Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria vortex a materiei

Creat de Scientia, August 30, 2011, 04:53:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Sieglind din Februarie 06, 2014, 05:04:04 PM
Dacă asta are vreo legătură cu dialectica eu sunt popă. Da, e un forum de ştiinţă, dar asta nu înseamnă că orice aiureală poate fi acceptată drept ... filozofare. Zău !  ;)
Da, bine punctat. :)

e-
Don't believe everything you think.

protelisav

Citat din: Electron din Februarie 06, 2014, 05:50:50 PM
Citat din: Sieglind din Februarie 06, 2014, 05:04:04 PM
Dacă asta are vreo legătură cu dialectica eu sunt popă. Da, e un forum de ştiinţă, dar asta nu înseamnă că orice aiureală poate fi acceptată drept ... filozofare. Zău !  ;)
Da, bine punctat. :)
e-
No comment!  Las participanţii pe forum să judece  aceste afirmaţii...

Sieglind

Pe unii profesori n-am să-i uit o viaţă. Pe alţii, prefer să-i uit. Câţiva mi s-au şters de la sine din amintire.

Dar un asemenea specimen, hmmm, asta-i chiar memorabil!  :D

Nene, eşti de-a dreptul


mircea_p

#168
Citat din: protelisav din Februarie 06, 2014, 08:05:44 PM
Citat din: Electron din Februarie 06, 2014, 05:50:50 PM
Citat din: Sieglind din Februarie 06, 2014, 05:04:04 PM
Dacă asta are vreo legătură cu dialectica eu sunt popă. Da, e un forum de ştiinţă, dar asta nu înseamnă că orice aiureală poate fi acceptată drept ... filozofare. Zău !  ;)
Da, bine punctat. :)
e-
No comment!  Las participanţii pe forum să judece  aceste afirmaţii...


Pai de ce ii lasati pe ei cand dati de greu?

Aratati-le dumneavoastra lor (denigratorilor, deh) ce e aia dialectica si cat de dialectici sant dipolii aia.
Daca intrebarile de fizica le evitati sistematic... macar aici, la dialectica. :)




Sieglind

#169
Citat din: mircea_p din Februarie 06, 2014, 08:52:26 PM

Pai de ce ii lasati pe ei cand dati de greu?

Aratati-le dumneavoastra lor (denigratorilor, deh) ce e aia dialectica si cat de dialectici sant dipolii aia.
Daca intrebarile de fizica le evitati sistematic... macar aici, la dialectica. :)


Păi ... dacă la alea de fizică nu răspunde, crezi că-i în stare să opereze cu noţiuni de "structuralism metodologic" (altminteri care-ar fi legătura între de Saussure, Jakobson şi vortexurile din capul lui?)  ;)

P.S. Aviz celui care (...): nici tu n-ai priceput legătura, aşa-i? Citeşte-i textele postate ieri-alaltăieri. Acolo-s referinţele, capisci?

protelisav

Domnilor denigratori,
Sunt un simplu muritor de rând care doreşte să-şi exprime pe forumul "scientia" concepţia proprie despre existenţă. Nu trebuie să mă jigniţi dacă nu mă ridic la nivelul dvs. de exigenţă.
Totuşi, am absolvit două facultăţi de stat, am înregistrat la OSIM peste 50 brevete de invenţie şi am publicat la Editura Agora lucrarea interdisciplinară "Alma Lux". Nu consider o catastrofă că mă excludeţi din clubul dvs. select, pentru că particip pe diverse alte site-uri unde participanţii la dezbateri sunt veritabili interlocutori.

Sieglind

Citat din: protelisav din Februarie 06, 2014, 10:33:35 PM
... veritabili interlocutori.

Pe cine crezi că impresionezi aici cu diplomele alea cu care te tot făleşti, dacă nu eşti în stare să explici măcar O NOŢIUNE atunci când eşti întrebat ?

Pe forumul ăsta te asigur că vei avea succes ZERO dacă vei continua să torni aberaţii fără să catadicseşti să răspunzi, să mimezi măcar dialogul. Au fost aici (şi vor mai fi, sper) elevi din ale căror postări ai avea de învăţat mai mult decât din toate bălmăjelile alea de 2 lei. Îţi închipui cumva că niciodată n-ai să dai peste cineva care să şi (re)cunoască ideile pe care le ameţeşti, într-un talmeş-balmeş, dar şi adevărata lor sursă, adică respectivii autori ? Numai pe motiv că preiei frânturi de fraze şi cuvinte pe care le tot suceşti ?

