Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria vortex a materiei

Creat de Scientia, August 30, 2011, 04:53:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Sieglind

#105
Citat din: protelisav din Ianuarie 20, 2014, 03:02:54 PM
Citat din: Sieglind din Ianuarie 19, 2014, 12:48:12 PM
Citat din: mircea_p din Octombrie 18, 2011, 04:31:55 PM

Scuze, care din lista asta e articolul tau? Eu nu imi dau seama nici dupa nume nici dupa titlu.
Poti sa dai doar linkul la articol, nu e nevoie sa arati corespondenta (automata) primita de la editura.


Hm, invidios ce eşti !  :D

Vezi că i-a publicat-o Springer (Verlag) ?  ;D ;D ;D

http://images.springer.com/sgw/books/raw/9789024735686.tif

Teoria dipolilor vortex  a fost prezentată  Academiei  Române, dar şi la Simpozionul Internaţional  "Universul Ştiinţelor".

Citat din: protelisav din Ianuarie 21, 2014, 04:11:40 PM
No comment! Las participanţilor pe forum să judece aceste afirmaţii... De ce ?!

În schimb comentez eu.

Dincolo de răspunsul oficial primit din partea preşedintelui Academiei Române, e instructiv să vedem şi ce-i cu premiul acela acordat pentru lucrarea "La frontierele cunoaşterii" (nu cumva diferă titlul, dom' profesor? ce legătură are cu aşa-zisa "Teorie a dipolilor vortex" sau cu "Teoria vortex a materiei"? hotărâţi-vă, zău ! ;D)



Mai întâi, invitaţia la SIMPOZIONUL INTERNAŢIONAL "UNIVERSUL ŞTIINŢELOR"  7.09.2013:



Şi un extras din :
REGULAMENTUL SIMPOZIONULUI:
Lucrările prezentate pot aborda tematici din toate domeniile.
DOMENII ŞTIINŢIFICE VIZATE :

Literatură universală, Matematică, Fizică, Drept, Chimie, Biologie, Geografie, Medicină, Farmacie, Agricultură, Medicină Veterinară, Istorie, Ştiinţe economice, Electronică, Electrotehnică, Informatică, Ştiinţe teologice, Telecomunicaţii, Turism, Psihologie, Sociologie, Ştiinţe politice, alte domenii (menţionate de Dv. in fişa de inscriere).
SECŢIUNILE SIMPOZIONULU:
1. ŞTIINŢE UMANISTE
2. ŞTIINŢE EXACTE
3. CULTURĂ ŞI ARTĂ


Lucrările vor fi redactare in Word, numai in times new roman de 12 cu spaţiu intre randuri de 1,5 cm și margini de 2,5 cm. La fiecare lucrare (opţional) se va ataşa fotografia autorului (autorilor-nelimitat). Fiecare autor îşi achită taxa de participare.
Intrucat lucrările vor fi tipărite intr-un volum al simpozionului (funcţie de opţiunea autorilor) solicităm atenţie la redactare: cu diacritice, fără greşeli de scriere sau ortografice, s.a.
Lucrările cu greşeli vor fi returnate spre corectare de două ori, iar dacă va fi cazul vor fi descalificate.
Parteneriatele se trimit NUMAI în plic în 2 exemplare, nu primim parteneriate scanate !
Fiecare lucrare va avea maxim 6 pagini + un rezumat de 1/2 pagină pentru catalogul de prezentare.

TOATE LUCRĂRILE VOR FI PREMIATE, FIIND INCLUSE INTR-UN SISTEM DE PREMIERE PE DOMENII DE ACTIVITATE.


What?  :o

Vă atrag atenţia că acest forum şi-a propus să găzduiască şi să promoveze nu doar informarea în domenii ştiinţifice, ci şi valori educative, culturale şi morale, între care, nu în ultimul rând, INTEGRITATEA.  

