Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

virgil 48

  PERMIZELE:
 Fiecare punct din galaxie sau din univers este traversat permanent, din toate directiile, de un flux concentric de particule subatomice, cunoscute sau necunoscute, cu caracteristici diverse.
 Acelasi lucru se intampla cu corpurile ceresti. Masa lor, in functie de marime, retine partial
sau total aceste particule impreuna cu energia lor cinetica.
 Retinerea particulelor de catre corpuri face ca fluxul de intrare sa fie mai puternic decat cel de iesire chiar si in cazul corpurilor incandescente.
 Efectul mecanic al bombardamentului permanent de particule asupra unui corp este o impingere care in general se echilibreaza. Daca fluxul de particule este obturat dintr-o anumita directie sau este asimetric, atunci apare un dezechilibru sub forma unei forte de impingere asupra corpului.
 Existenta unui corp invecinat face ca fluxul de particule din directia acestuia sa fie mai slab
deoarece este obturat parial sau total, efect ce este reciproc.
CONCLUZIA:




virgil 48

#1
  CONCLUZIA:
 Intre doua corpuri ceresti exista in spatiu un volum virtual tronconic sau cilindric in capetele caruia  se afla corpurile respective.In interiorul acestuia se manifesta un deficit de impingere in directia corpurilor,fiecare dintre ele obturand trecerea particulelor catre vecinul sau, pe directia axei ce trece prin centrele lor. De aceea, cele doua corpuri sunt impinse unul catre altul, dand impresia existentei unei forte de atractie pe care o numim  de cateva secole atractia gravitationala.
 INTREBARE:
 Poate cineva sa verifice daca acest model este compatibil cu formula lui Newton?
  NOTA:
  TOTI PARTICIPANTII SUNT RUGATI SA CITEASCA # 27

Electron

Citat din: virgil 48 din Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM
 PERMIZELE:
[...]
 Retinerea particulelor de catre corpuri face ca fluxul de intrare sa fie mai puternic decat cel de iesire chiar si in cazul corpurilor incandescente.
[...]
Ce se intampla cu acest "surplus" de flux care intra? Unde se acumuleaza el?

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

"Flux" este o marime asociat cu o directie, nu? Care este directia acestui flux de particule, pentru un punct dat?
Si cum se face ca pentru orice doua corpuri directia fluxului este paralela cu linia care uneste centrele corpurilor?
Sau daca fluxul este perpendicular pe directia respectiva, ce se intampla?


noxxo


virgil 48

#5
Pentru Electron:
Cele ce sunt retinute raman in masa corpului.Daca exista particule ce pot traversa un corp ceresc, acelea se duc mai departe.

virgil 48

#6
Pentru Mircea_P:
Nu cred ca e obligatoriu. Am scris despre un flux din toate directiile ce trece printr-un punct. Deci concentric. Daca nu exista ca notiune, desi ma indoiesc, asta e treaba fizicienilor. Nu ai citit decat o data ce este scris acolo.

virgil 48

#7
Pentru noxxo:
Am citi pagina unde m-ai trimis dar nu pot zice ca am inteles mare lucru. Nu ma gandesc deloc la particule virtuale, ci la cele care au masa si pot ceda energie cinetica unei tinte.

Electron

Citat din: virgil 48 din Iulie 09, 2011, 09:34:11 AM
Cele ce sunt retinute raman in masa corpului.
Citat din: virgil 48 din Iulie 09, 2011, 10:48:09 AM
Nu ma gandesc deloc la particule virtuale, ci la cele care au masa si pot ceda energie cinetica unei tinte.
Asta inseamna ca masa oricarui corp care acumuleaza asemenea flux, trebuie sa creasca in continuu. Nu?


e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: virgil 48 din Iulie 09, 2011, 09:49:01 AM
Daca nu exista ca notiune, desi ma indoiesc, asta e treaba fizicienilor.

Ba, dacă nu există ca noțiune, asta e treaba ta, pentru că tu o introduci.

virgil 48

    (2) Pentru Electron
Asa este.Cred ca am citit pe undeva despre cresterea masei corpurilor ceresti. Ar insemna ca masa universului se acumuleaza in corpuri. Poate si cea care este in plus la socoteala. La urma urmelor, ce am facut eu aici este numai o  ipoteza.

virgil 48

#11
  Pentru AlexandruLazar
Bine, am introdus-o eu. Ramane treaba mea? Eu tot cred ca exista mai de mult. Poate ne lumineaza cineva.

A.Mot-old

Eu gandesc ca exista un camp gravific pe care il asemuiesc cu un fluid eterogen aflat intr-un recipient foarte mare in care se afla in suspensie intr-un anumit echilibru tot felul de elemente si corpuri.......Cat de mare poate fi acest "recipient"?Daca la inceput acest "recipient" adica spatiu era foarte mic (zice big-bang) atunci daca universul (si deci si spatiul) se afla in expansiune atunci care va fi "densitatea" campului gravific (sau marimea gravitatiei) dupa un anumit timp?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

#13
Citat din: virgil 48 din Iulie 09, 2011, 03:56:48 PM
Asa este.Cred ca am citit pe undeva despre cresterea masei corpurilor ceresti.
Pe unde ai citit asa ceva?

CitatAr insemna ca masa universului se acumuleaza in corpuri. Poate si cea care este in plus la socoteala.
Unde e socoteala asta cu masa in plus?

CitatLa urma urmelor, ce am facut eu aici este numai o  ipoteza.
Evident. La urma urmelor eu iti pun intrebari in incercarea de a vedea daca aceasta ipoteza este sau nu testabila.

e-

EDIT: corectura ortografica
Don't believe everything you think.

virgil 48

  Pentru A.Mot
Ai vazut titlul? Sunt institute de cercetari care cauta undele gravitationale si nu le gasesc.
Am vrut sa-i scutesc de suferinte. Daca este asa de complicat cum zici, trebuie sa  
renunt fiindca toata ipoteza este in termeni mecanici.