Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria relativitatii generalizate si religia

Creat de Teodor Sarbu, Iunie 26, 2011, 09:59:19 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

        Teoria relativităţii generalizate şi religia.

   De data aceasta mă voi lega doar de un aspect al TRG, cum spuneţi cu toţii. Fără să fiu foarte credincios, departe de a fi habotnic, trebuie să fac o mică analiză a TRG şi din punct de vedere religios sau mai exact implicaţiile TRG asupra posibilităţii existenţei lui Dumnezeu.
   Să vedem de ce fac o afirmaţie aşa de provocatoare. TRG afirmă că viteza maximă a transmiterii informaţiilor este viteza luminii. În acest caz chiar şi de la lună primim informaţii după cca 1,3 secunde. Să nu mai vorbim despre distanţele cosmice care pot ajunge la mai multe miliarde de ani lumină. Deci pentru distanţe foarte mari se primesc informaţii chiar şi după miliarde de ani. Cred că în aceste condiţii nu prea poate fi vorba de o fiinţă atotputernică. Ar fi pur şi simplu imposibil.
   Sigur că se poate spune că această fiinţă este peste tot. Dar din nou ne lovim de acelaşi lucru, procesarea informaţiilor sosite din tot universul, cu întârzierea menţionată, se face tot cu maxim viteza luminii. Deci nu se rezolvă nimic.
   Deci există o singură concluzie logică: dacă TRG este corectă nu poate exista Dumnezeu. Sigur că pentru atei afirmaţia este mană cerească (tot un termen religios). Foarte slab argument pentru susţinătorii TRG. Poate că şi acesta este un motiv pentru care Albert Einstein a refuzat funcţia de preşedinte al Israelului în 1948.
   Poate că acest articol nu îşi are locul nici aici, la paradigme. Cred că mulţi ar dori să nu apară nicăieri. Apropo de termenul de paradigmă, definiţia din DEX, Dicţionarul Explicativ al limbii române, m-a cam derutat, dar poate că am devenit chiţibuşar.

                                                   Teodor Sârbu

A.Mot-old

Citat din: Teodor Sarbu din Iunie 26, 2011, 09:59:19 AM
        Teoria relativităţii generalizate şi religia.

   De data aceasta mă voi lega doar de un aspect al TRG, cum spuneţi cu toţii. Fără să fiu foarte credincios, departe de a fi habotnic, trebuie să fac o mică analiză a TRG şi din punct de vedere religios sau mai exact implicaţiile TRG asupra posibilităţii existenţei lui Dumnezeu.
   Să vedem de ce fac o afirmaţie aşa de provocatoare. TRG afirmă că viteza maximă a transmiterii informaţiilor este viteza luminii. În acest caz chiar şi de la lună primim informaţii după cca 1,3 secunde. Să nu mai vorbim despre distanţele cosmice care pot ajunge la mai multe miliarde de ani lumină. Deci pentru distanţe foarte mari se primesc informaţii chiar şi după miliarde de ani. Cred că în aceste condiţii nu prea poate fi vorba de o fiinţă atotputernică. Ar fi pur şi simplu imposibil.
   Sigur că se poate spune că această fiinţă este peste tot. Dar din nou ne lovim de acelaşi lucru, procesarea informaţiilor sosite din tot universul, cu întârzierea menţionată, se face tot cu maxim viteza luminii. Deci nu se rezolvă nimic.
   Deci există o singură concluzie logică: dacă TRG este corectă nu poate exista Dumnezeu. Sigur că pentru atei afirmaţia este mană cerească (tot un termen religios). Foarte slab argument pentru susţinătorii TRG. Poate că şi acesta este un motiv pentru care Albert Einstein a refuzat funcţia de preşedinte al Israelului în 1948.
   Poate că acest articol nu îşi are locul nici aici, la paradigme. Cred că mulţi ar dori să nu apară nicăieri. Apropo de termenul de paradigmă, definiţia din DEX, Dicţionarul Explicativ al limbii române, m-a cam derutat, dar poate că am devenit chiţibuşar.