P.S. Formatarea textului reprodus nu-mi aparţine. De altfel, nici scrierea, preluată ad litteram.  >:(

mircea_p

Citat din: protelisav din Ianuarie 21, 2014, 04:11:40 PM
No comment! Las participanţilor pe forum să judece aceste afirmaţii... De ce ?!

Nici nu ma asteptam. Ce sa mai comentati? Dupa ce ati realizat ca nu v-au reusit incercarile de a prosti audienta cu mis-reprezentari, e mai bine sa va abtineti de la comentarii.
De data asta, o alegere buna. ;)

protelisav

Lucrarea "La frontierele cunoaşterii", prezentată la Simpozionul Internaţional "Universul Ştiinţelor", este o variantă a teoriei dipolilor vortex.

Electron

Citat din: protelisav din Ianuarie 21, 2014, 04:11:40 PM
No comment! Las participanţilor pe forum să judece aceste afirmaţii... De ce ?!
Afirmatiile lui "mircea_p" sunt intru totul corecte si la obiect. Citeste-le cu atentie, daca raspunsul de la Academie nu a fost suficient de clar pentru tine.

In schimb, refuzul tau de a raspunde intrebarilor adresate aici despre asa zisa ta teorie, e si mai graitor. Eu cel putin nu inteleg cum e posibil sa ai impresia ca poti sa razbesti cu atata lipsa de integritate intelectuala. Pe cine vrei tu sa prostesti mai exact?

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: Sieglind din Ianuarie 21, 2014, 08:22:23 PM
[...]
TOATE LUCRĂRILE VOR FI PREMIATE, FIIND INCLUSE INTR-UN SISTEM DE PREMIERE PE DOMENII DE ACTIVITATE.
[...]
Asta chiar e interesant si relevant! Ar fi si mai interesant de stiut cate lucrari au fost prezentate pe domeniul unde "protelisav" a primit primul loc. Daca au mai fost 10 lucrari pe acelasi domeniu, iar cea a lui "protelisav" a vost cea mai buna din toate 11, e oarecum diferit fata de cazul in care a fost singura "in concurs" pe acel domeniu. ;)

Ca atare, intrebare pentru "protelisav": cate lucrari au fost prezentate pe acelasi domeniu de activitate cu lucrarea ta?


e-
Don't believe everything you think.

protelisav

Citat din: Electron din Ianuarie 22, 2014, 11:39:46 AM
Citat din: Sieglind din Ianuarie 21, 2014, 08:22:23 PM
[...]
TOATE LUCRĂRILE VOR FI PREMIATE, FIIND INCLUSE INTR-UN SISTEM DE PREMIERE PE DOMENII DE ACTIVITATE.
[...]
Asta chiar e interesant si relevant! Ar fi si mai interesant de stiut cate lucrari au fost prezentate pe domeniul unde "protelisav" a primit primul loc. Daca au mai fost 10 lucrari pe acelasi domeniu, iar cea a lui "protelisav" a vost cea mai buna din toate 11, e oarecum diferit fata de cazul in care a fost singura "in concurs" pe acel domeniu. ;)
Ca atare, intrebare pentru "protelisav": cate lucrari au fost prezentate pe acelasi domeniu de activitate cu lucrarea ta?
e-

    Nu ştiu exact numărul de lucrări prezentate la simpozion, dar o evaluare aproximativă se poate deduce din răspunsul pe e-mail pe care l-am primit de la organizatori:
    Volumul are aproape 1000 de pagini. Va rugam sa aveti rabdare. Cand ajunge la noi o sa-l trimitem in tara.
  La multi ani si multe impliniri alaturi de cei dragi!
               Cu multa stima,
             Asociatia "V. Pogor"

Electron

Citat din: protelisav din Ianuarie 22, 2014, 01:58:17 PM
    Nu ştiu exact numărul de lucrări prezentate la simpozion, [...]
Nu aceasta era intrebarea. Eu intreb despre numarul de lucrari prezentate pe acelasi domeniu ca si tine. Daca cumva o sa aflii acest numar si doresti sa-l faci public, eu astept cu rabdare raspunsul, la fel ca la celelalte intrebari despre asa zisa ta teorie la care nu ai raspuns inca.


