Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebari despre dedublare

Creat de EU, Iunie 29, 2011, 04:17:47 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Citat din: florin_ din Iulie 07, 2011, 08:17:19 AM
Citat din: A.Mot din Iulie 07, 2011, 08:15:11 AM
Nu inteleg!Daca este adevarat ceea ce spui atunci cum poate face creierul filmul intregului trup vazut din afara trupului????????? ::)

3D- rendering. Si un computer o poate face.
Nu-nteleg!Da detalii te rog.......
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Adică a fost pur și simplu o iluzie sau o halucinație. Sau prietenul lui EU minte.

gimini_ro

 :o Halucinatia e o iluzie fara obiect....prietenul lui EU poate sa nu minta....ci sa aiba nevoie de un psiholog....care poate descrie ce se-ntimpla cu  mintea lui..."care este"

A.Mot-old

De ce nu raspunde autorul subiectului?Eu sunt interesat sa aflu mai multe.......... ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

EU

Imi pare rau ca nu am mai postat.
Iata citeva cazuri cu oameni orbi din nastere care au avut NDE.

Near Death Experience - Blind Woman Sees For The First Time

The Strange Case Of Bradley Burroughs

si ceva articole

http://www.near-death.com/experiences/evidence03.html

http://www.orizontcrestin.org/index.php?option=com_content&view=article&id=167:creierul-i-contiina&catid=37:diverse&Itemid=59


Ceea ce noi percepem prin simturi nu se poate descrie in cuvinte.
De exemplu nu poti descrie in cuvinte gustul de banana unui om care niciodata nu a avut ocazia sa consume acest fruct sau cum poti descrie in cuvinte culoarea rosie unui om care nu a vazut-o niciodata.
Cam aceiasi situatie e si cu iesirea din corp ca sa sti ce e trebuie sa experimentezi direct.


A.Mot-old

Era bine daca filmuletele erau titrate in romaneste.Iar articolul vorbeste de ceva nematerial asa zisa constiinta care ar exista in creier ceea ce mi se pare absurd deoarece eu cred ca nu exista nimic nematerial in Univers iar asa zisa constinta este de fapt Sufletul omului care poate exista si fara trup si s-ar putea ca atunci cand trupul omului moare atunci Sufletul omului sa vada altfel formele si culorile din Univers.
Adevărul Absolut Este Etern!

RaduH

De acord ca s-ar putea sa sa se poata face da la ce ar si folosi in sens benefic sa invatam sa facem asa ceva ?
I ce fel de lume absurda s-ar trai daca poti avea un dedublat in camera poate cand esti in pat cu nevasta ? Daca ai nevasta, daca nu cu o bagaboanta.
Intrebarea e pentru tot paranormalul de fapt.
Ce fel de justitie am avea daca stiinta oficiala l-ar recunoaste ?
Deci eu sper sa fie adevarata teoria conspiratiei de fapt si ma tem sa nu scape conspiratorii controlul asupra sistemului.

EU


A.Mot-old

Citat din: EU din Septembrie 30, 2011, 04:19:49 AM
http://www.studiivedice.ro/index.php/cursuri?layout=blog

Sint citeva conferinte care incearca sa demonstreze ca  NU SINTEM CORPUL
Cum adica "NU SINTEM CORPUL"????????Ce suntem noi oamenii?Ce sunt animalele?Ce sunt plantele,pietrele,planetele si stelele?Ce sunt atomii?
Adevărul Absolut Este Etern!

virgil 48

#24
Nu te-ai mirat niciodata cate persoane nevazute vreodata poate creea mintea ta cand visezi? Sau nu ai patit-o?
Cu trasaturi complet straine, cu comportament neintalnit la persoane cunoscute, si despre care nu poti spune ca
exista. Ca sa te recompuna pe tine, vazut
din spate sau de sus, creierului i-ar fi floare la ureche, dar pentru asta trebuie sa visezi. Ce iti povesteste prietenul
tau este de domeniul paranormalului, deci nu o lua prea in serios.
De altfel, este posibil ca de la ultima postare sa te fi lamurit deja. Sunt si oameni care din dorinta de a fi interesanti
povestesc bazaconii.

silviu

CitatNu te-ai mirat niciodata cate persoane nevazute vreodata poate creea mintea ta cand visezi? Sau nu ai patit-o?
Cu trasaturi complet straine, cu comportament neintalnit la persoane cunoscute, si despre care nu poti spune ca
exista.

Cei care  ies din corp nu viseaza ei percep realitatea asa cum e ea.Se pot deplasa departe de corpul fizic si descriu ce au vazut auzit.
http://ebookbrowsee.net/yram-secretele-lumilor-astrale-doc-d179966373

CitatCe iti povesteste prietenul
tau este de domeniul paranormalului, deci nu o lua prea in serios.
Am discutat cu mai multe persoane care nu se cunosc intr ele si au descris la fel ce au experimentat

CitatDe altfel, este posibil ca de la ultima postare sa te fi lamurit deja.
Intradevar acum lucrurile sint mai clare pt ca am experimentat.

CitatSunt si oameni care din dorinta de a fi interesanti
povestesc bazaconii.

Oare si asta intra in aceasta categorie
Dedublarea astrala

puriu

 Termenul "dedublare" nu e adecvat. Pentru experientele descrise se foloseste termenul "extracorporalitate". S-au raportat adesea asemenea experiente, in general legate de functionarea in conditii limita a creierului (traumatisme, lipsa de oxigen, hipotensiune arteriala, droguri, etc.). S-au facut studii experimentale interesante in sectii de terapie intensiva din mari spitale unde se raporteaza frecvent asemenea fenomene. S-a constatat ca nu exista nici o perceptie vizuala reala, ci doar imagini create de insusi creierul pacientului. Detaliile experimentelor sunt relevante, dar nu se afla pe Internet.
Un exemplu: Intr-o sectie de terapie intensiva ditr-un spital american se raportau de catre pacienti de 6 - 12 ori pe luna experiente extracorporale. Perceptia tipica era urmatoarea: persoana se "vedea" de sus, vedea si auzea foarte clar personalul medical ce efectua manevre de resuscitare nu numai in compartimentul sau, ci si in compartimentele vecine, pe deasupra peretilor despartitori. S-a facut un experiment "dublu orb" simplu. Deasupra unor dulapuri, pe perete, s-au pus afisoare luminoase mari ce nu puteau fi vazute decat de la inaltime mai mare de 2 m. Pe aceste afisoare un calculator afisa un cuvant aleator care se schimba la fiecare cateva minute. Nimeni nu stia ce cuvant se afiseaza la un anumit moment decat, eventual, cineva care se ridica de la sol. Dupa trei luni nici un pacient n-a raportat existenta unui afisor, cu atat mai putin cuvantul afisat.