Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Atomii bosonici

Creat de bowecho, Iulie 31, 2011, 02:58:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bowecho

Nu prea am vazut sau auzit vorbindu-se despre aceste entitati, astfel ca m-am gandit sa intruzionam prin tainele cunoasterii acestui subiect. Atomul de hidrogen este un atom bosonic sau Heliu-4, dar, totusi, principiul Pauli are o anumita aplicabilitate in cazul acestora.

HarapAlb

#1
Cred ca s-a mai discutat tangential despre condensarea Bose-Einstein unde se folosesc atomi cu spin intreg. Incearca sa cauti pe forum.

Sistemul pe care se bazeaza analiza facuta de Bose si Einstein este alcatuit din particule de spin intreg care nu interactioneaza intre ele. In realitate atomii bosonici, chiar daca neutri electric, pot interactiona intre ei si la distante interatomice suficient de mici nu mai putem vorbi de "atomi bosonici".

bowecho

Atomii bosonici, totusi, nu pot exista in aceeasi stare cuantica punctuala, dar, in schimb, pot exista in aceeasi stare de impuls. Matematic, la interschimbarea a doi atomi de hidrogen (de exemplu), functia de unda e simetrica, dar, in cazul constituientilor fermionici ai acestuia, functia de unda e antisimetrica.

waleedi

Sistemul pe care se bazeaza analiza facuta de Bose si Einstein este alcatuit din particule de spin intreg care nu interactioneaza intre ele. In realitate atomii bosonici, chiar daca neutri electric, pot interactiona intre ei si la distante interatomice suficient de mici nu mai putem vorbi de "atomi bosonici".