Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

virgil 48

#480
Citat din: HarapAlb din Octombrie 28, 2013, 05:16:32 PM

Treaba au dus-o altii la bun sfarsit inaintea noastra. Daca le-ai considerat rezolvate pe seama a ceea ce am spus eu inseamna ca ajungi la toate consecintele pe care le-am mentionat si prin urmare ipoteza este invalidata. Esti constient de treaba asta ?
Atunci de care consecinta mentionata de tine, ce invalideaza ipoteza ar trebui sa fiu constient?
Sau in raspunsul precedent iti exprimi refuzul de a continua discutia?
Iar despre faptul ca "treaba au dus-o altii la bun sfarsit inaintea noastra", o minte deschisa
ar putea remarca fisurile prin care se vede leopardul.

HarapAlb


cristi

Virgil,

Aveai undeva in discutie o ipoteza cu materia intunecata facuta din particule nerelativiste (denumite de obicei WIMP). Astazi s-a anuntat rezultatul unui experiment important. Daca fizicienii teoreticieni preziceau 1500 de coliziuni WIMP cu materia obisnuita (atomi), in experiment s-au masurat doar 2 coliziuni neidentificabile! Practic, in momentul asta sansa ca WIMP sa existe si sa interactioneze cu materia (asa cum ai tu nevoie) a scazut ingrozitor (linkul e in engleza, nu am vazut inca o stire pe asta in romaneste):

http://motls.blogspot.nl/2013/10/dark-matter-wars-are-over-lux-safely.html

numai de bine
cristi
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Sieglind

#483
Citat din: cristi din Octombrie 30, 2013, 09:37:53 PM
Virgil,

Aveai undeva in discutie o ipoteza cu materia intunecata facuta din particule nerelativiste (denumite de obicei WIMP). Astazi s-a anuntat rezultatul unui experiment important. Daca fizicienii teoreticieni preziceau 1500 de coliziuni WIMP cu materia obisnuita (atomi), in experiment s-au masurat doar 2 coliziuni neidentificabile! Practic, in momentul asta sansa ca WIMP sa existe si sa interactioneze cu materia (asa cum ai tu nevoie) a scazut ingrozitor (linkul e in engleza, nu am vazut inca o stire pe asta in romaneste):

http://motls.blogspot.nl/2013/10/dark-matter-wars-are-over-lux-safely.html

numai de bine
cristi

Cristi(an),
deşi eşti mai vechi înscris pe forum, înţeleg că ai lipsit o perioadă... probabil destul încât să nu fii la curent cu noul mers al lucrurilor (de rerum). Nici Luboš Motl, nici amicul său magister Tommaso (Dorigo) n-or să te absolve de suspiciunea (latentă) că ai ratat calificarea la secţiunea "minţi deschise."  :D

Adică: UFO, aliens, crop-circles, revelaţionişti, "fizicieni" de rit nou  ... îi las să se auto-înşire.   ;D

Toate de bine.

cristi

Tommaso scrie extrem de frumos:

http://www.science20.com/quantum_diaries_survivor/lux_no_dark_matter_sensitive_direct_search-123473

CitatThis is a normal day for you and me, but a gloomy day for those that counted on the neutralino to be the first supersymmetric particle to show up and redeem decades of claims.

Sau Resonances:

http://resonaances.blogspot.nl/2013/10/fiat-lux.html

CitatSo,  light dark matter signal has been hanging around for several years is basically dead now.  Of course, theorists will try to reconcile the existing positive and negative results, just because it's their job.


numai de bine
cristi
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

virgil 48

#485
Citat din: cristi din Octombrie 30, 2013, 09:37:53 PM
Virgil,

Aveai undeva in discutie o ipoteza cu materia intunecata facuta din particule nerelativiste (denumite de obicei WIMP). Astazi s-a anuntat rezultatul unui experiment important. Daca fizicienii teoreticieni preziceau 1500 de coliziuni WIMP cu materia obisnuita (atomi), in experiment s-au masurat doar 2 coliziuni neidentificabile! Practic, in momentul asta sansa ca WIMP sa existe si sa interactioneze cu materia (asa cum ai tu nevoie) a scazut ingrozitor (linkul e in engleza, nu am vazut inca o stire pe asta in romaneste):