Îţi zic eu că NU.  :D

mircea_p

Citat din: protelisav din Februarie 06, 2014, 10:33:35 PM
Totuşi, am absolvit două facultăţi de stat, am înregistrat la OSIM peste 50 brevete de invenţie şi am publicat la Editura Agora lucrarea interdisciplinară "Alma Lux". Nu consider o catastrofă că mă excludeţi din clubul dvs. select, pentru că particip pe diverse alte site-uri unde participanţii la dezbateri sunt veritabili interlocutori.

Cu asa un palmares e si mai de neinteles refuzul de a raspunde la intrebari simple in legatura cu opera dumneavoastra.
Ar fi deajuns un mic efort. Fiat Lux!
Dar poate ca nu totul devine dupa facultati, orice ar zice Victor Balosu.:)

PS. Chestia cu denigratorii e deja patentata. Sa nu va ceara domnul Ioan sa-i platiti drepturi de autor.:)
Stiti doar cum e cu patentele astea.



ariel55

#173
Urmaresc cu "placere" , de ceva timp(s-a ajuns abia la 12 pagini...), noile postari ale domnului profesor. Cred ca, pentru participanti, daca mi se permite a recomanda , sunt utile, "rasfoirea" urmatoarelor "importante bibliografii":


http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=161708&st=1050&#entry2250718     43 de pagini pline de intelepciune! Multe detalii legate de teoria domniei sale.Se poate evita astfel, eventual, postarea in detaliu a teoriei domniei sale si in Scientia Forum.Din pacate sit-ul domniei sale nu mai este activ...

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=152796&st=0&#entry2248084

A nu se lua in seama comentariile rautacioase a denigratorilor......(Sa traiesti Ioane!)

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=11921&postdays=0&postorder=asc&highlight=teoria+vortx&start=0   4 pagini , deocamdata....

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=144771&st=0&  pe scurt, teoria in limba engleza, scurt si concis!

Lipsa de timp, ma face numai spectator, dar prin informatiile aduse, sper , sa il scutesc pe domnul profesor sa mai faca, inca odata, transferul din colectia de imagini aflate pe www.garbo.ro.

Astfel, ne apropiem din ce in ce mai mult , cu totii, de lamurirea misterelor existentei.

Pentru domnul profesor, o intrebare:

Puteti sa ne detaliati brevetele pe care le detineti de la OSIM cu numarul si data acordarii? (imi cer scuze domnului profesor, dar, il rog sa nu trimita iar poze daca se poate)
Putem astfel mai usor sa cautam in http://www.osim.ro/ .Domnule profesor , sunt convins ca aveti tot interesul sa fiti gasit mai usor la rubrica brevete acordate si nu la cea de cereri.

Printre inventiile postate pe forumul educational:

acesta mi s-a parut deosebit si in ideea aplicari lui in Japonia, as dori sa cunosc nr de brevet si data.

Cu stima, nu inainte de a va cita , domnule profesor: "Spiritul propriu = o succesiune de semne de întrebare şi de exclamare ?!?!?!..."
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

protelisav

Domnule ariel55,
În fişierul ataşat vă prezint brevetul de invenţie pentru "Asamblare filetată cu element de siguranţă".

Sieglind

Citat din: ariel55 din Februarie 07, 2014, 03:10:44 AM
Cred ca, pentru participanti, daca mi se permite a recomanda ...

Maestre, chapeau !  

Mi-ai lipsit :)

ariel55

#176
CitatDomnule ariel55,
În fişierul ataşat vă prezint brevetul de invenţie pentru "Asamblare filetată cu element de siguranţă".

