Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Centre gravitationale si vitezele de rotatie pe orbite

Creat de A.Mot-old, August 05, 2011, 03:32:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Centrul gravitational in jurul caruia se invarte Terra este Soarele.Centrul gravitational al Galaxiei Noastre este in directia constelatiei Sagetatorului la cca 25000-28000 de ani-lumina de Soare.Galaxia Noastra se invarte la randul ei in jurul unui alt centru gravitational si etc........ceea ce presupune faptul ca exista un centru gravitational fix undeva in Univers si presupun ca acest centru gravitational ar trebui sa fie in punctul unde a avut loc big-bang.Care este viteza de rotatie pe orbita in functie de distanta fata de centrul gravitational al Universului?
Adevărul Absolut Este Etern!

Quantum

Centrul gravitational in jurul caruia se invarte Terra nu este Soarele (asta e doar o aproximatie). In principiu orice obiect considerat are influenta gravitationala asupra oricarui alt obiect in Univers. Big-Bang nu a avut loc intr-un punct din Univers deci nu exista un centru al Universului. Astfel rationamentul tau este gresit.

A.Mot-old

Citat din: Quantum din August 06, 2011, 12:52:50 AM
Centrul gravitational in jurul caruia se invarte Terra nu este Soarele (asta e doar o aproximatie). In principiu orice obiect considerat are influenta gravitationala asupra oricarui alt obiect in Univers. Big-Bang nu a avut loc intr-un punct din Univers deci nu exista un centru al Universului. Astfel rationamentul tau este gresit.
Uite ce se spune aici: http://www.scientia.ro/univers/46-sistemul-solar/119-sistemul-solar.html
Unde era inainte cu putin timp de big-bang concentrata toata materia Universului?Vrei sa spui ca acea materie concentrata a Universului inainte de big-bang gravita in jurul altei mase de materie?
Nu crezi ca ar trebui sa existe undeva un centru gravitational al Universului dat fiind ca Soarele impreuna cu planetele lui se roteste in jurul centrului gravitational al Caii Lactee si aceasta Cale Lactee se roteste si ea in jurul centrului gravitational al metagalaxiei din care face parte si asa mai departe........etc.....?
Adevărul Absolut Este Etern!

Teodor Sarbu

Cred că este puţin cam tras de păr acest raţionament. Nu prea există argumente că tot universul nostru se învârte în jurul unui punct fix. Dacă aplicăm TRG atunci nici nu se poate vorbi de aşa ceva. Doar viteza informaţiilor nu poate depăşi viteza luminii, iar galaxiile de la marginea universului se deplasează cu viteze apropiate de viteza luminii. În rest în mecanica clasică avem o forţă centrifugă  mv^2/r şi o forţă de atracţie gravitaţională, forţe care trebuie să fie egale. Dat fiind distanţele foarte mari probabil că această viteză care te interesează este foarte mică. Acesta este un raţionament foarte simplificat, în realitate cred că nici nu putem să aproximăm fenomenul care este deosebit de complex. Cred că aceasta nu este o problemă reală ci numai un simplu exerciţiu, dar cu mult prea multe necunoscute şi cu prea puţine cunoscute. Din acest motiv nu cred că se poate vorbi de un punct în jurul căruia să se rotească universul. Ca să nu vorbim că şi pentru rotaţie avem nevoie de un referenţial.

A.Mot-old

Citat din: Teodor Sarbu din August 06, 2011, 08:05:13 AM
Cred că este puţin cam tras de păr acest raţionament. Nu prea există argumente că tot universul nostru se învârte în jurul unui punct fix. Dacă aplicăm TRG atunci nici nu se poate vorbi de aşa ceva. Doar viteza informaţiilor nu poate depăşi viteza luminii, iar galaxiile de la marginea universului se deplasează cu viteze apropiate de viteza luminii. În rest în mecanica clasică avem o forţă centrifugă  mv^2/r şi o forţă de atracţie gravitaţională, forţe care trebuie să fie egale. Dat fiind distanţele foarte mari probabil că această viteză care te interesează este foarte mică. Acesta este un raţionament foarte simplificat, în realitate cred că nici nu putem să aproximăm fenomenul care este deosebit de complex. Cred că aceasta nu este o problemă reală ci numai un simplu exerciţiu, dar cu mult prea multe necunoscute şi cu prea puţine cunoscute. Din acest motiv nu cred că se poate vorbi de un punct în jurul căruia să se rotească universul. Ca să nu vorbim că şi pentru rotaţie avem nevoie de un referenţial.
Daca nu exista un centru gravitational al Universului atunci cum explici faptul ca exista sisteme stelare,galaxii,metagalaxii,etc si care fiecare din acestea se rotesc in jurul unor centre gravitationale locale.Exista un centru gravitational al galaxiei Calea Lactee?Calea Lactee se roteste in jurul centrului gravitational al metagalaxiei din care face parte??????????
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din August 06, 2011, 08:13:31 AM
Daca nu exista un centru gravitational al Universului atunci cum explici faptul ca exista sisteme stelare,galaxii,metagalaxii,etc si care fiecare din acestea se rotesc in jurul unor centre gravitationale locale.

