Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Gauri negre

Creat de Teodor Sarbu, Iulie 25, 2011, 08:12:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

                                GĂURI NEGRE.

  Să vedem ce se întâmplă cu un corp oarecare în apropierea unei găuri negre. Din articolul "Îndoieli privind teoria găurilor negre" apărut pe forum am  arătat că pentru ca o cuantă de lumină să nu poată părăsi un corp oarecare, trebuie să se respecte relaţia kM=Rc^2. unde k este constanta gravitaţională, M masa corpului în cauză, R raza acestui corp şi c viteza luminii.
  Dacă de acest corp M se apropie un alt corp de masă m acesta va căpăta o energie  ΔE=kmM/R=mc^2
  Deci pentru a exista o gaură neagră trebuie ca un corp care cade în ea să acumuleze o energie cinetică egală cu cel puţin energia sa de repaus. Vedem că este vorba de viteze relativiste. Viteza corpului care cade trebuie să fie cel puţin c/2.
  Desigur că se poate pune problema dacă în gravitaţie intervine masa de repaus sau cea relativistă? Am şi eu o opinie în acest sens dar aş vrea, dacă este posibil să ascult şi punctul de vedere al cadrelor didactice universitare şi nu numai, înainte de a continua discuţia. Ce ziceţi?

                                                  Teodor Sârbu


Teodor Sarbu

Bine florine. Le-am rasfoit putin,  nu am vazut nimic din ceeace am prezentat. Dar mi-a facut placere sa-mi amntesc de ceeace am invatat cu mult timp in uma. Poate ceva mai serios decit acum. Eu pot sa le recitesc, sa le invat daca vrei, dar ce te faci tu cu perioada dinainte de scoala?