Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: virgil 48 din August 02, 2011, 04:05:50 PM
  Am ordonat pe aceeasi traiectorie rectilinie particula P1, corpul C si particula P2.
Corpul C are masa M si viteza v.  
Particulele au masa m si viteza V.  P1 se misca in acelasi sens cu C, iar P2 in sens invers.
Din acest raspuns rezulta ca ai luat ca sistem de referinta acel sistem fata de care fluxul este "concentric" (sau simetric). Faptul ca asta implica existenta unui sistem de referinta privilagiat, absolut, e o problema pe care se pare ca nu vrei sa o abordezi chiar deloc. Oricum, si fara a pune aceasta problema, concluzia finala legata de existenta fluxului concentric e aceeasi.

CitatImpulsul pe care il va ceda particula P1 prin impact, corpului C va fi: m x (V - v)
Fals. Cum poate sa cedeze particula P1 acest impuls prin impact? Acesta ar fi rezultatul doar daca particula P1 ar disparea ca prin minune dupa impact. E cumva asta o axioma ce trebuie adaugata teoriei ?

CitatImpulsul pe care il va ceda particula P2 prin impact, corpului C va fi: -m x (V + v)
Aceeasi observatie ca mai sus.

CitatImpulsul cumulat al celor doua particule va fi: m (V - v) - m (V + v) = - 2 m v
Acesta nu depinde de V ci de v.
Plecand de la premise false, rezultatul obtinut este irelevant. Daca tot ne aflam pe un forum dedicat stiintei, recomand sa corectezi aceasta analiza inainte de a continua.

CitatCine face o demonstratie completa, cu sume, functii trigonometrice, vectori, etc, si ajunge la alta concluzie, sa o prezinte.
Nu e nevoie de sume si functii trigonometrice. Trebuie doar sa tii cont ca masa particulelor P1 si P2 nu dispare dupa impact. Refa deci analiza ca sa o corectezi. E important sa o faci singur (sa nu-ti dea cineva mura in gura rezolvarea corecta) pentru ca doar asa te vei convinge de valabilitatea rezultatului final.

CitatEu, am mai spus, nu lucrez aici la teza de doctorat
Da, ai mai spus-o, dar este complet irelevant. Nu conteaza daca lucrezi la o teza de doctorat sau doar la o ipoteza pe un forum dedicat stiintei, logica si rationamentele corecte tot trebuie respectate. Altfel nu vorbim serios ci doar fabulam aiurea fara nici un suport rational. Asa ca lasa lamentarile pentru alte ocazii si foloseste-ti ratiunea pentru idelie pe care le prezinti in aceasta sectiune, daca vrei sa fii luat in serios.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#181
Citat din: virgil 48 din August 03, 2011, 10:10:35 AM
 Raspuns pentru # 175 (A. Mot)
 Iti raspund scurt la intrebari, in ordinea lor:
 1. Evident.
 2. Nu, sunt numai cele reprezentative.
 3. Da, particulele consider ca vor fi retinute.
 4. Simultan.
 La #176 puteai sa renunti. Nu poti argumenta aici cu ce scrie in dictionare.
Cred ca ai presupus ca cele doua particule se aflau initial la aceiasi distanta de corpul C si V>v in caz contrar nu putem vorbi de o ciocnire ci despre o miscare a corpului C cu viteza v intr-un mediu care se contracta ceea ce presupune ca densitatea acelui mediu devine din ce in ce mai mare si deci viteza corpului C se micsoreaza.........
-----------------------------
Daca presupunem ca cele doua particule se aflau initial la aceiasi distanta de corpul C si V>v si daca facem abstractie ca din ciocnirea plastica rezulta si o energie termica atunci rationamentul este urmatorul:
Fiind ciocnire plastica simultana si stiind ca particulele P1,P2 si corpul C se misca pe o dreapta atunci exista relatia mV+Mv-mV=(M+2m)p unde p este viteza corpului C cu cele doua particule dupa ciocnire de unde rezulta ca viteza corpului C scade........Care este echlibrul energetic in acest caz daca tinem cont si de faptul ca apare si o energie termica?
Ce legatura are problema particulelor P1,P2 si a corpului C cu intrebarea "Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?"?
Nu inteleg!
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din August 04, 2011, 08:16:52 AM
Ce legatura are problema particulelor P1,P2 si a corpului C cu intrebarea "Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?"?
Nu inteleg!
Daca nu intelegi, reia acest topic de la inceput si citeste-l cu atentie. Daca nici asa nu vei intelege, il las lui virgil 48 privilegiul de a-ti explica detaliat.

