Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria vortex a materiei

Creat de Scientia, August 30, 2011, 04:53:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sieglind

Citat din: 07Marius din Februarie 15, 2014, 10:56:08 PM

Am inceput sa citesc teoria lui Dr Russell G. Moon si mi se pare ca protelisav nu este strain de ea, cred ca exista o oarecare conexiune intre ele, ramane sa ma dumiresc dupa ce termin lectura. Cel putin aici se descriu mai in detaliu niste idei.
http://www.thevortextheory.com/images/THE-MATHEMATICS-OF-THE-VORTEX-THEORY.pdf

Caută şi "Basarab Nicolescu".  ;)

anemona

Interesante si aceste punctaje ce reflecta popularitatea :D
2 cu 6. Apoi 1 cu 8, n-au nicio legatura cu Fibonacci   :-[
Se pare ca am deranjat niste doamne, o sa fundamentez o teorie referitoare la influenta razelor de luna aplicate doua decenii asupra castravetilor  ;)

valangjed

Citat din: anemona din Februarie 15, 2014, 11:27:57 PM

Se pare ca am deranjat niste doamne, o sa fundamentez o teorie referitoare la influenta razelor de luna aplicate doua decenii asupra castravetilor  ;)
Adica modalitatea de a crea "castraveti varcolaci"?S-ar putea sa aiba legatura cu "teoria vortex".Mai stii de unde sare "lupul"?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

07Marius

Am citit in viteza materialul, deja mi se contureaza niste intrebari (nu stiu cine imi raspunde la ele...)
Din cate vad, am incercat sa studiez si bibliografia + lucrarile, vad niste coincidente de inspiratie a d-lui Protelisav, dar dupa cum poate stiti si cu biblia am aceeasi problema. Electron imi spune ca ce vad este mai mult decat este... s-ar putea sa am un sindrom de hiperacuitate vizuala :)

"In the vortex theory, it was proposed that all hadrons and the electron, muon, and tau leptons are three dimensional (3d) holes bent into and out of the surfaces of higher dimensional space [1]. These holes are the ends of vortices of space flowing through fourth dimensional space that originally connected them to their anti-particle. As space flows into a 3d hole, a positive electrostatic charge is created; as space flows out of a 3d hole a negative electrostatic charge is created; while neutral particles are vortices bent into torus configurations [2]. Neutrinos are quantized transverse waves bent out of the 3d surface and anti-neutrinos are bent into the 3d surface. Applying this model to the creation and destruction of leptons, a correlation was discovered between lepton number and the direction space is flowing (black arrows) in electrons, muons, taus, their anti-particles and, the direction bent space is oriented within their associated neutrino or anti-neutrino."
http://meetings.aps.org/Meeting/SES05/Event/38144

Russell Moon se pare ca este autorul cu pricina. Totusi ceva e cam ciudat in povestea asta.
Aici spune ca vortexul este legatura intre particula-antiparticula, iar in teoria de la http://www.thevortextheory.com atomul este o alta gaura in spatiu, in care vortex-ul este intre electron-proton. Antiparticula din vortexul initial cu electronul, a ramas cu buzele umflate, trebuie sa-si caute alt vortex...
The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#215
Citat din: 07Marius din Februarie 16, 2014, 12:05:39 AM
Am citit in viteza materialul, deja mi se contureaza niste intrebari (nu stiu cine imi raspunde la ele...)
Din cate vad, am incercat sa studiez si bibliografia + lucrarile, vad niste coincidente de inspiratie a d-lui Protelisav, dar dupa cum poate stiti si cu biblia am aceeasi problema. Electron imi spune ca ce vad este mai mult decat este... s-ar putea sa am un sindrom de hiperacuitate vizuala :)


... vorba ceea, "simţ enorm şi văd monstruos"  ;)

Marius, de la vortex mi se trage  :D

Citat din: ariel55 din Februarie 16, 2014, 12:26:40 AM

:o

:o :o :o (triplu axel)