e-
Don't believe everything you think.

protelisav

Citat din: protelisav din Ianuarie 20, 2014, 03:02:54 PM
Citat din: Sieglind din Ianuarie 19, 2014, 12:48:12 PM
Citat din: mircea_p din Octombrie 18, 2011, 04:31:55 PM

Scuze, care din lista asta e articolul tau? Eu nu imi dau seama nici dupa nume nici dupa titlu.
Poti sa dai doar linkul la articol, nu e nevoie sa arati corespondenta (automata) primita de la editura.


Hm, invidios ce eşti !  :D

Vezi că i-a publicat-o Springer (Verlag) ?

http://images.springer.com/sgw/books/raw/9789024735686.tif

Teoria dipolilor vortex  a fost prezentată  Academiei  Române, dar şi la Simpozionul Internaţional  "Universul Ştiinţelor".

Referitor la sugestia Academiei Române de a trimite lucrarea la o revistă de specialitate recunoscută internaţional, menţionez că am trimis o variantă în limba engleză la Springer, care a acceptat să o publice, cu condiţia să plătesc o taxă de 1000 de euro.

Lucrarea a fost publicată pe http://www.ad-astra.ro, site-ul cercetării ştiinţifice din România.

Sieglind

#113
Reluăm:

TOATE LUCRĂRILE VOR FI PREMIATE, FIIND INCLUSE INTR-UN SISTEM DE PREMIERE PE DOMENII DE ACTIVITATE.


Citat din: Electron din Ianuarie 22, 2014, 02:59:22 PM
Citat din: protelisav din Ianuarie 22, 2014, 01:58:17 PM
   Nu ştiu exact numărul de lucrări prezentate la simpozion, [...]
Nu aceasta era intrebarea. Eu intreb despre numarul de lucrari prezentate pe acelasi domeniu ca si tine. Daca cumva o sa aflii acest numar si doresti sa-l faci public, eu astept cu rabdare raspunsul, la fel ca la celelalte intrebari despre asa zisa ta teorie la care nu ai raspuns inca.


e-

E interesant de aflat şi domeniul ... ţinând cont de semnăturile aplicate pe "diploma de premiere"  ;)

Certamente, una dintre instituţii e lipsă la apel: Facultatea de Fizică a Universităţii "Al. I. Cuza" din Iaşi.  :D

mircea_p

Citat din: protelisav din Ianuarie 22, 2014, 05:23:25 PM

Referitor la sugestia Academiei Române de a trimite lucrarea la o revistă de specialitate recunoscută internaţional, menţionez că am trimis o variantă în limba engleză la Springer, care a acceptat să o publice, cu condiţia să plătesc o taxă de 1000 de euro.

Lucrarea a fost publicată pe http://www.ad-astra.ro, site-ul cercetării ştiinţifice din România.

La care din revistele editate de Springer?

Sieglind


Citat din: mircea_p din Ianuarie 22, 2014, 05:42:22 PM
Citat din: protelisav din Ianuarie 22, 2014, 05:23:25 PM

Referitor la sugestia Academiei Române de a trimite lucrarea la o revistă de specialitate recunoscută internaţional, menţionez că am trimis o variantă în limba engleză la Springer, care a acceptat să o publice, cu condiţia să plătesc o taxă de 1000 de euro.

Lucrarea a fost publicată pe http://www.ad-astra.ro, site-ul cercetării ştiinţifice din România.

La care din revistele editate de Springer?

La noi sunt mai ieftine. Avantaj, noi  ;D

Continuăm cu alt extras din Regulamentul Simpozionului Internaţional "Universul Ştiinţelor":

FIECARE PARTICIPANT ACHITĂ TAXA PRIN MANDAT POŞTAL SAU BANCĂ.