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

#183
   Raspuns pentru # 180 (Electron)
Nu am pretins nici o secunda ca prin precizarea # 168 am avansat in incercarea de a
autentifica fluxul concentric. Am relevat o consecinta a fluxului omogen izotrop, care este
probabil cunoscuta odata cu introducerea acestei notiuni. Daca am dat alta impresie, imi
cer scuze. Cat despre rezultatul impactului celor doua particule cu corpul C, am scris
inainte, fara a mentiona si in precizare, ca ma astept sa fie retinute partial sau total.
Pentru a intrerupe alte speculatii, voi afirma aici, ca m-am referit la situatia in care particulele sunt retinute total, deci concluzia referitoare la viteze se mentine.        
Mai adaug ca prin aceasta retinere, am presupus ca particulele de materie intunecata
interactioneaza mecanic cu un corp din materie obisnuita, ceace este chiar o axioma
care ma ingrijoreaza. Daca stiinta actuala nu a stabilit sau nu a dezvaluit nimic in acest
sens, este posibil sa suspendam cateva decenii forumul nostru, sau sa dezbatem intre timp alte aspecte ale problemei.




virgil 48

#184
   Altfel de raspuns pentru # 180 (Electron)
Judecati contradictorii sau subversive?
Presupui ca am nevoie de cineva care sa-mi dea mura-n gura 2 inmultiri si o adunare, si
imi ceri analize in functie de sistemul de referinta. Cum ti se pare?

Electron

Citat din: virgil 48 din August 04, 2011, 06:50:06 PM
  Altfel de raspuns pentru # 180 (Electron)
Judecati contradictorii sau subversive?
Presupui ca am nevoie de cineva care sa-mi dea mura-n gura 2 inmultiri si o adunare, si
imi ceri analize in functie de sistemul de referinta.Cum ti se pare?
virgil 48, nu am de ce sa suport de la tine asa o atitudine. Daca participarea mea la aceasta discutie o consideri subversiva, atunci te las cu ipotezele tale false si cu filozofarile inutile. Nu am nici un interes in aceasta discutie in afara de analiza rationala. Dat fiind ca pe tine nu te intereseaza acest lucru, participarea mea aici e complet inutila.

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

   Raspuns pentru # 185 (Electron)
Nu a fost vorba despre participare ci de o anume judecata, pe care  o pot considera
jignitoare. Si nu vreau sa fac un inventar de la debut. Decizia iti apartine, eu sper sa
ti-o reconsideri.                  Noaptea este un sfetnic bun!

virgil 48

#187
   Raspuns pentru # 181 (A.Mot)
 1.   Ai dreptate, eu am afirmat numai ca viteza corpului C scade independent de viteza
 particulelor, ceace consider ca am si demonstrat. Ordinea in care P1 si P2 ating corpul
 nu influenteaza rezultatul, de aceea am spus "simultan".
 2. Si aici ai dreptate dar daca vrei sa introduci in ecuatie si elemente de termodinamica, nu
 vom mai vedea padurea din cauza copacilor. Exista si un efect de transformare a energiei
 cinetice in energie termica, aceasta va produce incalzirea si dilatarea corpului, putem
 continua din consecinta in consecinta pana uitam de unde am plecat. Hai sa ne oprim
 la prima consecinta, impulsul de franare, fiindca in general, cele ce urmeaza nu schimba
 radical rezultatul final.
  3. Daca nu intelegi, insista sau ai rabdare.