07Marius

Citat din: Sieglind din Februarie 15, 2014, 10:59:34 PM
Citat din: 07Marius din Februarie 15, 2014, 10:56:08 PM

Am inceput sa citesc teoria lui Dr Russell G. Moon si mi se pare ca protelisav nu este strain de ea, cred ca exista o oarecare conexiune intre ele, ramane sa ma dumiresc dupa ce termin lectura. Cel putin aici se descriu mai in detaliu niste idei.
http://www.thevortextheory.com/images/THE-MATHEMATICS-OF-THE-VORTEX-THEORY.pdf

Caută şi "Basarab Nicolescu".  ;)

Pisici Sieglind,
L-am cautat si se pare ca este mai potrivit pentru topicul cu biblia, decat asta din ce-am gasit.
http://www.issr.org.uk/meet-issr-members/member/?member_id=12
http://ro.wikipedia.org/wiki/Basarab_Nicolescu

"Dialogul dintre ştiinţă şi religie (Basarab Nicolescu -Towards an Apophatic Methodology of the Dialoque between Science and Religion) reprezintă la ora actuală una dintre cele mai reale provocări pentru om. Profesorul Basarab Nicolescu semnalează două obstacole întîlnite în dreptul dialogului pertinent dintre teologie  şi religie. Problemele ar consta în multitudinea domeniilor ştiinţifice astăzi, în multitudinea confesiunilor religioase la scară mondială , în barierele lingvistice care nu vin în sprijinul ştiinţelor şi al religiilor, prin care s-ar construi o comunicare. "
http://www.it4s.ro/LuciaDramus.pdf

http://www.curteaveche.ro/science-and-orthodoxy-a-necessary-dialogue.html
"Volumul conţine o selecţie din materialele prezentate la prima întâlnire internaţionalã dedicată dialogului dintre ştiinţă şi ortodoxie, organizată cu sprijinul fundaţiei John Templeton. Oamenii de ştiinţă şi teologii care au participat cu lucrări au dezbătut diverse teme privind dialogul dintre cele două domenii aparent antagonice – ştiinţă şi religie."

Daca ai ceva legat de vortex-uri si Basarab N. da-mi de stire. Mersi.
The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

#217
Citat:o :o :o (triplu axel)
Ei si tu! Asa ca intre doamne mai...
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#218
Citat din: 07Marius din Februarie 16, 2014, 12:34:27 AM

Pisici Sieglind,
L-am cautat si se pare ca este mai potrivit pentru topicul cu biblia, decat asta din ce-am gasit.
http://www.issr.org.uk/meet-issr-members/member/?member_id=12
http://ro.wikipedia.org/wiki/Basarab_Nicolescu

Nu te lua de pisici.  ;D

Probabil că nu ai citit din "teorie" decât ceea ce ţi-a atras interesul. În orice caz, NU prin ochii mei.

E un melanj, Marius. Amestecă fraze şi cuvinte, împrumutate te miri de unde. Nu mă pune să-ţi arăt, cuvânt cu cuvânt. Nu că n-aş avea răbdare, dar ... merită?

Besides, mâine eu lucrez. Că tot se interesa cineva de regimul activităţii mele.   :D


Citat din: ariel55 din Februarie 16, 2014, 12:38:03 AM
Citat:o :o :o (triplu axel)
Ei si tu! Asa ca intre doamne mai...

Ai venit, draga mea?



Vezi că suferă. De dor  ;)

ariel55

#219
CitatAi venit, draga mea?
Am aparut mai draga, crosetam si noi ceva?

Anemona dixit:

CitatLa cata fizica stiu eu, nu v-as putea fi de folos, la cate matematici speciale nu stiti dvs., reciproca este valabila.

Interesant, la Fizica , matematicile speciale erau in programa...Ceva este "multiplu axel" pe aici!(ori...helicoidal?)  8)



de asemeni:



etc. :



Eu zic ca am fi ceva pregatiti la math's...nu? Nu se poate spune ca reciproca nu ar fi adevarata.

