Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Anatol din Iulie 15, 2011, 09:26:46 PM
Daca Niwton,...zice ca gravitatia [...]
Cel cu legea gravitatiei se numeste Newton (Isaac).

e-
Don't believe everything you think.

Anatol


Unde in fizica se vorbeste despre respingere?
In dictionarul de fizica, paremise numai la tema gravitatiei, si se zice ca respingerea este fortele recipete. Dar in asa caz universul ar trebui sa se micsoreze, oricum obiectele cosmice intampina o rezistenta la miscare prin colbul cosmic.

Respingerea inter stelara nu poate fi datorita flucsurilor de particole ce se degaja de la stele?
Si deoarece ele au tot odata si gravitatie creaza tensiune in univers? Si atunci Virgil 48 ar fi aproximativ corect ca atractie apare si de genul: acolo unde apare  decompresie in univers.

Anatol

Multumesc Electron de corectare, dar si Teodor Sarbu face tot timpul o greseala gramaticala. El nu ea in consideratie cand merge â si cand î , de pilda si in postul 33 din acest topic el scrie "cit" si eu citesc "cit" in loc de "cât".
"Î"merge cand e prima litera din cuvant iar astfel de "â" cand e urmatoarea!, corect?

virgil 48

#48
   Participanti la forum,
 Nu cred ca vrem  sa folosim timpul si mijloacele pentru a discuta aici probleme de ortografie sau gramatica. Sper ca sunt sectiuni si pentru
aceasta ramura a stiintei. Va propun ca astfel de subiecte sa
le abordam numai prin mesaje personale. Nici eu nu inteleg toate exprimarile lui Anatol, dar bunavointa lui de a participa mi se pare un element pozitiv. Fiindca nu este unul complet pe dinafara.
 

Anatol

Virgil 48 se mai discuta putin si cate altceva,se intampla si mai rau!, dar sa vedem cum te discurci ce ai inceput, imi pare lucrezi profesional ca nu te grabesti cu raspunsul, dar probabil poate sa se intinda pe ani de zile cercetarea. Trebue probabil sa fie posibil de luat sub control circulatia acestor flucxuri de particole din univers,si influenta lor in astrofizica cel putin. Dar probabil matematica aici sar implementa doar precum la prevenirea factorilor climatici, adica de cele mai puternice calculatoare din lume.
Dar trebue de gasit inceputul, de pilda interactiunea dintre diferite stele poate sugera un inceput de a face ipoteze, modele,.

Sper si eu,sa regasesc pe net, asemenea cercetatori, sa mai vedem ce zic ei, si poate de atras in discutie.
Scriu greu de inteles probabil,fiindca nu am idei duse la capat.


virgil 48

#51
 Raspuns pentru # 36 (Electron)
La  "ipoteza ta" de pe primul rand al mesajului vizat:
Dupa linkul primit de la Anatol si dupa mesajele lui HarapAlb, devine evident ca nu este
ipoteza mea.    De problema paternitatii am scapat, asa
ca putem continua. Voi incerca sa indrept discutia intr-o directie usor  diferita,
la acelasi subiect. La celelalte puncte din mesaj  daca nu raspund eu, va raspunde timpul.

Anatol

Nu miza pe mine ca eu nu prea am succes sa demonstrez vre-o ipoteza.
Virgil 48 daca banuesti particolele mediului in influenta in legile fizicii de unde se poate capata informatii despre compozitia stelelor si particolelor ce le emit ele, si de ce fel de aparate ar fi suficient pentru aciasta, ce fel de telescop si spectrometru este necesar,ori inca ce mai trebue pentru aciasta? Si exista in Romania asemenea aparate?
Poti probabil pretinde ca vii cu ceva nou in stiinta, si sa iti faci un loc in careva institutii de cercetare de stat. Dar aici doar mai discuti cu  care cunosc bine numai nivelul stiintei actuale, ori cu cine poate se greseste!?

Electron

#53
Citat din: virgil 48 din Iulie 16, 2011, 10:29:39 AM
La  "ipoteza ta" de pe primul rand al mesajului vizat:
Dupa linkul primit de la Anatol si dupa mesajele lui HarapAlb, devine evident ca nu este ipoteza mea.    De problema paternitatii am scapat, asa ca putem continua.
Este irelevant a cui ipoteza este. Tu ai venit cu ea pe acest forum, aparent fara sa stii ca altii au emis astfel de ipoteze independent de tine. In acest sens ipoteza este a ta, indiferent cine si cati au mai propus astfel de ipoteze.

