Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Anatol

Cel mai trist om din lume l-am vazut pe telivizor la Moscova, este vorba de un biet Roman care plecase in strainatate sa-si sustina echipa nationala de fodbal. Cand Romanii au pierdut fodbalul bietului sustinator statea fara suflare, manele se vedeca nu le mai pute ridica, iar pe fata lui se vedea o fiara care pirduse absolut totul in viata asta si numaidecat o sa revina.
Vreau sa zic ca acest umor de aici este trist, este de nici la o suprafata, de parca acel Roman din istoria cu fodbalul a hotarat sa glumeasca.


Teodor Sarbu

Dle Anatol. Cred ca te straduiesti din rasputeri sa scrii atit de agramat. Poate ca nu merita efortul acesta pentru o mica distractie, nevinovata de altfel. Dar aceasta este prblema ta.

Adi

Teodor, nu fii asa rau. Domnul Anatol este din si in Republica Moldova si o viata intreaga a invatat romana cu grafie chirilica. E normal sa nu scrie asa bine ca noi din Romania.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Teodor Sarbu

Adi ai dreptate. Dle Anatol imi cer iertare. Nu stiam ceeace mi-a spus Adi. Asta nu imi scuza proasta crestere. Daca pot te voi ajuta in limitele cunoasterii mele cit pot de mult.

Anatol

Mersi Teodor, ne mai auzim,  eu acum lucrez la salariu pe luna iar noaptea trecuta nu am dormit de loc aproape fiindca am gasit sa fac ceva bani in plus, si in acest timp ma mai gandeam de ce se topesc metalele la temperaturi diferite, posibil ca si acolo am facut greseli o multimea, am controlat dar nu gasesc nimic, pe cand aici imi vad deacum greselele cu literele.




virgil 48

 Forumul nostru a dobandit o traiectorie independenta de topicul propus
Il rog pe HarapAlb sa ne spuna daca a inteles cum pretind eu(si altii) ca
ar putea functiona ipotetica impingere gravitationala.
Anatol, desi ma incurajeaza mereu, probabil din solidaritate cu cei aflati in
inferioritate numerica, continua sa scrie despre atractii, unde, si alte
elemente pe care eu tocmai le combat.
Din informatiile publicate despre farfuriile zburatoare, reiese ca acestea
fuctioneaza anihiland efectul de MASA al materiei si nu gravitatia. Motorul
antigravitational, la care cei ce-l construiesc intorc probabil de zor
bobinele din fata in spate, ca sa anihileze impingerea, este o etapa
intermediara.
Imi pare bine ca il gasesc pe Adi printre noi. Intelegi ca am nevoie de
cineva(poate ceva mai flexibil) in locul lui Electron?             

Anatol

OZN probabil la practica trebue de cautat in primul rand. Trebue de activat diferit, diferite substante, pana se va gasi  aceste proprietati antigravitationale. De pilda acest experiment poate fi un inceput:  http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,3127.0.html  ,...

Nustiu de ce scriu,din solidaritate,... si mai urmaresc sa fiu mai corect,dar in rest nu caut sa ma corectez,(din proverb) nu caut sa scot cuele ca raman gaurile 8)

Teodor Sarbu

vitgil48. Nu putem publica ceva pe acest site fara sa riscam sa fim creiticati, fie ca ne place sau nu.
Anatol. Vezi ca intrebarea ta cu temperatura de topire a metalelor o gasesti in alta parte separat respectiv "Stiinta si tehnologie. Noutati, dezbatere pe subiecte stiintifice de actualitate" La rubrica "Popularizarea stiintei".