                                                   Teodor Sârbu

Paradigma poate sa insemne invatatura,model,tip sau pilda..........O paradigma adica un model existential al universului este si TRG........Poate ca numai pentru noi accederea la informatii se face cu o viteza mai mica decat cea a luminii........De ce nu ar exista Dumnezeu daca TRG ar fi adevarata?Eu ma indoiesc ca TRG ar fi adevarata.......... ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Teodor Sarbu

Dl. A.Mot. din DEX sper ca am copiat exact.
Paradigmă  s.f.  1. Totalitate a formelor flexionare ale unui cuvânt. Tablou al formelor unui cuvânt dat ca model pentru flexiunea unei părţi de vorbire sau a unei clase din cadrul unei părţi de vorbire. 2. (înv.)  Exemplu, model, pildă, învăţătură. Din latină peradigma, ngr paradigma.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Iunie 26, 2011, 11:01:55 AM
Eu ma indoiesc ca TRG ar fi adevarata.......... ::)

Și ai vreun argument, sau doar te îndoiești acolo?

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 26, 2011, 12:28:44 PM
Citat din: A.Mot din Iunie 26, 2011, 11:01:55 AM
Eu ma indoiesc ca TRG ar fi adevarata.......... ::)

Și ai vreun argument, sau doar te îndoiești acolo?
Argumente au adus alti savanti care au demonstrat ca asa zisa deplasare spre rosu a spectrului luminii nu presupune neaparat expansiunea universului dar tu crezi in aceasta TRG care pentru tine este o doctrina as putea zice "religioasa".......Fiecare cu scripturile lui.........
Adevărul Absolut Este Etern!

Teodor Sarbu

Dl. A.Mot. Deplasarea spre rosu a luminii, prin care se explica expansiunea universului nu este explicata prin TRG ci prin efectul Doppler. Este adevarat ca si eu am scris chiar aici pe forum ca mai exista si o alta explicatie, respectiv ca lumina care paraseste un corp masiv sufera o scadere a frecventei sale. Dar totodata am afirmat ca acest efect nu infirma teoria big-bang ci ca poate expansiunea universului poate fi ceva mai mica decit se presupune. Poate, nu sunt chiar sigur in ce masura.

tavy

Citat din: Teodor Sarbu din Iunie 26, 2011, 09:59:19 AM
   Deci există o singură concluzie logică: dacă TRG este corectă nu poate exista Dumnezeu. Sigur că pentru atei afirmaţia este mană cerească (tot un termen religios).
Din fericire majoritatea ateilor sunt suficient de isteți să nu vină cu argumente atât de slabe, majoritatea credincioșilor pot demonta relativ ușor un astfel de argument.
Mă voi pune eu, pentru moment, în pielea credinciosului care demontează argumentul:
Dumnezeu este creatorul universului și în consecință nu face parte din univers, dumnezeu este atemporal deoarece el cunoaște atât trecutul cât și viitorul, dumnezeu nu are nevoie ca informația să ajungă la el pentru că el cunoaște informația despre un eveniment care are loc în univers într-un anumit loc la un moment dat înainte de a crea universului. Dumnezeu nu așteaptă să-i parvină informația pentru a o procesa, el are informația din totdeauna.

Bineînțeles că nu sunt credincios, sunt ateu.