Da....unde o fi dom' profesor, sa ne salveze onoarea noastra de matematiciene???
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

07Marius

Citat din: Sieglind din Februarie 16, 2014, 12:41:17 AM
Nu te lua de pisici.  ;D

Probabil că nu ai citit din "teorie" decât ceea ce ţi-a atras interesul. În orice caz, NU prin ochii mei.

E un melanj, Marius. Amestecă fraze şi cuvinte, împrumutate te miri de unde. Nu mă pune să-ţi arăt, cuvânt cu cuvânt. Nu că n-aş avea răbdare, dar ... merită?

In prima faza citesc ca si Rai Man, practic scanez documentul si ceea ce sare din tipare, imi atrage indata interesul.
Un tip cu CV-ul lui si inclinatiile lui, categoric imi atrage interesul. Daca mai pui la socoteala si vortex-urile de care inca n-am dat..., dar cum mi-a atras atentia am sa studiez mai in detaliu teoriile lui si daca are ceva pe subiectul acesta voi gasi cu siguranta.

Uite ce spune:
"Credinta este pentru mine o constanta si ma mobilizeaza in toate actiunile mele. In acelasi timp, nu sunt un propagandist al ortodoxiei. Eu am tinuta mea de om de stiinta, care imi impune totusi o anumita rezerva in manifestarile publice. Nu pot face, de pilda, cursuri de credinta studentilor de la Universitatea Babes-Bolyai din Cluj. Dar asta nu inseamna ca nu stimulez cercetari in domeniul religios. Am, de pilda, trei doctoranzi care isi fac lucrarile in domeniul interactiunii dintre stiinta si religie."
http://www.formula-as.ro/2010/914/spiritualitate-39/basarab-nicolescu-pentru-mine-intoarcerea-spre-cer-nu-e-o-metafora-ci-un-fapt-concret-12343#note
Cum sa omit asa ceva cand sunt suspectat ca vad prea multe, acolo unde nu este vorba lui Vanghelie.
Asta este o chestiune interesanta. Sa conduci 3 lucrari de doctorat pe acest subiect...

Chiar sunt curios sa vad ce are despre vortex-uri. Am sa sap putin sa vad ce gasesc.
[/quote]
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

#221
Am mai cautat ceva materiale pentru a afla mai multe despre teoria vortex-urilor in varianta Russell Moon si mi se pare interesant experimentul cu interferometrul asemanator cu al lui Michelson-Morley (http://en.wikipedia.org/wiki/Michelson%E2%80%93Morley_experiment)

Aici varianta media: PT2b - Our Technology - The Vortex Theory by Dr Russell Moon

iar aici cateva explicatii despre plus referinte.
"Using the principles of the Vortex Theory, it was theorized that when a photon encounters an electromagnetic field, both the velocity and the frequency of the photon will increase. To prove this revolutionary idea an experiment was devised using a laser interferometer and two electromagnets. The electromagnets were arranged so that when the beam splitter divided the initial beam of laser light into two secondary beams; one of the two secondary beams passed back and forth between the two magnets. With the DC current to the electromagnets turned off, the two beams formed an interference pattern on the target screen. When the current to the electromagnets was suddenly turned on, the pattern fluctuated wildly until the two beams again reached a quiescent state creating a stable pattern on the screen; when the current to the electromagnets was suddenly turned off, again the pattern fluctuated wildly until it reached a quiescent state forming the initial stable pattern on the screen. It was determined that this new effect was a phenomenon created by the increasing frequency of the laser light whose velocity is increasing as it passes between the expanding electromagnetic field of the magnets. Because it is a new phenomenon in science revealing that the speed of light is not a constant but indeed can be varied, it possesses great historical significance. It is called the Photon Acceleration Effect. Although much more detailed work needs to be done investigating this new and revolutionary phenomenon in nature, it is reasonable to conclude that it was created by an increase in the frequency of the photons passing through the electromagnetic. Also, it must be stated that the discovery of this effect was predicted and discovered using the principles of the Vortex Theory. 1. . Konstantin A. Gridnev, Russell G. Moon, Victor V. Vasiliev. Experiment that discovered the Photon Acceleration Effect, Book of abstracts International Symposium on Origin of Matter and Evolution of Galaxies (OMEG05), New Horizon of Nuclear Astrophysics and Cosmology, November 8-11, 2005, University of Tokyo, Tokyo, Japan, p. 77. 2. Russell Moon, Fabian Calvo, Victor Vasiliev. About of the Conservation of Lepton Number, Bulletin of the American Physical Society http://www.phys.ufl.edu/sesaps05.html72nd Annual Meeting of the Southeastern Section of the APS November 10-12, 2005. Gainesville, Fla, USA, p. 8, BC.00008 3. R.G. Moon, V.V. Vasiliev. Explanation of the Conservation of Lepton Number, Book of abstracts 55 National Conference on Nuclear Physics, Frontiers in the Physics of Nucleus, June 28-July 1, 2005, St.-Petersburg, Russia, 2005, p. 347 "
http://adsabs.harvard.edu/abs/2006APS..TSSPOS008M