Multumesc frumos si stimate domnule profesor, va rog sa continuati cu restul documentului , conform: "descrierea inventiei, revendicarile si desenele explicative insotesc si fac parte integranta din prezentul brevet de inventie"

Sunt  foarte neclare, urmatoarele:

1.La ce data a fost acordat prezentul brevet(in imaginea atasata)?
2.Care este titlul inventiei(in imaginea atasata)?
3.De ce apareti la tabelul de la pagina 95 din RO-BOPI 6/2008...cu:"Decaderi ale titularilor din drepturile conferite acestora de brevetul de inventie,publicate conform Art.43, Alin.3 , din legea Nr.64/1991, privind brevetele de inventie, republicata in mMonitorul Oficial, Partea I, Nr.541, din 08.08.2007"?
4.Acest brevet este activ?
www.osim.ro/publicatii/brevete/bopi_2008/bopi0608.pdf
Si mai interesant este ce apare la o cautare in baza de date OSIM:

"Datele corespunzătoare Brevetului cu numărul   00116576

   
 (21) Număr cerere de brevet:           94-01405
 (22) Data de depozit:       23/08/1994
 (51) Clasificare internaţională:       (2006.01)  F16B 29/00      Principală

 (56) Literatura citată:       Organe de maşini, Prof. Dr. N. Reşetov, Editura tehnică, 1963, pag. 123...127


 (54) Titlul în limba română :     ASAMBLARE FILETATĂ CU ELEMENT DE SIGURANŢĂ
 (54) Titlul în limba engleză:     THREADED CONNECTION WITH SAFETY ELEMENT

 (71) Solicitant:    TUDOR VASILE, RO
 (72) Inventator:    TUDOR VASILE, RO
 (73) Titular:    TUDOR VASILE, RO

 (57) Rezumatul (în limba română):    Invenţia se referă la o asamblare filetată, demontabilă, cu element de siguranţă contra desfacerii, utilizată în domeniul construcţiilor de maşini, şi în general la structuri metalice ale căror părţi componente sunt supuse la solicitări mecanice axiale mari sau la vibraţii puternice. Asamblarea constă în introducerea, între o piuliţă principală (1) şi o contrapiuliţă (3), a unei piese intermediare (2).
 (57) Rezumatul (în limba engleză):    The invention relates to a removable threaded connection having a safety element preventing loosening, used in the field of machine building and, generally, for metal structures whose components are subjected to great axial mechanical stress or to strong vibrations. The connection consists in inserting an intermediate part (2) between a main nut (1) and a safety nut (3).
"

Va multumesc pentru timpul dvs.pretios alocat raspunsului.

P.S. Intre timp am gasit brevetul dumneavoastra aici: http://bd.osim.ro/pdf/116000-/116500-/116576.pdf

Va rog sa continuati cu "Teoria vortex a materiei", ca fiind de fapt titlul principal.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

protelisav

Domnule ariel55,
Înainte de a răspunde la solicitările dumneavoastră pertinente,  doresc să cunosc ce intenţionaţi în legătură cu soluţia tehnică brevetată.
Cu stimă,
Vasile Tudor

ariel55

#178
Domnule Vasile Tudor, asa cum ati citit in postarea mea, am gasit brevetul dumneavoastra. Acum, pasul urmator este sa aflu daca el mai este si activ. Daca veti reciti, veti vedea ca in "RO-BOPI 6/2008...apare cu:"Decaderi ale titularilor din drepturile conferite acestora de brevetul de inventie,publicate conform Art.43, Alin.3 , din legea Nr.64/1991, privind brevetele de inventie, republicata in Monitorul Oficial, Partea I, Nr.541, din 08.08.2007"?"

Banui ca este lipsa de plata a protectiei in continuare. Ramane sa confirmati sau sa infirmati. In cazul lipsei de protectie....inventia dumneavoastra poate fi folosita de oricine fara plata unei juste cote parti catre inventator si ar fi pacat.In aceasta situatie, brevetul nu mai are nici o valoare practica, poate doar una istorica care v-ar privi pe dvs. Din pacate.
Ramane ca dvs sa clarificati...

Cu stima.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ariel55

Stimate dle Vasile Tudor, o veste trista, partenerul japonez tocmai si-a exprimat dorinta de a folosi "ripp lock" de la Boellhoff.

http://www.boellhoff.ro/ro/ro/elemente_de_asamblare/sortimente_suplimentare/ripp_lock.php


I-am trimis link-ul spre brevet si foarte repede a optat pentru varianta specificata.Nu cunosc inca argumentele sale.

Treceti deci la Teoria vortex". Aveti ceva raspunsuri de dat.
Succes!
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!