Diverse > Probleme de perspicacitate

Generalizarea problemei cu saci

(1/3) > >>

A.Mot-old:
Sunt n saci cu monezi din care in n-k saci sunt monezi de cate a grame iar in k saci sunt monezi de cate b grame.Cate cantariri trebuie facute ca sa aflam in care saci sunt monezi de cate b grame?

Electron:
Cate monezi sunt in fiecare sac?

e-

zec:

--- Citat din: A.Mot din Iunie 19, 2011, 05:24:43 p.m. ---Cate cantariri trebuie facute ca sa aflam in care saci sunt monezi de cate b grame?

--- Terminare citat ---
Tu intrebi si te referi la cate,dar in realitate ceri o valoare care nu e unica.Problema ar suna mai bine daca ai cere ceva optim.Adica "care este numarul minim si maxim de cantariri ca sa...".In conditiile problemei tale raspunsul meu e atatea cate am nevoie prin comparatie,iau o moneda dintr-un sac si dupa aia voi compara cu fiecare moneda din fiecare sac.Care sunt egale sunt de aceleasi fel si asa mai departe.

A.Mot-old:

--- Citat din: zec din Iunie 20, 2011, 12:12:44 p.m. ---
--- Citat din: A.Mot din Iunie 19, 2011, 05:24:43 p.m. ---Cate cantariri trebuie facute ca sa aflam in care saci sunt monezi de cate b grame?

--- Terminare citat ---
Tu intrebi si te referi la cate,dar in realitate ceri o valoare care nu e unica.Problema ar suna mai bine daca ai cere ceva optim.Adica "care este numarul minim si maxim de cantariri ca sa...".In conditiile problemei tale raspunsul meu e atatea cate am nevoie prin comparatie,iau o moneda dintr-un sac si dupa aia voi compara cu fiecare moneda din fiecare sac.Care sunt egale sunt de aceleasi fel si asa mai departe.

--- Terminare citat ---
Intr-adevar problema este de cercetare............si intr-adevar exista diverse conditii care se pun inclusiv cea privind numarul minim de monezi care trebuie sa existe in saci mai ales daca se tine cont de modul de rezolvare a problemei intr-un caz particular.........
Sa incercam o particularizare a problemei:
In 10 saci sunt monezi astfel incat in opt saci sunt monezi de 1 gram iar in doi saci sunt monezi de 1,2 grame.Cum putem gasi care sunt sacii cu monezi de cate 1,2 grame facand un numar de cantariri cat mai mic?

A.Mot-old:

--- Citat din: Electron din Iunie 20, 2011, 10:52:31 a.m. ---Cate monezi sunt in fiecare sac?

e-

--- Terminare citat ---
In saci se afla suficiente monezi ca prin cel mai mic numar de cantariri sa se gaseasca care sunt sacii cu monezi mai grele......... ::)

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina urm─âtoare

Du-te la versiunea complet─â