Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Schema de reactii alchene

Creat de justakid, August 26, 2011, 01:38:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

justakid

1.Pe baza conditiilor de reactie specificate si a stoichiometriei stabilit formula compusului E:

CH2=CH-CH3 + Cl2(la temperatura) - HCl => A + H2O - HCl => B + Cl2 => C + 2HOH - 2HCl => D - 2H2O (prezenta de H2SO4) => E + 2H2 (la temperatura in prez de Ni) => propanol (deci banuiesc ca 3 variante pt E, 3-hidroxi-1-propena, etc...sau cum s-or denumi:)) )

Unde am ajuns eu...

CH2=CH-CH3  + Cl2 => CH3-CHCl-CH3 + HCl

Apoi cu apa...la aditia apei nu ar rezulta HCl...ar putea fi hidroliza? Ca la dehidrohalogenare ar tre sa fie in mediul alcoolic...tocmai ca sa nu fie hidroliza... deci avem

CH3-CHCl-CH3 + H2O -HCl -> CH3-CHOH-CH3 + Cl2

...

Variante sunt mai multe dar niciuna nu merge. Adica merge la 2 reactii si apoi nu se mai potriveste ce da... Ce imi scapa?




florin_try

Citat
Variante sunt mai multe dar niciuna nu merge.

Ai incercat si o varianta pe linia data mai jos?


CH2=CH-CH3 + Cl2 (temperature) --->  CH2=CH-CH2-Cl   + HCl      ;        A  este  CH2=CH-CH2-Cl

CH2=CH-CH2-Cl   + H2O      ----->      CH2=CH-CH2-OH   + H2O     ;        B este CH2=CH-CH2-OH

CH2=CH-CH2-OH    + Cl2     ----->      ClCH2-CHCl-CH2-OH      ;                C  este ClCH2-CHCl-CH2-OH

ClCH2-CHCl-CH2-OH  + 2H2O   ----- >     (HO)CH2-CH(OH)-CH2-OH (glicerina) + 2 HCl    ;  D este glicerina

.......
s.a.m.d.  (vezi si tu mai departe ce iese)

justakid

Ah, ai dreptate, greseam acolo la substituia in pozitie alifatica...nustiu la ce ma gandeam

Mersi, voi incerca din nou