Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria vortex a materiei

Creat de Scientia, August 30, 2011, 04:53:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Sieglind

Citat din: valangjed din Februarie 19, 2014, 10:51:12 PM
Domnisoara ... pardon, domnule Sieglind, aveti grija sa treceti la bibliografie si "renumita" teorie a vortexului altfel veti fi acuzat de plagiat ;)

Vă mulţumesc, doamnă Valangjed,

Inclusiv ciornele  ;D



ariel55

#241
CitatPentru "truditorii in stiinta" fericirea suprema nu poate exista pana cand creatiile spirituale nu prind viata in frontierele culturii si civilizatiei, cu efecte benefice pentru toate categoriile sociale.Lansarea in productie, pe cont propriu, a unor tehnici si tehnologii bazate pe inventiile, obtinute cu mari sacrificii, a fost practic imposibil de realizat, din cauza posibilitatilor materiale si financiare reduse care nu asigura investitiile necesare in derularea unor proiecte. Acest impas poate fi depasit prin colaborare eficienta cu personalitati din Romania, sau din alte tari, care doresc sa se implice, sub semnul creativitatii, in viata societatii si destinul fiintei umane........

Citatul dumneavoastra domnule Sieglind, este complet lipsit de stralucire fiind incomplet! Voi corija eu eroarea dumneavoastra. Romanul s-a nascut poet, o stim deja:

CitatPost-scriptum
Hai sa dam mana cu mana
Cei cu inima crestina,
Sa-nvartim hora fratiei
Pe pamantul bucuriei.

(Prelucrare dupa V. Alecsandri)
[/b]

Suna mult mai bine si cred ca trebuie sa dam Cezarului ceea ce ii apartine.
Ma duc sa vorbesc , cu  colegii  ;D japonezi.
A bon entendeur, salut!
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

protelisav

#242
Citat din: valangjed din Februarie 19, 2014, 10:51:12 PM
Domnisoara ... pardon, domnule Sieglind, aveti grija sa treceti la bibliografie si "renumita" teorie a vortexului altfel veti fi acuzat de plagiat ;)
Îmi cer scuze dacă am folosit  apelative eronate pentru unii din participanţii pe acest forum - identificaţi prin pseudonime. Pentru ca în viitor să evit asemenea erori voi folosi prescurtarea D. =  Domn, Doamnă, Domnişoară.

protelisav

Citat din: valangjed din Februarie 19, 2014, 10:51:12 PM
Domnisoara ... pardon, domnule Sieglind, aveti grija sa treceti la bibliografie si "renumita" teorie a vortexului altfel veti fi acuzat de plagiat ;)
D. Valangjed,
Înainte de a mă acuza de plagiat, vă rog să prezentaţi lucrările cu pricina.

Electron

CitatUn argument incontestabil în validarea ipotezelor de bază ale teoriei vortex, îl constituie studiul interacţiunilor dintre antiparticule. Conform teoriei propuse, vortex-ul unei particule elementare din Universul nostru este asociat cu  un vortex de tip opus pentru antiparticula din Universul complementar. Altfel spus, unui vortex convergent îi corespunde un vortex divergent şi reciproc, unui vortex divergent îi corespunde un vortex convergent. Este suficient să amintim că vortex-urile convergente se atrag iar cele divergente se resping, pentru  a concluziona că forţele de interacţiune dintre antiparticule identice au acelaşi modul, dar sunt de sens contrar faţă de forţele de interacţiune dintre particulele asociate.
protelisav, astept sa clarifici aceste aspecte din asa numita ta teorie.

Ce fel de vortex corespunde fiecarei particule elementare cunoscute? De ce nu raspunzi la aceasta intrebare?


e-
Don't believe everything you think.

protelisav

#245
Pe scurt:
- particulele electrice de acelaşi tip se resping, deci le corespund vortex-uri divergente;
- particulele  neutre se atrag, deci le corespund vortex-uri convergente.
Mai multe detalii vă voi furniza după finalizarea unui studiu despre particulele primordiale, pe care doresc să-l prezint iniţial unor instituţii de cercetare din ţară şi străinătate.

Electron

protelisav, din raspunsul tau pe scurt rezulta ca nu stii ce vorbesti, ca nu ai inteles mai deloc Fizica actuala pe care pretinzi sa o revolutionezi cu vortexurile tale.