A.Mot-old

Citat din: Teodor Sarbu din Iunie 26, 2011, 09:03:56 PM
Dl. A.Mot. Deplasarea spre rosu a luminii, prin care se explica expansiunea universului nu este explicata prin TRG ci prin efectul Doppler. Este adevarat ca si eu am scris chiar aici pe forum ca mai exista si o alta explicatie, respectiv ca lumina care paraseste un corp masiv sufera o scadere a frecventei sale. Dar totodata am afirmat ca acest efect nu infirma teoria big-bang ci ca poate expansiunea universului poate fi ceva mai mica decit se presupune. Poate, nu sunt chiar sigur in ce masura.
Efectul Doppler se poate produce si fara ca Universul sa fie in expansiune.......Peste tot in Univers sunt fotoni......Care lumina are un spectru?Fotonul insusi are un spectru?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Iunie 26, 2011, 09:59:19 AM
Fără să fiu foarte credincios, departe de a fi habotnic, trebuie să fac o mică analiză a TRG şi din punct de vedere religios sau mai exact implicaţiile TRG asupra posibilităţii existenţei lui Dumnezeu.
De ce anume consideri tu ca trebuie sa faci acest lucru?

CitatTRG afirmă că viteza maximă a transmiterii informaţiilor este viteza luminii. În acest caz chiar şi de la lună primim informaţii după cca 1,3 secunde. Să nu mai vorbim despre distanţele cosmice care pot ajunge la mai multe miliarde de ani lumină. Deci pentru distanţe foarte mari se primesc informaţii chiar şi după miliarde de ani. Cred că în aceste condiţii nu prea poate fi vorba de o fiinţă atotputernică. Ar fi pur şi simplu imposibil.
Pana nu definesti clar ce inseamna "atotputernic", nu ai cum sa extragi concluzii care contin termenii "posibil" sau "imposibil". Ce faci tu aici nu e logica, e doar o filozofie sterila care se bazeaza pe niste presupuneri neclare si care vrea sa emita concluzii ... provocatoare. Provocarea ar fi mai degraba pentru tine sa abordezi problema cu adevarat riguros, ca sa poti face rationamente logice relevante. Pana atunci, vorbe in vant sa fie, ca internetul e mare ...

CitatSigur că se poate spune că această fiinţă este peste tot. Dar din nou ne lovim de acelaşi lucru, procesarea informaţiilor sosite din tot universul, cu întârzierea menţionată, se face tot cu maxim viteza luminii. Deci nu se rezolvă nimic.
Dar de unde rezulta modul in care o entitate "atotputernica" proceseaza informatia nelocalizata? Nu poti contrazice ceva ce nu e definit clar.

CitatDeci există o singură concluzie logică: dacă TRG este corectă nu poate exista Dumnezeu.
Aceasta nu este o concluzie logica. Argumentele tale filozofice sterile nu justifica deloc o astfel de concluzie la nivel logic.

CitatSigur că pentru atei afirmaţia este mană cerească (tot un termen religios).
Ai o foarte proasta parere in general despre atei, se pare. In general generalizarile de acest fel sunt riscante si in fond ridicole.

CitatPoate că şi acesta este un motiv pentru care Albert Einstein a refuzat funcţia de preşedinte al Israelului în 1948.
De ce era nevoie de acest non sequitur? A amesteca politica cu stiinta in acest fel e complet irelevant, dupa parerea mea.

CitatPoate că acest articol nu îşi are locul nici aici, la paradigme. Cred că mulţi ar dori să nu apară nicăieri.
La cat de superficial e tratata problema, probabil ar fi fost de publicat la sectiunea de glume... (sau la sub-sectiunea de glume nereusite). In fond e nevoie de glume pe lumea asta si chiar si pe acest forum. Ce ne-am face daca nu ne-am putea descreti fruntile din cand in cand?


e-
Don't believe everything you think.

Eugen7

#9
Citat din: Teodor Sarbu din Iunie 26, 2011, 09:59:19 AM
        Deci există o singură concluzie logică: dacă TRG este corectă nu poate exista Dumnezeu.
Care este logica in acest caz? Care sunt rationamentele care au condus la aceasta concluzie?

Consider ca subiectul discutat pe acest topic ar trebui mutat la sectiunea filosofie, caci nu are legatura cu stiinta din moment ce se incearca "demonstrarea" inexistentei (sau a inutilitatii) divinitatii. Reafirm ca intre stiinta si religie (ortodoxa crestina) nu exista contradictie ci doar distictie.

