Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebari despre dedublare

Creat de EU, Iunie 29, 2011, 04:17:47 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

EU

Am un prieten care se poate dedubla [astral proiection] si mi-a dovedit prin faptul ca a descris evenimente care erau la departare de corpul fizic.
Ceea ce nu inteleg e cum putea sa vada in toate directiile. Cind iese din corp mia spus ca poate sa vada in toate directiile sus jos spate fata etc.
Am facut ceva studii pe net si am descoperit ca si altii au avut asemenea tip de vedere atunci cind aveau iesiri din corp.
Din punct de vedere stintific ar fi posibil cumva sa se produca pe cale artificiala acest lucru pt ca eu mam tot gindit si mi se pare de neinteles
Nu stiu cum e cu centrul vederii din creier :)dar poate cineva sa imi explice

Quantum

@EU
In cazul in care postarea ta este serioasa, sunt curios cum anume a dovedit prietenul tau asta si ce studii ai facut pe net (care sunt sursele).
La aceasta intrebare:
CitatDin punct de vedere stintific ar fi posibil cumva sa se produca pe cale artificiala acest lucru pt ca eu mam tot gindit si mi se pare de neinteles
parerea mea este ca nu ar fi posibil.

Adi

Subscriu si eu la ce a spus Quantum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EU

Citat din: Quantum din Iunie 29, 2011, 04:41:40 AM
@EU
In cazul in care postarea ta este serioasa, sunt curios cum anume a dovedit prietenul tau asta si ce studii ai facut pe net (care sunt sursele).
La aceasta intrebare:
CitatDin punct de vedere stintific ar fi posibil cumva sa se produca pe cale artificiala acest lucru pt ca eu mam tot gindit si mi se pare de neinteles
parerea mea este ca nu ar fi posibil.

Ceea ce am postat e adevarat.Stiu ca e greu de crezut dar am mai cunoscut inca doua persoane care au descris acelasi mod de a vedea. Sint constient ca e greu sa ai incredere in cineva.Eu practic nu va pot dovedi

Vederea mea era diferita – vedeam in acelasi moment de jur imprejur, deasupra si dedesupt, in fatza si in spate, nu doar intr-o singura directie, ca pe pamant.

Un citat dintr-un artcol  http://www.pasi.ro/revista/bucuria-vietii-de-dincolo-o-alta-viziune-asupra-mortii.html

Exista foarte multe linkuri pe net care se ocupa cu OBE SI NDE.



A.Mot-old

Citat din: EU din Iunie 29, 2011, 04:17:47 AM
Am un prieten care se poate dedubla [astral proiection] si mi-a dovedit prin faptul ca a descris evenimente care erau la departare de corpul fizic.
Ceea ce nu inteleg e cum putea sa vada in toate directiile. Cind iese din corp mia spus ca poate sa vada in toate directiile sus jos spate fata etc.
Am facut ceva studii pe net si am descoperit ca si altii au avut asemenea tip de vedere atunci cind aveau iesiri din corp.
Din punct de vedere stintific ar fi posibil cumva sa se produca pe cale artificiala acest lucru pt ca eu mam tot gindit si mi se pare de neinteles
Nu stiu cum e cu centrul vederii din creier :)dar poate cineva sa imi explice
Sunt foarte interesat sa stiu mai multe despre asa zisa dedublare.......Ce spune prietenul tau ca este asa zisa dedublare?Vreau detalii privind modul de dedublare........... ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Citat din: EU din Iunie 30, 2011, 05:13:34 AM
Ceea ce am postat e adevarat.Stiu ca e greu de crezut dar am mai cunoscut inca doua persoane care au descris acelasi mod de a vedea.

Am un pod de vânzare în Manhattan, te interesează?

EU

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 30, 2011, 11:20:45 PM
Citat din: EU din Iunie 30, 2011, 05:13:34 AM
Ceea ce am postat e adevarat.Stiu ca e greu de crezut dar am mai cunoscut inca doua persoane care au descris acelasi mod de a vedea.

Am un pod de vânzare în Manhattan, te interesează?

:)

A.Mot-old

Citat din: EU din Iunie 30, 2011, 11:42:38 PM
Citat din: AlexandruLazar din Iunie 30, 2011, 11:20:45 PM
Citat din: EU din Iunie 30, 2011, 05:13:34 AM
Ceea ce am postat e adevarat.Stiu ca e greu de crezut dar am mai cunoscut inca doua persoane care au descris acelasi mod de a vedea.

Am un pod de vânzare în Manhattan, te interesează?

:)
De ce nu vrei sa mai dai detalii?Eu sunt foarte interesat...........
Adevărul Absolut Este Etern!

EU

Nu se poate descrie in cuvinte experienta iesirii din corp.
Din ceea ce mi-a povestit prietenul meu reiese ca in momentul cind sa dedublat nu sa mai simtit in locul unde era corpul fizic. A devenit constient ca e diferit de corpul fizic pe care il privea.
Ce sa mai zic e complexa problema :)
Despre cum se realizeaza dedublarea sint multe pe net tehnici etc si relatarile a foarte multi oamenii care sau dedublat
Unii se dedubleaza accidental altii controlat la vointa dar cere ceva timp.


florin_try

@EU

Din ce descrii tu nu e vorba de nici o dedublare ci mai degraba de o 'scindare' a corpului fizic de whatever acel altceva ce putea vedea corpul fizic.