Concret:
Citat din: protelisav din Februarie 20, 2014, 11:32:33 AM
Pe scurt:
- particulele electrice de acelaşi tip se resping, deci le corespund vortex-uri divergente;
Rezulta ca tu nu cunosti care sunt "particulele electrice" si de cate tipuri sunt ele. Electronii si protonii sunt particule electrice, dar de tipuri diferite.
Doi electroni se resping (fiind de acelasi tip), asadar din ce spui tu rezulta ca le corespund vortexuri divergente.
Doi protoni se resping (fiind de acelasi tip), asadar din ce spui tu rezulta ca le corespund vortexuri divergente.
Dar un proton si un electron se atrag (fiind de tipuri diferite), insa din teoria ta rezulta ca trebuie sa se respinga pentru ca le corespund vortexuri divergente. Asta dovedeste ca teoria ta este incompatibila cu realitatea, fiind in acelasi timp complet falsa.

Citat- particulele  neutre se atrag, deci le corespund vortex-uri convergente.
Probabil ca te referi la atractia gravitationala (care apropos, exista si intre "particulele electrice"), dar ele nu se atrag electric.

Daca pe astfel de confuzii e construita asa numita ta teorie, atunci ai ratat complet posibilitatea de a descrie in mod relevant realitatea. Altfel spus, modelul tau e contrazis de experienta in cel mai flagrant mod.

CitatMai multe detalii vă voi furniza după finalizarea unui studiu despre particulele primordiale, pe care doresc să-l prezint iniţial unor instituţii de cercetare din ţară şi străinătate.
Ok, am inteles. Mult spor si succes iti doresc, dar la cat de fals e modelul propus, eu nu mi-as face mari sperante in locul tau.


e-
Don't believe everything you think.

protelisav

#247
D. Electron,
Vă sugerez să nu vă grăbiţi cu emiterea unor judecăţi de valoare. Eu nu nu v-am prezentat decât parţial interacţiunile dintre dipolii vortex divergenţi, respectiv interacţiunile dintre  dipolii vortex convergenţi. Să nu vă imaginaţi că nu am analizat prin teoria dipolilor vortex interacţiunile dintre purtătorii de sarcini electrice de semn contrar.  Vă rog să aveţi răbdare!
Aşa cum am mai precizat, deja am finalizat un studiu despre interacţiunile dintre diverse tipuri de dipoli vortex, în care veţi găsi răspuns la incertitudinile dvs.

Electron

Citat din: protelisav din Februarie 20, 2014, 01:30:10 PM
Vă sugerez să nu vă grăbiţi cu emiterea unor judecăţi de valoare.
Eu "judec" strict ce ai scris. Daca am gresit ceva in judecatile mele, te rog sa arati ce am gresit. Rationamentul prezentat de mine e cat se poate de simplu.

CitatEu nu nu v-am prezentat decât parţial interacţiunile dintre dipolii vortex divergenţi, respectiv interacţiunile dintre  dipolii vortex convergenţi.
Posibil, desi total nejustificabil. Inca din august 2011 a aparut pe forum asa numita ta teorie. De atunci si pana azi ai tot evitat sa raspunzi la intrebari. Ce anume urmaresti aici? Nu ti se pare ca iei cam in neserios aceasta discutie pe care ai inititat-o din propria ta initiativa?

CitatSă nu vă imaginaţi că nu am analizat prin teoria dipolilor vortex interacţiunile dintre purtătorii de sarcini electrice de semn contrar.
Eu nu imi imaginez nimic, ci vad exact ce ai postat pana acum. Vad si faptul ca de mai bine de 2 ani de zile eviti sa raspunzi la intrebari.

CitatVă rog să aveţi răbdare!
Am, daca imi explici de ce nu raspunzi la intrebarile adresate despre vortexurile tale. Nu despre asta e asa numita ta teorie?

CitatAşa cum am mai precizat, deja am finalizat un studiu despre interacţiunile dintre diverse tipuri de dipoli vortex, în care veţi găsi răspuns la incertitudinile dvs.
Ai si vreo dovada pentru asta? Raspunsul tau partial de mai sus dovedeste din start ca rezultatele "studiului" sunt incompatibile cu realitatea observabila. Oricate detalii mai adaugi eventual, inconsistentele prezentate deja raman.

