Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Constiinta

Creat de Adrian Copilul Minune, August 21, 2011, 10:15:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adrian Copilul Minune

Nu stiu daca mai exista un topic despre constiinta. In caz ca da, puteti muta acest mesaj.

O prima intrebare. Sa luam un model super-simplificat de constiinta. Un electron se duce la un neuron la altul. In timpul asta apare senzatia de culoare rosie. Acest electron are nevoie de mai multa energie decat daca s-ar duce in spatiu liber de la punctul A la punctul B pe aceeasi distanta in acelasi timp ?

florin_try


Da, daca in cele 2 situatii e- e in cimp de forte diferite.

Adrian Copilul Minune

Nu la asta ma refer. Ci intreb daca pentru aparitia culorii rosii se consuma energie in plus. Pentru creearea constiintei, un sistem consuma mai multa energie decat un sistem asemanator care insa nu creeaza constiinta ?

S-au facut astfel de masuratori ? De exemplu, ne-am putea da seama daca un calculator e constient comparand necesarul de energie calculat teoretic cu cel observat practic ? (diferenta mergand in crearea constiintei)

AlexandruLazar

In primul rand impulsurile electrice nu functioneaza asa; nu se duce un electron de la punctul A la punctul B -- e o analogie care se face in fizica de gimnaziu pentru ca e mai usor, dar conductia electrica (in orice fel de material conductor) nu functioneaza asa.

In al doilea rand, pe baza aceluiasi rationament, un fir de material de rezistenta nenula ar fi constient :).

florin_try


Adrian Copilul Minune

#5
Ar putea senzatiile oferite de constiinta sa fie in numar foarte mare ? Sa zicem milioane, miliarde. Si ar fi ele distincte sau ar exista o tranzitie treptata de la una la alta ? De exemplu, senzatia de vaz sa fie simtita treptat tot mai mult ca o senzatie de auz, ajungandu-se in cele din urma la auz ? Nu ma refer in cazul oamenilor, ci de exemplu, in cazul unor simulari pe calculator. Atentie, sa nu va lasati inselati ca vazul e creat de fotoni si auzul de miscarea moleculelor de aer. Ma refer la cazul unei simulari, unde nu-i nevoie de aceste excitatii externe. Deci ma refer la senzatiile respective in sine.

florin_try

Citat din: Forever_Man din August 27, 2011, 10:46:58 AM
Ar putea senzatiile oferite de constiinta sa fie in numar foarte mare ? Sa zicem milioane, miliarde. Si ar fi ele distincte sau ar exista o tranzitie treptata de la una la alta ?
De exemplu, senzatia de vaz sa fie simtita treptat tot mai mult ca o senzatie de auz, ajungandu-se in cele din urma la auz ?

Nu cred ca de la vaz la auz e trecere treptata. Probabil in cursul selectiei naturale era mai important sa se dezvolte auz acut sau vad acut mai degraba decit un spectru de milioane de nuante.

Citat din: Forever_Man din August 27, 2011, 10:46:58 AM
Nu ma refer in cazul oamenilor, ci de exemplu, in cazul unor simulari pe calculator.
Nu cred ca se poate simula pe calculator vazul sa zicem. Imita, poate, insa simula, nu prea cred.

A.Mot-old

Citat din: Forever_Man din August 21, 2011, 10:15:08 AM
Nu stiu daca mai exista un topic despre constiinta. In caz ca da, puteti muta acest mesaj.

O prima intrebare. Sa luam un model super-simplificat de constiinta. Un electron se duce la un neuron la altul. In timpul asta apare senzatia de culoare rosie. Acest electron are nevoie de mai multa energie decat daca s-ar duce in spatiu liber de la punctul A la punctul B pe aceeasi distanta in acelasi timp ?
Eu nu am auzit de constiinta unui electron dar daca prin constiinta intelegem stiinta (conform unei alte definitii) atunci acel electron ca urmare a legii proprii de functionare si a celorlalte legi de functionare existente in Univers atunci acel electron se va misca in concordanta cu toate aceste legi........Nu-nteleg unde vrei sa combati de fapt!!!!!!!!????????
Adevărul Absolut Este Etern!

Anatol

Foarte bine zis: "model super-simplificat de constiinta". 
Grupuri de axoni isi cauta loc cu care celule nervoase sa se uneasca, dupa un numar oarecare de comenzi "nu", axonii oricum isi gasesc cu ce neuroni sa se uneasca, si aciasta unire si este memoria creerului, inclusiv si cautarea daca e vezuta de alt centru intelectual de neuroni.Aici mai mult ansamble de algorime lucreaza cu alte ansamble de algoritme,(ce departe este pana la constiintizarea culorii rosu :o), si neironii memorizeaza lucrul receptorilor, care mai apoi pot imita culorile sunetul, iar axonii algoritmele.  Iscrierea creerului credca este ceva ca; imitatia perceptii receptorilor, de catre neuroni, si inca numaidecat intelect-ualizarea de catre axoni a acestuor emitatori auxuliari.

Model super-simplificat de constiinta:  intre elementele de memorii se unesc conductoare. Adica se inscrie culoarea rosie, in paralel se uneste si inscrierea sunetului rosu. Unirile se fac de om, pana cand nu creste un intelect sa isi faca singur unirile acestor algoritme.