Ceva idei referitor la posibile explicatii pentru rezultatele experimentului?

Eu n-am inteles de unde au dedus ca fotonul care traverseaza campul electromagnetic este accelerat. La fel de bine poate fi franat, ceea ce mi se pare mai plauzibil, explicand si interferenta care apare.
The imagination is the prisoner of our mind.

HarapAlb

Citat din: 07Marius din Februarie 17, 2014, 01:28:44 PM
(...) that when a photon encounters an electromagnetic field, (...)
Neuronii mei n-au putut sa citeasca mai departe si s-au oprit aici, dar ai tai ? ??? ;D

protelisav

#223
Criticilor mei,
Iniţial aţi afirmat că ideile novatoare din teoria dipolilor vortex sunt "baliverne", apoi că sunt preluate din lucrările unor autori străini. Fiţi măcar consecvenţi! Nu vi se pare că opiniile sunt cotradictorii?! Ba mai mult, jigniţi orice participant pe forum care mă apreciază.
Ca muritor de rând, mă întreb: de ce există români cu un asemenea comportament, când în Vest creativitatea este apreciată la justa valoare?...
Concluzie
În clipe de reflecţie profundă, poţi scăpa de sub povara gravitaţiei atunci când te afli în dialog cu necunoscutul.

mircea_p

#224
Citat din: protelisav din Februarie 18, 2014, 01:17:21 PM
Criticilor mei,
Iniţial aţi afirmat că ideile novatoare din teoria dipolilor vortex sunt "baliverne", apoi că sunt preluate din lucrările unor autori străini. Fiţi măcar consecvenţi! Nu vi se pare că opiniile sunt cotradictorii?!

Ar fi contradictorii numai daca autorii straini ar fi scutiti de a produce baliverne, in mod axiomatic.
Dar cum aceasta premisa nu este asumata de nimeni, nu pare a fi o contradictie.

Si mai exista si posibilitatea de a prelua niste idei de la alti autori (straini, sigur) si a broda pe marginea lor un sir frumos de "baliverne". Nu inseamna ca se aplica in cazul de fata, dar e o posibilitate care indeparteaza contradictia, in principiu. Pot fi bazate pe idei din "vest" si totusi baliverne.
Idea Caritasului (doar un mic exemplu) nu a fost inventata in Romania (poate doar numele) si totusi a fost un big scam. (baliverna, dar cu bani:) ).

Vedeti ca nu am nimic de spus despre vortexuri in sine ci despre logica afirmatiei de mai sus.
Poate vortexurile sant sau nu sant valide, si nu intentionez sa le jignesc.
Dar logica nu ajuta in decizie. Cel putin nu logica schioapa si nici afirmatiile "creative" dar fara suport.
Adica nu ajuta in a avansa cu teoria.

Iar in privinta aprecierii, cred ca va inselati. Toti participantii va apreciaza. Nu toti la adevarata valoare, din pacate. :(