Daca nu vrei sa prezinti inca si restul studiului, macar explica-mi cum anume se impaca raspunsul tau partial de pana acum cu realitatea, din punctul tau de vedere.


e-
Don't believe everything you think.

protelisav

#249
D. Electron,
Vă rog să mă înţelegeţi, doresc să nu am surprize neplăcute. Prioritatea unor  idei ştiinţifice inedite nu se poate asigura prin  postarea acestora pe diverse forumuri, ci prin publicarea iniţială a lor  în reviste de specialitate sau transmiterea acestora la instituţii de cercetare. După această etapă, vă voi face cunoscut pe formul "scientia" studiul  realizat despre particulele primordiale şi interacţiunile electromagnetice şi gravitaţionale  dintre dipolii vortex.

valangjed

Citat din: protelisav din Februarie 20, 2014, 08:28:02 AM
Citat din: valangjed din Februarie 19, 2014, 10:51:12 PM
Domnisoara ... pardon, domnule Sieglind, aveti grija sa treceti la bibliografie si "renumita" teorie a vortexului altfel veti fi acuzat de plagiat ;)
D. Valangjed,
Înainte de a mă acuza de plagiat, vă rog să prezentaţi lucrările cu pricina.
Daca nu aveti simtul umorului ,se pare ca nu-l aveti(parerea mea), cititi "semnatura" domnului ariel55.
Ca sa explic:I-am spus domnisoarei Sieglind sa fie prudenta pentru ca ar putea fi acuzata de plagiat folosind teoria dumneavoastra in "explicatia gravitonului".
Nu m-ar fi dus mintea ca dumneavoastra sa ganditi ca v-am acuzat de plagiat.Faptul ca am folosit masculinul , in exprimare, tine de mica dumneavoastra confuzie despre sexul colegei Sieglind.Era doar o gluma, intelegeti?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: protelisav din Februarie 20, 2014, 06:46:29 PM
Vă rog să mă înţelegeţi, doresc să nu am surprize neplăcute. Prioritatea unor  idei ştiinţifice inedite nu se poate asigura prin  postarea acestora pe diverse forumuri, ci prin publicarea iniţială a lor  în reviste de specialitate sau transmiterea acestora la instituţii de cercetare.
De acord. De ce ai postat atunci articolele tale pe diverse forumuri, acesta inclus? Care e scopul pe care il urmaresti?

CitatDupă această etapă, vă voi face cunoscut pe formul "scientia" studiul  realizat despre particulele primordiale şi interacţiunile electromagnetice şi gravitaţionale  dintre dipolii vortex.
Aha. Si pana atunci despre ce saracie vrei sa vorbesti cu interlocutorii pe acest forum?


e-
Don't believe everything you think.

Sieglind

Citat din: ariel55 din Februarie 20, 2014, 07:04:19 AM

Suna mult mai bine si cred ca trebuie sa dam Cezarului ceea ce ii apartine.
Ma duc sa vorbesc , cu  colegii  ;D japonezi.
A bon entendeur, salut!

Arieru-san,

有りうるさん   :P

accept, dar în regim de strictă confidenţialitate ! Am observat că pe acest forum se fură idei  :o




ariel55

CitatArieru-san,

有りうるさん    :P

accept, dar în regim de strictă confidenţialitate ! Am observat că pe acest forum se fură idei   :o

Ehe, Sieglindu-San,
Nu sti cata dreptate ai! Tocmai am gasit si eu ceva ciorne...




Mare grija Sieglindu San! Trebuie semnat un NDA できるだけ早く !
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

protelisav

Citat din: valangjed din Februarie 20, 2014, 08:57:07 PM
Citat din: protelisav din Februarie 20, 2014, 08:28:02 AM
Citat din: valangjed din Februarie 19, 2014, 10:51:12 PM
Domnisoara ... pardon, domnule Sieglind, aveti grija sa treceti la bibliografie si "renumita" teorie a vortexului altfel veti fi acuzat de plagiat ;)
D. Valangjed,
Înainte de a mă acuza de plagiat, vă rog să prezentaţi lucrările cu pricina.
Daca nu aveti simtul umorului ,se pare ca nu-l aveti(parerea mea), cititi "semnatura" domnului ariel55.
Ca sa explic:I-am spus domnisoarei Sieglind sa fie prudenta pentru ca ar putea fi acuzata de plagiat folosind teoria dumneavoastra in "explicatia gravitonului".
Nu m-ar fi dus mintea ca dumneavoastra sa ganditi ca v-am acuzat de plagiat.Faptul ca am folosit masculinul , in exprimare, tine de mica dumneavoastra confuzie despre sexul colegei Sieglind.Era doar o gluma, intelegeti?
Îmi cer scuze pentru interpretarea eronată... Sper să mă iertaţi.