virgil 48

  Continuare la # 183
Se pare ca raspunsul la problema interactiunii mecanice a particulelor de materie intunecata cu corpurile, nu va produce intarzierea pe care am anticipat-o.
  Sunt cercetatori care se ocupa de ea.
  http://www.scientia.ro/univers/47-astronomie/1503-natura-materiei-negre-intunecate.html

virgil 48

#189
  Continuare la # 188
Articolul de la adresa unde te trimite linkul, arata ca aglomerarile de masa obisnuita sunt
inconjurate de un mediu difuz de materie intunecata. El este redactat in termenii recunos-
cuti ai atractiei universale. Nu spune nimic despre viteza particulelor de materie intunecata
dar cunoscand comportarea in spatiu a particulelor cunoscute, probabil ca si acestea se
misca la viteze apreciabile. Daca se cauta o explicatie pentru concentrarea materiei
intunecate in jurul aglomerarilor de masa obisnuita, este una empirica la # 151.Dar trebuie
sa accepti fluxul concentric. Viteza particulelor de materie intunecata nu ar avea
importanta pentru franarea corpurilor dar ar fi importanta pentru realizarea impingerii.
Discutia se poate continua, cum am mai spus, dupa ce aflam daca particulele de masa
intunecata interactioneaza mecanic cu corpurile. Dar dupa cum sunt prezentate particulele
in articol, ar trebui sa interactioneze. Astept sa vedem in ce masura.

virgil 48

#190
  Continuare la # 189                      (Acum vorbesc singur!)
 Dece ma intereseaza "in ce masura?" Exista particule cunoscute care pot traversa Terra
si isi continua drumul. Nu stiu daca pierd ceva din viteza lor la aceasta traversare. Exista
particule cu masa, care sa aiba capacitate totala de traversare a corpurilor, adica sa nu
cedeze deloc impuls corpurilor prin care trec?
A fost prezentata recent pe Discovery o vela-parasuta uriasa  pe care o pregateste
NASA pentru a tracta o capsula in directie opusa Soarelui, impinsa de presiunea luminii.
Dupa cum se spune, fotonilor le lipseste masa numai cand sunt in miscare, altfel nu ar
putea impinge nimic. Pentru un exercitiu de logica elementara, daca vela de la NASA ar fi
semitransparenta, unii fotoni ar trece prin ea, iar altii ar fi opriti. Daca toti fotonii au
aceeasi viteza, chiar si cei care au trecut prin vela semitransparenta, atunci ce ii califica
pe unii sa treaca iar altii nu?
                                                                                  Continuare:

virgil 48

  Continuare la #190
Intelege oricine si am mai afirmat deja, dece ma preocupa interactiunea mecanica dintre
particulele de materie intunecata si corpurile ceresti. Daca aceste particule trec prin corpuri fara sa fie retinute, sau fara sa cedeze impuls, chiar daca exista, fluxul concentric
nu va produce impingerea gravitationala pe care am sustinut-o. Este drept, nici franarea
corpurilor. Daca este informat cineva in acest sens, sau stie ca se studiaza aceasta
problema, presupun ca pagina unde duce linkul  de la # 188 ar fi locul potrivit de postare.
Iar un cercetator profesionist ar putea fundamenta o marime fizica si o unitate de masura,
in cazul ca nu exista deja pentru particulele cunoscute.

virgil 48

   In loc de incheiere
Citind forumul despre LHC am realizat adancimea prapastiei.
Toata lumea prefera focurile de artificii tirului cu arcul.
Eu ramin pe aproape, cu parerea mea ca atractia gravitationala este de fapt impingere.
Voi deschide zilnic, daca mai doreste cineva sa particioe la aceasta aventura greceasca,
ma gaseste. Succes cunoscatorilor de teorii complicate.

Electron

Citat din: virgil 48 din August 08, 2011, 06:59:40 PM
   Eu ramin pe aproape, cu parerea mea ca atractia gravitationala este de fapt impingere.
Inca nu ai inteles ca gravitatia nu poate fi un fenomen mecanic produs de "fluxuri concentrice" de particule?


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

In concluzie putem spune ca gravitatia este un fenomen mecanic si daca da atunci carui fapt se datoreste gravitatia?
Adevărul Absolut Este Etern!