Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

probleme chimie

Creat de lorelay13, Iulie 18, 2011, 12:38:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lorelay13

Vă rog am nevoie de ajutor cu aceasta problemă

Un amestec de metanol si etanol cu masa de 326g fomeaza prin ardere 291,2l de CO2. Se cere cantitatea de alcool etilic de concentratie 90% din masa amestecului.

Mulțumesc! anticipat.

florin_try


Ce mi-ar apare un pic neclar in enuntul problemei este daca acel amestec cumva contine si apa.

Din prima parte a problemei se intelege ca e doar etanol si metanol. deci nu zice ca ar avea si apa.
In a doua parce a problemei zice ca etanolul era de concentratie 90%, deci inteleg ca 10% era si apa. Se regaseste apa din solutia initiala de etanol in amestecul final etanol+metanol? Daca da, atunci de fapt ai ameste etanol+metanol+apa.

Eu zic sa o rezolvi in ambele variante, just in case:

----

Varianta 1. Amestec final doar de etanol si metanol (adica apa din etanolul initial cumva se indeparteaza) 

In acest caz notezi cu x etanolul din amestecul final si cu y metanolul din amestecul final.
Formezi un amestec de 2 ecuatii cu 2 necunoscute.
Ai reactiile chimice:

C2H5OH + 3O2 --->  2CO2 + 3H2O  arderea etanolului

CH3OH  + 3/2O2  ----> CO2 + 2H2O  arderea metanolului.

- o ecuatie o scoti din masa amestecului: x + y = 326
- a doua ectuatie o scoti din cantitatea de CO2 totala formata in reactiile de mai sus, functie de cantitatile x si y de reactanti.

Cred ca din acest punct ar trebui sa o poti rezolva si tu.

---------------------------

Varianta 2.  Consideri ca apa din etanolul initial nu a fost eliminata si se regaseste in amestecul final.

Ca si in primul caz, notezi cu x etanolul din amestecul final si cu y metanolul din amestecul final.
Numai ca in acest caz mai ai si apa din solutia initiala in cantitate de x/9 (stii de ce e x/9, nu?).
Adica masa amestecului final este x + x/9 + y = 326

A doua ecuatie o scoti la fel ca la punctul 1, din masa de CO2 formata din ardere, functie de cantitatile de reactanti x si y.


---------------------------------





chimistul

Salut!

CitatUn amestec de metanol si etanol cu masa de 326g fomeaza prin ardere 291,2l de CO2. Se cere cantitatea de alcool etilic de concentratie 90% din masa amestecului.

CitatCe mi-ar apare un pic neclar in enuntul problemei este daca acel amestec cumva contine si apa.

Din prima parte a problemei se intelege ca e doar etanol si metanol. deci nu zice ca ar avea si apa.

Din enunt nu rezulta ca ar fi apa si problema e corect formulata.Amestec de metanol si etanol.Apoi se detaliaza. Etanolul are 10% altceva adica impuritati (apa,petrol, apa de ploaie,etc)

jane23

CitatSe cere cantitatea de alcool etilic de concentratie 90% din masa amestecului

Cred ca se cere cantitatea de solutie de alcool etilic 90% care se poate obtine din acel amestec (varianta 1 a lui florin_ ). Altfel nu mi se pare ca are sens, adica se complica si nu mai stii cum sa o iei.