Tavy a inteles ipoteza divitatii (sustinuta de religiile monoteiste) si a expus-o clar. Dupa cum a afirmat, adeptii ateismului (in special a celui pozitiv - tare; dar putem extinde si la cel negativ - slab) nu se bazeaza pe argumente ridicole ci au un punct de vedere ce se bazeaza pe ipoteze elocvente si pertinente.

Consider ca ipoteza existentei divinitatii trebuie tratata corespunzator si nu superficial, din moment ce stiinta nu va putea spune niciodata nimic despre cauza legilor fizicii si a existentei materiei.

Pentru ca tot ai adus vorba de TRG, intelegi implicatiile "Singularitatii initiale" din Teoria Big Bang asupra materiei, spatiului, timpului? (Legea conservarii energiei este fara echivoc, si astfel nu se poate vorbi despre "infinitatea materiei", nici in cadrul singularitatii initiale si nici dupa Big Bang.)
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Eugen7

Citat din: Electron din Iunie 27, 2011, 11:10:47 AM
Citat din: Teodor Sarbu din Iunie 26, 2011, 09:59:19 AM
Poate că acest articol nu îşi are locul nici aici, la paradigme. Cred că mulţi ar dori să nu apară nicăieri.
La cat de superficial e tratata problema, probabil ar fi fost de publicat la sectiunea de glume... (sau la sub-sectiunea de glume nereusite). In fond e nevoie de glume pe lumea asta si chiar si pe acest forum. Ce ne-am face daca nu ne-am putea descreti fruntile din cand in cand?
Asa este.

Avand in vedere ca acesta este un forum dedicat stiintei consider ca ar fi binevenita putina ordine, intrucat consider ca trebuie pastrata distinctia intre stiinta si teologie. Discutiile sterile pe tema divinitatii fac un deserviciu atat stiintei cat si teologiei.

Cititorii acestui forum si participantii la discutii nu trebuie sa uite ca stiinta nu isi propune nici sa infirme nici sa confirme divinitatea. Cine uita scopul stiintei ar fi bine sa si-l reaminteasca.

Consider ca topicurile dedicate stiintei nu trebuie sa contina postari filosofice si nici tendentioase la adresa divinitatii (fie pro, fie contra). Pe topicurile unde se discuta filosofie sau relatia intre stiinta si religie fiecare isi poate expune ideile, fie subiectiv fie obiectiv.

Recomand deschiderea unei sectiuni separate in care sa fie topicuri dedicate exclusiv discutiilor ce implica teologia si stiinta.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Teodor Sarbu

D-lor. Electron, Eugen7, tavy.
Ce s-a întâmplat domnilor? Imediat ce apare un punct de vedere diferit de al fizicii oficiale şi la care nu prea aveţi argumente pentru a-l combate, desfiinţaţi pur şi simplu subiectul, dacă nu puteţi, cel puţin până în prezent, şi autorul. Da, cred cu fermitate că fizica, precum şi alte ştiinţe, trebuie să fie legate de filozofie, atât cât se poate. Am noroc că nu se mai foloseşte arderea pe rug. Dar cred că nu sunt aşa de important, chiar dacă deranjez pe adepţii înfocaţi ai fizicii oficiale şi care nu au nicio îndoială în această privinţă. Ca titlu informativ, am destule reţineri în ceea ce priveşte religiile în general. Dar cel puţin am curajul să o spun.

Dl. AlexandruLazar. De ce trebuie? Ciudată întrebare. Se poate răspunde în prea multe feluri. Cel mai bine este uite aşa.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Iunie 28, 2011, 03:10:52 PM
Ce s-a întâmplat domnilor? Imediat ce apare un punct de vedere diferit de al fizicii oficiale şi la care nu prea aveţi argumente pentru a-l combate,
S-a intamplat ca nu se poate combate o insiruire ilogica de termeni, care are doar pretentia de "rationament". Nu se poate sa pretinzi argumente care sa combata concluziile tale, atata timp cat rationamentul facut nu e valid logic.