TAXELE DE PARTICIPARE:
1. Taxa trimisă prin mandat poştal pe adresa (...):

- 55 lei – MAPA cu: Diploma de premiere + DVD-ul cu ISBN cu lucrările participante şi filmul simpozionului, Catalogul de prezentare, Calendarul activităţilor pe 2013, Parteneriatul semnat şi ştampilat, altele.
- 120 lei – MAPA cu: Diploma de premiere + VOLUMUL simpozionului cu ISSN + DVD-ul cu ISBN cu filmul simpozionului şi lucrările participante, Catalogul de prezentare, Calendarul activităţilor pe anul 2013, Parteneriatul semnat şi ştampilat, altele.

2. Taxa trimisă prin Banca Transilvania :
- 65 lei – MAPA cu: Diploma de premiere + DVD-ul cu ISBN cu lucrările participante şi filmul simpozionului, Catalogul de prezentare, Calendarul activităţilor pe 2013, Parteneriatul semnat şi ştampilat, altele.
- 130 lei – MAPA cu: Diploma de premiere + VOLUMUL simpozionului cu ISSN + DVD-ul cu ISBN cu filmul simpozionului şi lucrările participante, Catalogul de prezentare, Calendarul activităţilor pe anul 2013, Parteneriatul semnat şi ştampilat, altele.


Sieglind

#116
Citat din: protelisav din Ianuarie 22, 2014, 05:23:25 PM

Lucrarea a fost publicată pe http://www.ad-astra.ro, site-ul cercetării ştiinţifice din România.

Nu, nu a fost publicată, ci aţi publicat-o chiar dvs. pe site-ul unde v-aţi înregistrat ca orişicare alt user.

Scrie sau nu acolo: Adăugată pe site de Vasile Tudor ?

http://www.ad-astra.ro/research/view_publication.php?publication_id=11236%26lang=ro

P.S. Înregistrarea e gratuită  ;)
Citez: Înregistrându-vă, veţi beneficia de o pagină web gratuită, veţi putea fi listat în "Who's who", veţi putea înregistra publicaţiile dvs., veţi putea publica pe site informaţii cum ar fi evenimente, oportunităţi de finanţare, fără nici un fel de obligaţii. Înregistrarea pe acest site nu are nici o legătură cu înscrierea în asociaţia Ad Astra.

Electron

Acuma, trebuie sa luam in considerare ca poate "protelisav" chiar crede, in forul sau interior, ca "premiul" cu care se mandreste si publicarea pe site-urile citate, chiar inseamna ceva relevant pe taramul stiintei si ca asta ii valideaza cumva lucrarea.

Daca nu are aceleasi valori (printre care si integritatea intelectuala, de exemplu) ca restul comunitatii stiintifice, cum anume putem spera sa avem un dialog pe care sa nu-l perceapa ca fiind un atac abject si direct la presupusele sale realizari?


e-
Don't believe everything you think.

Sieglind

Citat din: Electron din Ianuarie 22, 2014, 06:50:22 PM
Acuma, trebuie sa luam in considerare ca poate "protelisav" chiar crede, in forul sau interior, ca "premiul" cu care se mandreste si publicarea pe site-urile citate, chiar inseamna ceva relevant pe taramul stiintei si ca asta ii valideaza cumva lucrarea.

e-

Posibil, e şi asta o variantă.

Contrazisă însă (din punctul meu de vedere) de stilul aluziv în care-şi construieşte aserţiunile: un desăvârşit innuendo, doar că în sens apreciativ (pro domo sua).

N-ar fi fost mai simplu să răspundă la cele câteva întrebări pe care i le-ai sintetizat?

mircea_p

Ambiguitatile limbajului, deh. :)

Dar daca e vorba de ambiguitati, macar sa o facem in stil mare.
Ce sa ne mai batem capul cu simpozioane cand putem sa prezentam lucrarea (in limba engleza) la forurile superioare.
Uitati aici invitatia.