Am insa o intrebare.
Stii cumva cum percepea timpul cind era "dedublat"? Poti afla? Tot "secvential" cum il percepem noi?  Sau diferit? Dar percepea timp?

-----

Bineinteles, eu cred ca exista o explicatie perfect naturala si stiintifica a acestui fenomen (daca intr-adevar e real).
Creierul are stocat imaginea fizica a noastra. Probabil accesind conexiile neuronale potrivite, creierul poate extrapola/calcula cum am arata propria persoana din diverse unghiuri (de undeva deasupra deasupra sa zicem),  si deasemeni probabil e posibil sa inlocuiasca viziunea 'normala' (de la nivelul ochilor) cu cea extrapolata (de deasupra din tavan) , daca conexiuni neuronale potrivite sunt triggered.  (Nu stiu cum si daca e posibil sa faca acele conexiuni)

A.Mot-old

#10
Citat din: EU din Iulie 04, 2011, 02:52:31 AM
Nu se poate descrie in cuvinte experienta iesirii din corp.
Din ceea ce mi-a povestit prietenul meu reiese ca in momentul cind sa dedublat nu sa mai simtit in locul unde era corpul fizic. A devenit constient ca e diferit de corpul fizic pe care il privea.
Ce sa mai zic e complexa problema :)
Despre cum se realizeaza dedublarea sint multe pe net tehnici etc si relatarile a foarte multi oamenii care sau dedublat
Unii se dedubleaza accidental altii controlat la vointa dar cere ceva timp.


Cel care zice ca poate sa se dedubleze ar trebui sa stie sa descrie clar acest fenomen.......Invita-l pe prietenul tau pe forum si sa descrie el modul lui de dedublare............mai ales ca tu zici ca el poate face aceasta dedublare oricand doreste.....
Eu sunt convins ca sufletul unui om poate iesi din trup in timpul somnului si uneori doar unii oameni pot constientiza aceasta iesire si calatorie a sufletului in afara trupului sau.......As vrea sa stiu cum se produce iesirea sufletului din trup precum si cum se produce revenirea sufletului in trup........ Acel prieten al tau ce poate spune despre capacitatea sufletului de a trece prin ziduri? ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: florin_ din Iulie 04, 2011, 05:06:46 AM
@EU

Din ce descrii tu nu e vorba de nici o dedublare ci mai degraba de o 'scindare' a corpului fizic de whatever acel altceva ce putea vedea corpul fizic.

Am insa o intrebare.
Stii cumva cum percepea timpul cind era "dedublat"? Poti afla? Tot "secvential" cum il percepem noi?  Sau diferit? Dar percepea timp?

-----

Bineinteles, eu cred ca exista o explicatie perfect naturala si stiintifica a acestui fenomen (daca intr-adevar e real).
Creierul are stocat imaginea fizica a noastra. Probabil accesind conexiile neuronale potrivite, creierul poate extrapola/calcula cum am arata propria persoana din diverse unghiuri (de undeva deasupra deasupra sa zicem),  si deasemeni probabil e posibil sa inlocuiasca viziunea 'normala' (de la nivelul ochilor) cu cea extrapolata (de deasupra din tavan) , daca conexiuni neuronale potrivite sunt triggered.  (Nu stiu cum si daca e posibil sa faca acele conexiuni)
Timpul si spatiul perceput de catre sufletul unui om aflat intr-o calatorie in afara trupului sau nu poate fi decat acelasi timp si spatiu ca atunci cand trupul este treaz in caz contrar nu poate fi vorba decat de un vis oarecare......... ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

florin_try

Citat din: A.Mot din Iulie 06, 2011, 09:45:27 AM

Timpul si spatiul perceput de catre sufletul unui om aflat intr-o calatorie in afara trupului sau nu poate fi decat acelasi timp si spatiu ca atunci cand trupul este treaz in caz contrar nu poate fi vorba decat de un vis oarecare........

Ce incercam eu sa spun e ca o explicatie ar putea fi incercata bazat doar pe procesele din creier. Creierul ar putea avea  imaginea noastra stocata si probabil ar putea sa o recalculeze  din orice alta pozitie.

A.Mot-old

Citat din: florin_ din Iulie 06, 2011, 10:03:47 AM
Citat din: A.Mot din Iulie 06, 2011, 09:45:27 AM

Timpul si spatiul perceput de catre sufletul unui om aflat intr-o calatorie in afara trupului sau nu poate fi decat acelasi timp si spatiu ca atunci cand trupul este treaz in caz contrar nu poate fi vorba decat de un vis oarecare........

Ce incercam eu sa spun e ca o explicatie ar putea fi incercata bazat doar pe procesele din creier. Creierul ar putea avea  imaginea noastra stocata si probabil ar putea sa o recalculeze  din orice alta pozitie.
Nu inteleg!Daca este adevarat ceea ce spui atunci cum poate face creierul filmul intregului trup vazut din afara trupului????????? ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

florin_try

Citat din: A.Mot din Iulie 07, 2011, 08:15:11 AM
Nu inteleg!Daca este adevarat ceea ce spui atunci cum poate face creierul filmul intregului trup vazut din afara trupului????????? ::)

3D- rendering. Si un computer o poate face.