http://motls.blogspot.nl/2013/10/dark-matter-wars-are-over-lux-safely.html
Cristi, iti multumesc pentru bunavointa de a aduce informatii pe acest topic. Sunt
constient ca sansele ipotezelor de la care am plecat sunt mici  si nu te teme ca
infirmarea lor totala m-ar ingrozi. Deocamdata experimentul petrecut din cate
inteleg intr-o mina nu mi se pare decisiv, nu stim cate feluri de particule intra in
categoria citata de tine si care dintre ele ar putea produce "push gravity". Iar
cercetatorii implicati nu prea au avut posibilitatea sa le aleaga. Asa ca... mai
cauta si vesti bune!   ;)                        


Sieglind

Citat din: cristi din Octombrie 30, 2013, 09:37:53 PM
Practic, in momentul asta sansa ca WIMP sa existe si sa interactioneze cu materia a scazut ingrozitor (linkul e in engleza, nu am vazut inca o stire pe asta in romaneste):

http://motls.blogspot.nl/2013/10/dark-matter-wars-are-over-lux-safely.html

numai de bine
cristi

Cercetătorii au dat publicităţii miercuri rezultatele de după primele luni de căutare la Sanford Underground Research Facility, facilitate de studiu construită în fosta mină de aur Homestake din Black Hills, South Dakota.

"Pe scurt, nu am observat interacţiunea materiei întunecate, dar dispunem de cele mai sensibile echipamente de căutare din lume", susţine Daniel McKinsey, fizician la Universitatea Yale.

http://www.romaniatv.net/cautarea-materiei-intunecate-se-apropie-de-final-vezi-ce-au-descoperit-expertii_105921.html

;)


virgil 48

#487
 Motorul de cautare avansata al lui Sieglind s-a evidentiat iar. Din articolul
la care ne trimite likul ei, inteleg ca nu interactiunea slaba a materiei intunecate
cu materia barionica este pusa in discutie, ci mijloacele actuale ale stiintei si
tehnicii de a identifica materia intunecata. Cercetatorii continua incercarile in
ideea ca aceasta ar avea in principiu aceleasi proprietati cu materia barionica.
Pot aparea si surprize, dar eu le urez succes, fiindca ei pentru "push gravity"
muncesc.

cristi

Citatnu interactiunea slaba a materiei intunecate
cu materia barionica este pusa in discutie, ci mijloacele actuale ale stiintei si
tehnicii de a identifica materia intunecata.
Adevarul este la mijloc. Un articol bun este:

http://profmattstrassler.com/2013/10/31/questions-and-answers-about-dark-matter-post-lux/

Dupa cate inteleg eu, speranta fizicienilor a fost ca materia intunecata interactioneaza cu cea barionica prin intermediul fortei nucleare slabe (prima incercare). Atunci e logic sa apara radiatie electromagnetica dupa reactie si sa fie detectata. Este o poteza logica, tot asa cum neutrinii interactioneaza slab nuclear, poate ca asa era si cazul materiei intunecate. Ipoteza asta este practic eliminata. Raman insa alte moduri de interactiune (alte forte necunoscute, care nu pot fi detectate luminos), alte forme ale materiei intunecate (particule sau nu)...

numai de bine
cristi
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

virgil 48

#489
 Invitatia de a prezenta urmatorul model(sau schita de) al gravitatiei prin impingere,
a fost adresata tuturor celor ce l-ar putea face. Mizez pe faptul ca cei ce au studii in
sensul paradigmei actuale, s-ar putea lasa antrenati intr-o diversiune, influentati
de participarea sau lecturarea acestui topic. Este cineva care se ocupa deja de acest
lucru, dar o confruntare nu poate fi decat benefica. Consider ca raspunsul la intrebarea
topicului asa cum a fost formulata este DA, insa incercarea de a dobindi un grad de
certitudine nu are ce strica. Ii rog pe cei ce nu au citit topicul cu putina atentie sa nu
inceapa sa conteste fraza precedenta, fiindca aducerea repetata a argumentelor deja
prezentate nu ma mai preocupa, si nici nu incerc sa dobor recordul lui Ioan Sabau la
numarul de pagini. Multumesc pentru eventualele ironii ce vor veni!