Totusi, daca ai gandi oleaca logic, ai vedea ca e irelevant cine e "tatal" ipotezei, ceea ce e important sunt argumentele pro si contra. (Apelul la autoritate este o eroare de logica.)

Faptul ca nu adresezi argumentele mele ci doar afirmatia irelevanta despre "a cui ipoteza este" denota ca nu prioritizezi lucrurile importante pe acest subiect.

Citat din: Anatol din Iulie 16, 2011, 09:30:34 AM
Scriu greu de inteles probabil,fiindca nu am idei duse la capat.
Anatol, scrii greu de inteles pentru ca nu cunosti suficient de bine limba romana. A traduce ad-literam din ruseste si a scrie cu atatea erori de ortografie in romana, produce mesaje de cele mai multe ori ininteligibile pe acest forum.


e-
Don't believe everything you think.

Anatol

@ Electron ce, eu traduc din rusa?, ceia ce scriu aici?

Electron

Citat din: Anatol din Iulie 16, 2011, 02:38:07 PM
@ Electron ce, eu traduc din rusa?, ceia ce scriu aici?
@Anatol ce, tu nu traduci din rusa?, ceea ce scrii aici? Folosesti o topica a propozitiilor si o grafie in romaneste de parca ai gandi in ruseste si ai traduce apoi cuvant cu cuvant in romaneste. Asta e impresia pe care mi-o dai. Daca tu asa gandesti in romaneste, cum scrii pe acest forum, atunci sunt cat se poate de surprins.  :o

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

In fine nu importa ca traduc eu din ruseste ori nu. Desigur nu admit invinuiri in adresa mea ca fur informatii, aceasta poate cu rau sa se termine. Eu doar scriu ce se acumuleaza in mine din diferite surse, fie rusesti, ori nemtesti, dar mai mult sunt idei de ale mele.

Urmarec tot timpul acest forum si mai rau e ca nu se face nimic nou.

@Electron: (Apelul la autoritate este o eroare de logica.)

Aciasta ideie din acest topic am mai adus-o si eu pe forum, ceva mai diferita, dar nimeni nu tine minte nimic. Acest studiu cu fluxurile de diverse particole, poate fi dus pana la capat probabil cu imlicatia autoritatii. Nu cred nici Virgil 48 de unul singur sa ajunga la negru pe alb, ca tot sa aruncat in asemenea priviri ce se incep, vadca, a sustine de mai multi autori.

Si din membri de pe acest forum nu fac parte din autoritate? Directorii institutiilor nu trebue sa faca de unul singur deciizii.? De ce sa nu se implice membrii forumului pentru promovarea cadrelor tinere in institutiile de cercetare, cu moduri de gandire noi.

Eu personal asi breveta si eu ceva daca imi va aparea vre-o ideie de inventie, dar consider ca sugestiile se pierd cand le aduci unor savanti cu alte inclinatii. De pilda Adi o sa se ocupe cu altceva, si aceste lucruri nu aduse pana la capat  nu sugereaza nimic.?

Imi spun si eu parerea , mersi pentru atentie, desigur realitatea poate fi alta?.

Electron

Citat din: Anatol din Iulie 16, 2011, 05:46:42 PM
Aciasta ideie din acest topic am mai adus-o si eu pe forum, ceva mai diferita, dar nimeni nu tine minte nimic.
Anatol, pe langa ca nu esti in stare sa te exprimi inteligibil in romaneste, si pe langa ca ai probleme cu comprehensiunea limbii romane (lucru care se vede din modul in care imi raspunzi la lucruri pe care nu le-am spus), ai probleme si de logica?
Daca ideea aceea a ta era "ceva mai diferita" atunci nu era aceeasi cu ideea din acest topic. Iar la modul tau ininteligibil de a te exprima in romaneste, e destul de greu sa tina cineva minte ce voiai sa spui in majoritatea mesajelor tale.


e-
Don't believe everything you think.

Anatol

  Da-aaa fara o suta de grame, e greu de discurcat in unele chestii ;D




Electron

Citat din: Anatol din Iulie 16, 2011, 10:44:32 PM
  Da-aaa fara o suta de grame, e greu de discurcat in unele chestii ;D
Adica? Ce vrei sa spui cu asta?

e-
Don't believe everything you think.