Prin faptul că au centre gravitaționale locale. De ce ar trebui să existe unul global?

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din August 06, 2011, 12:07:08 PM
Citat din: A.Mot din August 06, 2011, 08:13:31 AM
Daca nu exista un centru gravitational al Universului atunci cum explici faptul ca exista sisteme stelare,galaxii,metagalaxii,etc si care fiecare din acestea se rotesc in jurul unor centre gravitationale locale.

Prin faptul că au centre gravitaționale locale. De ce ar trebui să existe unul global?

Prin inductie ajungem la concluzia ca ar trebui sa existe un centru gravitational al Universului.......... ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Nu orice astfel de constatare e un proces de inducție valid. Așa, prin inducție pot și eu să demonstrez că orice număr impar e prim, ia uite: 3 e prim, 5 e prim, 7 e prim, prin inducție orice număr impar e prim.

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din August 06, 2011, 07:04:49 PM
Nu orice astfel de constatare e un proces de inducție valid. Așa, prin inducție pot și eu să demonstrez că orice număr impar e prim, ia uite: 3 e prim, 5 e prim, 7 e prim, prin inducție orice număr impar e prim.
Exemplul tau este neconcludent.........Cu exceptia numarului 2 toate numerele prime sunt impare si ce legatura are acest fapt cu centrele gravitationale..........se invart cumva numerele prime in jurul vreunui centru situat intr-un spatiu cu 3,4,5 sau n dimensiuni??????
Vrei sa spui ca o metagalaxie (care se stie ca e formata din mai multe galaxii) nu are un centru gravitational?Mai multe metagalaxii nu formeaza o supergalaxie si aceasta supergalaxie nu are un centru gravitational???????? SI ETC........Daca nu ar fi un centru gravitational al Universului atunci ar fi un haos si toate stelele s-ar comporta haotic dar se stie ca nu este asa........
::) ::) ::) ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

În primul rând concentrează-te, trage adânc aer în piept și scrie coerent, corect și cu alte semne de punctuație decât puncte de suspensie, că abia se înțelege ce ai de zis.

În al doilea rând, ce ai făcut tu e o inducție leneșă. Între pașii inducției nu există nicio implicație logică. Din faptul că Pământul se află pe o orbită și are un centru gravitațional nu rezultă cu necesitate că și Soarele se află pe o orbită și are un centru gravitațional. Se întâmplă să fie așa datorită mecanismelor de formare a stelelor, dar nu e o necesitate absolută -- dacă dintr-un motiv sau altul (vreo interacțiune gravitațională ciudată poate) Soarele ar fi proiectat în afara Căii Lactee, Pământul ar continua să se învârtă în jurul lui bine-mersi, fără ca Soarele să se mai învârtă în jurul vreunui lucru.

Citat din: A.Mot din August 06, 2011, 09:26:59 PM
Vrei sa spui ca o metagalaxie (care se stie ca e formata din mai multe galaxii) nu are un centru gravitational?Mai multe metagalaxii nu formeaza o supergalaxie si aceasta supergalaxie nu are un centru gravitational???????? SI ETC

În primul rând mai uită-te o dată peste termenii pe care-i folosești, că metagalaxie și supergalaxie nu înseamnă ce crezi tu că înseamnă. Apoi fă un efort de gândire și de scriere și mai elaborează puțin asupra etc.-ului ăluia. Eu unul n-am nimic împotriva primei jumătăți a raționamentului, de la etc. încolo se rupe filmul.

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din August 07, 2011, 11:17:03 AM
În primul rând concentrează-te, trage adânc aer în piept și scrie coerent, corect și cu alte semne de punctuație decât puncte de suspensie, că abia se înțelege ce ai de zis.

În al doilea rând, ce ai făcut tu e o inducție leneșă. Între pașii inducției nu există nicio implicație logică. Din faptul că Pământul se află pe o orbită și are un centru gravitațional nu rezultă cu necesitate că și Soarele se află pe o orbită și are un centru gravitațional. Se întâmplă să fie așa datorită mecanismelor de formare a stelelor, dar nu e o necesitate absolută -- dacă dintr-un motiv sau altul (vreo interacțiune gravitațională ciudată poate) Soarele ar fi proiectat în afara Căii Lactee, Pământul ar continua să se învârtă în jurul lui bine-mersi, fără ca Soarele să se mai învârtă în jurul vreunui lucru.