virgil 48

 Fiindca este evidenta retinerea fizicienilor de pe forum de a se mai amesteca in
"pseudostiinta" de aici, sa va spun partea cea mai frumoasa dar poate ultima.
Atractia mecanica, asa cum o intelegem acum, fara cabluri, lanturi, franghii,
tirfoare, o consider o plasmuire noua a mintii omenesti, care avea nevoie de o
explicatie, dupa ce magnetii permanenti au intrat in uzul curent.
Nu cred ca anticii isi puneau problema ca s-ar putea ridica in sus fara a folosi
o scara sau niste aripi, iar daca ar fi facut cineva asta, ar fi fost considerat
zeu sau vrajior. Se nasteau pe pamant si nu aveau nevoie sa fie si atrasi.
Noi cei nascuti in secolul 20 ne-am intalnit de mici, la scoala, la joaca sau
prin alte parti, cu magnetii permanenti sau cu bagheta de sticla, care ne-au
facut sa credem ca exista atractie mecanica. Daca acum 500 de ani un soldat
ar fi simtit ca-i trage "ceva" sabia, ar fi avut un soc. Putini oameni pe vremea
aceea au vazut o piatra mag(net)ica.
Treptat, mintea omeneasca a asimilat aceasta noua cucerire si i-a gasit si
explicatii, formule, o fundamentare greu si inutil de contrazis fiindca functioneaza.
Chiar daca este o intelegere inversa a fenomenului, rezultatele de calcul sunt
aceleasi. Si nici nu te contrazici cu personalitati ale stiintei!
Asa ca fluxul acela despre care am tot "fabulat" nu asigura numai gravitatia.
Mai are cateva mici sarcini, poate chiar si telekinezia. Cine stie precis cum sta
treaba, sa nu se gandeasca la asta sau sa apese pe butonul nemultumitilor.
Nu considerati ca am intentionat sa astern aici un paragraf de lege.
Iar atractia lasati-o in pace, sa-si indeplineasca menirea ei!  :D


 

valangjed

"Necesitatea" legii atractiei gravitationale a aparut datorita astronomiei.Keppler, prin observatii astronomice gaseste niste formule conform carora se misca astrele, Newton "reuneste" aceste formule intr-una singura si da o explicatie a actiunii la distanta, Einstein completeaza explicatia lui Newton cu TRG, pe viitor, probabil, va aparea un alt savant care va completa explicatia lui Einstein.
Imi vine in minte un banc:
Copilul il intreaba pe tatal sau:
-Tati, daca pamantul este rotund, de ce nu cad oamenii de pe el?
-Datorita legii atractiei universale descoperita de Newton.
-Si ... inainte de Newton, oamenii cadeau de pe pamant?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

virgil 48

#492
 Exact cum ai spus! Doar ca aceste explicatii se pot "completa" la suprafata sau
din adancime. Nu acorda verbului a completa numai valoarea lui lingvistica,
fiindca nimic nu mi se pare a fi batut in cuie. Si nici nu este bine. Aminteste-ti
geocentrismul! Crezi ca acum suntem mai putin vulnerabili la rasturnari?

valangjed

Momentan "fisurile" paradigmei sunt mititele, se mai pot carpi :D.Cand vom ajunge la o fisura de genul celei de la sfarsitul secolului XIX, practic fizica era impartita in mecanica si electromagnetism neexistand nici o legatura intre acestea doua, poate va aparea un nou Einstein sau un nou Planck.Deocamdata cea mai mare "fisura" este imposibilitatea unei unificari "elegante" a gravitatiei cu celelalte trei forte fundamentale, dar cine stie? poate "stufosul" model standard chiar este "teoria ultima" sau se va gasi o alta cale de unificare.
Personal sunt destul de retinut in privinta modelului standard.Nu mai retin cine a spus ca "modelul standard este prea complicat si prea ad-hoc".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

virgil 48

 Walangjed, daca esti elev sau student la fizica(in fond si tu ai gresit presupunerea despre
profesia mea), pozitia ta este legitima, te pregatesti sa valorifici o cariera, nu sa fii un
dizident. Dar topicul la care ai participat nu-l vei uita repede si este posibil sa ti-l amintesti
cu placere, sau chiar sa-ti foloseasca. Cu trecerea timpului vezi mai clar!