Anatol

Da, voi studia ce-i aia temperatura, ca tot scriu si eu aici.
Eu scriu aici din loalitate.

virgil 48

   Consideratii generale
Fluxul concentric sau omogen izotrop, consecinta mediului difuz de materie intunecata,
este probabil departe de a fi omogen, de vreme ce numai particulele cunoscute sunt pana
acum cateva zeci. Iar masa totala a materiei intunecate este de zeci sau sute de ori mai
mare decat a particulelor cunoscute. Este de asteptat sa cuprinda particule usoare, grele,
lente, rapide, cu interactiune mecanica slaba sau puternica asupra corpurilor.
Concentratia si intensitatea unora sau altora, este de asteptat sa fie diferita de la o zona
a Universului la alta din cel putin 2 cauze despre care am mai scris(# 150), pe care le voi
reaminti mai jos:
1. In functie de compozitia corpurilor din zona si a capacitatii de retinere a unor particule,
acestea vor fi retinute in mod diferit, modificand concentratiile.
2. In functie de numarul si natura surselor de regenerare a particulelor de materie intune-
cata, surse care probabil au prioritati diferite.
Desi circulatia particulelor tinde sa uniformizeze compozitia materiei intunecate difuze, este
posibil sa ramana diferente care sa poata influenta ipotetica impingere gravitationala.
Ceace inseamna ca gravitatia ar fi guvernata de o constanta(K) numai in general.

HarapAlb

Citat din: virgil 48 din August 30, 2011, 09:51:58 PM
Il rog pe HarapAlb sa ne spuna daca a inteles cum pretind eu(si altii) ca
ar putea functiona ipotetica impingere gravitationala.         
N-am inteles si nici nu ma (mai) intereseaza subiectul.

Anatol

Virgil 48, venisem si eu cu o ipoteza despre ca totul este sferic, dar din cauza ca nu am facut nici o formula cu care sa se aplice ipoteza, am avut o critica, nu aici pe forum, ca si cartoful e sferic. >:(
Desigur stim cu totii, dar mai amintesc si eu acum, ca solutia succesului este matematica, (desigur si experimental dar oricum ramane probabil necesitatea carorva formule). 

virgil 48

#267
 Raspuns pentru # 266(Anatol)
Pentru a stabili formule si a face calcule care sa clarifice acest topic, este nevoie de
cunostiinte avansate si cercetare intr-un domeniu pe care nici nu stiu daca stiinta actuala
il abordeaza: interactiunea mecanica a materiei intunecate difuze cu corpurile.
Prin urmare nu am nici o sansa sa aduc eu rezolvarea. Ma limitez sa caut diverse informatii
de pe Internet. Am gasit de exemplu ca viteza lineara medie a planetelor Sistemului Solar
variaza intre (cca) 5 - 50 km/s. Prin urmare efectul de franare al fluxului omogen-izotrop
asupra planetelor, include in formula sa aceste viteze (# 173). In acelasi timp, ipoteticul
efect de impingere gravitationala, depinde direct de viteza particulelor de materie
intunecata, care teoretic s-ar putea apropia de viteza luminii. Observam ca raportul de
marime  intre participarea vitezei la impingera gravitationala si la impulsul de franare
este urias. Ceace lasa loc posibilitatii ca cele doua efecte sa existe concomitent(pana la
stabilirea formulelor).

Anatol

...Succese!

Mi-am adus aminte ceva ce confirma ca particolele ce se degaja de la soare dau impuls corpururilor; Rusia a trimis in cosmos o nava cu un motor ce reprezinta o "panza reflectoare", care trebuia sa fie desfacuta ca o parasuta care sa interactioneze cu particolele solare, dar nu a ajuns in cosmos din cauza unui accident.
Acum japonezii cu finantare din europa, construesc aciasta parasuta nu mecanica ci electronica:  http://www.dailytechinfo.org/tags/Ikaros/       ( ...IKAROS)

virgil 48

  Raspuns pentru Anatol
Despre incercarea de utilizare a fluxului de particule solare cunoscte, pentru propulsarea     
unei capsule, am vazut ceva si pe Discovery, se petrecea la NASA. Dar actiunea mecanica
a fluxului omogen izotrop de materie intunecata difuza, probabil ca mai are de asteptat
pana va fi cunoscuta. Iar ipotetica impingere gravitationala nu poate fi generata de
fluxurile unidirectionale. Pana atunci, daca intalnesti in "explorarile" tale date despre
cresterea duratei anului astronomic(cateva sutimi de secunda pe secol), sau cresterea
masei corpurilor, pot fi utile. Le-am intalnit, dar nu le-am dat atentie si acum nu le mai
gasesc.