Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Frânghia

Creat de Alexandru Rautu, Iunie 10, 2008, 12:52:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alexandru Rautu

Atunci... ma duc sa beau "berea" ;D  Stiu multe probleme "faine" (sau "cool" c-am auzit ca-i la moda :-\) de mecanica, pot scoate o culegere de probleme daca vreu...  ;) Gata, am fugit! Berea ma astepta...  :D

P.S.  Toti meritati o bere...  ;)

Adi

Pai chiar ar fi o idee buna sa scoti o culegere. Si si mai buna sa o pui pe net gratut la toata lumea. Iti dai seama cat bine ai face tarii asteia? Deja esti bun sa scrii formule rapid si solutii corecte, ai putea face un set de probleme rezolvate model, iar din fiecare problema sa inteleaga omul un intreg capitol din fizica ... Eu asta imi doresc sa fac, dar cu cercetarea nu am timp. Dar daca ai face tu, as fi cel mai bucuros ... Serios ... Poate putem gasi si sponsorizare impreuna.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Alexandru Rautu

Nu-i o idee rea.. un fel de "learn physics by examples", un ghid pentru elevi prin care sa inteleaga fizica prin rezolvarea unor probleme, de toate nivelurile. M-am gandit la asa ceva de multe ori, pentru ca si eu am invatat fizica rezolvand probleme, si cred ca e o idee buna sa selectionez cateva probleme pe care sa le analizez din mai multe "unghiuri", sa discut diferite aspecte, diferite cazuri, etc.  Hmmmm... o sa ma gandesc ;)