai alta impresie decat cea voita, prin scrierile pe forum. Pe orice forum.

CitatCum aţi  proceda  dvs.  în  situaţia când  doriţi  să  faceţi   cunoscută  pe  forum  o  concepţie   proprie  despre  existenţă
In primul rand, m-as asigura ca acest forum este potrivit pentru ce vreau sa prezint eu. Sper ca esti de acord ca nu orice conceptie despre existenta este stiintifica. Iar acest forum este dedicat stiintei (are ca scop declarat popularizarea stiintei si a metodei stiintifice), nu religiei, nu filosofiei, nu fanteziei, nu poeziei.

Daca am o conceptie despre existenta care este nefalsificabila (si ce sa vezi, chiar am!), atunci ea nu este subiectul nici unei discutii pe acest forum ci eventual pe altele dedicate altor subiecte decat stiinta. Ti se pare rezonabil, sau nu?

Iar daca in conceptia mea despre existenta exista componente care pot fi abordate stiintific, si altele nu, atunci ma voi rezuma la a prezenta cel mult acele componente, pentru ca repet, acest forum este dedicat stiintei.

Citatiar  unii  dintre participanţi  vă  jignesc  fără  motive  întemeiate ?!
Si eu pot considera ca m-ai jignit fara motiv intemeiat la inceputul postarii tale. Si ce rezolv cu asta? Vrei sa incep sa ma cert cu tine, sa dovedesc cat de fara motiv este jignirea ta? Eu imi asum faptul ca sunt pe un forum public si ca ceea ce unii considera jignire pentru altii nu inseamna jignire si invers. Deci, decat sa ma leg de lucruri irelevante cum sunt incercarile mai directe sau mai fatise de jignire, mai bine ma ocup de subiectul discutiei si combat in cel mai rau caz eventualele minciuni, de care din pacate avem parte chiar si pe acest forum.

Daca orice contradictie o iei ca o jignire fara motiv intemeiat, sau orice ton pe care il simti ironic il iei ca un atac la preasfanta ta persoana (vorbesc in general, nu doar de tine), atunci locul tau nu este pe un forum public unde e imposibil sa se filtreze ironia.

CitatMenţionez  că,   răspunsul  dvs.  va  conta  pentru  decizia  de  a mai  participa  pe  acest  forum.
Mentionez ca decizia ta de a mai participa pe acest forum nu ar trebui sa se bazeze pe raspunsul meu, pentru ca e complet ilogic. Nu doar cu mine ai de interactionat pe aici, iar eu nu pot sa raspund in numele tuturor. Eu imi voi pastra stilul de comentat si raspuns, indiferent de decizia pe care o iei tu.

In schimb, de la tine astept, ca de la orice alt utilizator, in cazul in care mai participi pe acest forum, sa iei in serios discutiile pe teme stiintifice si sa demonstrezi integritate intelectuala, pe cat posibil. Daca ai alte interese, atunci drum bun, fara nici o suparare!


e-
Don't believe everything you think.

Sieglind

Citat din: Şumi din Februarie 27, 2014, 11:03:41 PM

Sieglind ,pune-i o poza cu pendul  :D,poate asa isi da seama de hypnosis  :) .


aşa?



sau aşa?

Pendulum Waves with Philip Glass

(pe care l-am ales ştiind că-ţi place şi muzica;)

valangjed

Mai, mai! Numai carcotasi1 ;D Sieglind, Ariel, Sumi ;) D'astia de nu inteleg vortexu'.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

#279
Citat din: ariel55 din Februarie 27, 2014, 11:13:56 PM
CitatEcce Mono!
Al meu e mai frumos!  :P
Da...

Ce să zic? M-ai impresionat. Cu captura asta expresionistă (Lovis Corinth) à la Berliner-Sezession.

În replică, una extrasă din Wiener-Sezession (Fritz Schwarz-Waldegg):



Bekenntnis
(Confession)

Sieglind

Citat din: valangjed din Februarie 28, 2014, 10:12:09 PM
Mai, mai! Numai carcotasi1 ;D Sieglind, Ariel, Sumi ;) D'astia de nu inteleg vortexu'.

Dar tu? aaaaaaaaaa, vrei să te fofilezi? Nu ţine  ;) :D

valangjed

Nu ma fofilez, constat(asa sa spune?) :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

#282
Citat din: valangjed din Februarie 28, 2014, 10:30:08 PM
Nu ma fofilez, constat(asa sa spune?) :D

"Absurdul este rațiunea lucidă care își constată limitele." (Albert Camus)

(he he he)  :D :D :D

ariel55

#283
Of,of,of....
CitatViata-i ca un vis!



Lasa urme....ehe...  ::)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#284
Ariel, ce-i cu mumia asta desfăşată? şi plouată pe deasupra !  :o



Presupun că forma ar trebui s-o ajute la înălţare. Ori la aterizare, dacă-i paraşută.  ;D

Pe asta pariez că n-ai ochit-o (încă):

http://img.garbo.ro/comunitate/photos/3/8/6/3906831.jpg

Ziceai că "reflectează"? Ce-i viaţa? E vis sau ... miss

:D :D :D

P.S. Mă dau în vânt după neo-păşunismul ăsta !