Citat din: A.Mot din August 06, 2011, 09:26:59 PM
Vrei sa spui ca o metagalaxie (care se stie ca e formata din mai multe galaxii) nu are un centru gravitational?Mai multe metagalaxii nu formeaza o supergalaxie si aceasta supergalaxie nu are un centru gravitational???????? SI ETC

În primul rând mai uită-te o dată peste termenii pe care-i folosești, că metagalaxie și supergalaxie nu înseamnă ce crezi tu că înseamnă. Apoi fă un efort de gândire și de scriere și mai elaborează puțin asupra etc.-ului ăluia. Eu unul n-am nimic împotriva primei jumătăți a raționamentului, de la etc. încolo se rupe filmul.
Tu vrei sa spui ca tot Sistemul Nostru Solar ar putea sa o ia razna asa prin Univers fara ca efectele sa fie tragice????????????Mai multe metagalaxii care se rotesc in jur aceluiasi centru gravitational ce formeaza?Eu am cautat pe net dar nu am gasit si de aceea i-am zis supergalaxie............In Univers nu poate sa fie haos.
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

A.Mot, fă și tu un efort și citește cu atenție posturile altora. Așa cum noi le citim pe ale tale ca să putem răspunde constructiv, citește-le și tu pe ale noastre cum trebuie.

De asemenea, atunci când ți-am sugerat să revezi ce înseamnă termenii pe care-i folosești, am vorbit serios. Mai întâi pentru că nici "metagalaxie", nici "supergalaxie" nu este folosit nici de IAU, nici de AAS, nici de RAS, nici de vreo altă organizație importantă din acest domeniu, deci nu sunt propriu-zis niște termeni științifici. În al doilea rând, pentru că mai multe metagalaxii orbitând în jurul aceluiași centru gravitațional formează cel mult un subiect bun pentru o carte SF, ținând cont că în Universul cunoscut se află una mare și lată.

CitatIn Univers nu poate sa fie haos.

Asta s-a gândit și Aristotel la vremea lui și nu i-a ieșit un model prea bun.

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din August 07, 2011, 07:45:37 PM
A.Mot, fă și tu un efort și citește cu atenție posturile altora. Așa cum noi le citim pe ale tale ca să putem răspunde constructiv, citește-le și tu pe ale noastre cum trebuie.

De asemenea, atunci când ți-am sugerat să revezi ce înseamnă termenii pe care-i folosești, am vorbit serios. Mai întâi pentru că nici "metagalaxie", nici "supergalaxie" nu este folosit nici de IAU, nici de AAS, nici de RAS, nici de vreo altă organizație importantă din acest domeniu, deci nu sunt propriu-zis niște termeni științifici. În al doilea rând, pentru că mai multe metagalaxii orbitând în jurul aceluiași centru gravitațional formează cel mult un subiect bun pentru o carte SF, ținând cont că în Universul cunoscut se află una mare și lată.

CitatIn Univers nu poate sa fie haos.
Asta s-a gândit și Aristotel la vremea lui și nu i-a ieșit un model prea bun.
Citesc toate mesajele dar unele dintre acestea prezinta neclaritati ma simt nevoit sa vin cu contraargumente si intrebari de clarificare.......
Eu stiu ca metagalaxia este o parte a Universului si deci rezulta ca exista mai multe metagalaxii.......Sa nu confundam Universul observabil cu tot Universul.......Vrei sa spui ca Universul observabil este o metagalaxie si daca este asa vrei sa spui ca aceasta metagalaxie nu are un centru gravitational????????????
Teoria big-bang este un SF ilogic.Dovada este ca multi fizicieni o ataca......

Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din August 08, 2011, 07:27:06 AM
Teoria big-bang este un SF ilogic.
Ce este ilogic in teoria Big-Bang?

CitatDovada este ca multi fizicieni o ataca...
Care sunt acesti fizicieni? Vino cu nume concrete nu doar cu vorbe in vant.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din August 08, 2011, 01:08:25 PM
Citat din: A.Mot din August 08, 2011, 07:27:06 AM
Teoria big-bang este un SF ilogic.
Ce este ilogic in teoria Big-Bang?

CitatDovada este ca multi fizicieni o ataca...
Care sunt acesti fizicieni? Vino cu nume concrete nu doar cu vorbe in vant.

e-
Uite ceva apropiat de teoria branelor:
http://www.ziare.com/magazin/spatiu/big-bang-ul-inlocuit-de-coliziunea-universurilor-paralele-1044314
Adevărul Absolut Este Etern!