Sau daca vrei, argumentul este scurt si simplu: concluziile tale nu se justifica pentru ca ceea ce numesti tu rationament logic e incorect, deoarece nu are nici in clin nici in maneca cu logica. E mai clar acum?

Citatdesfiinţaţi pur şi simplu subiectul, dacă nu puteţi, cel puţin până în prezent,
Care subiect? Argumentul de mai sus nu are nimic de-a face cu subiectul, ci din contra, are de-a face cu metoda. Ai prezentat aici niste concluzii care nu au nici un fundament logic, desi ai pretentia ca acelea sunt "singurele concluzii logice" (si e complet irelevant ca voiai sa vorbesti despre subiectul existentei vreunei divinitati in acest caz concret).

Citatşi autorul.
Cum anume ai fost desfiintat tu ca autor? Ce anume a atins persoana ta incat sa aduci asemenea acuze celor care ti-au raspuns?

CitatDa, cred cu fermitate că fizica, precum şi alte ştiinţe, trebuie să fie legate de filozofie, atât cât se poate.
Foarte bine, poti sa crezi ce doresti. Dar acesta nu este un argument prin care, ca prin magie, fabulatiile filozofice sa devina si relevante logic. Asta e problema, asta combatem pe acest forum: pretentiile celor care vin cu abureli si apoi au pretentia ca au demonstrat logic cutare si cutare lucru.

CitatAm noroc că nu se mai foloseşte arderea pe rug.
Arsul pe rug nu are nimic de-a face cu asta. Aici cel mai grav lucru care ti se poate intampla este sa devii ridicol din cauza a ceea ce scrii si a modului in care "argumentezi" ceea ce sustii. Si asta o face fiecare cu mana lui.

CitatDar cred că nu sunt aşa de important, chiar dacă deranjez pe adepţii înfocaţi ai fizicii oficiale şi care nu au nicio îndoială în această privinţă.
Persoana ta e complet irelevanta pe acest forum, ca si persoanele celorlalti useri, de altfel. Singurul lucru relevant este ce idei prezinti si mai ales modul in care le sustii. E clar?

CitatCa titlu informativ, am destule reţineri în ceea ce priveşte religiile în general. Dar cel puţin am curajul să o spun.
Irelevant.

CitatDl. AlexandruLazar. De ce trebuie? Ciudată întrebare. Se poate răspunde în prea multe feluri.
Eu ti-am pus aceasta intrebare, nu AlexandruLazar.

CitatCel mai bine este uite aşa.
Cel mai bine era sa iei intrebarea in serios, pentru ca altfel doar dovedesti ca afirmatiile si raspunsurile tale sunt in continuare superficiale.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: Eugen7 din Iunie 28, 2011, 12:58:15 PM
Reafirm ca intre stiinta si religie (ortodoxa crestina) nu exista contradictie ci doar distictie.
Stiai ca ortodoxia crestina sustine geocentrismul? Sau nici asta nu e pentru tine o contradictie cu stiinta de azi?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: Electron din Iunie 28, 2011, 04:57:56 PM
Citat din: Eugen7 din Iunie 28, 2011, 12:58:15 PM
Reafirm ca intre stiinta si religie (ortodoxa crestina) nu exista contradictie ci doar distictie.
Stiai ca ortodoxia crestina sustine geocentrismul? Sau nici asta nu e pentru tine o contradictie cu stiinta de azi?

e-


Eu nu stiam asta. Stiam ca biserica catolica a acceptat deja heliocentrismul, dar nu stiam ca biserica ortodoxa inca mai sustine oficial asta. Cum am putea verifica aceasta informatie?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro