Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce este energia?

Creat de mercur, Iunie 15, 2011, 09:08:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Citat din: mircea_p din Iunie 17, 2011, 02:38:27 PM
Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 07:04:09 AM
Putem spune ca lucru mecanic este o energie? ::)
Nu putem spune daca vrem sa aiba sens ce spunem.
Energia este o marime de stare, masoara capacitatea de a efectua lucru mecanic la un moment dat.
Deci am putea spune ca "exista" sau "este" la un moment dat.
Lucrul mecanic masoara transferul de energie, care este un proces nu o stare. Se mai spune ca lucrul mecanic este o marime de proces.
Deci lucrul mecanic nu se poate asocia unei stari, nu are sens sa spunem ca sistemul in starea X "are lucru mecanic".
Transeferul de energie intre sisteme se poate face cand unul din sisteme efectueaza lucru mecanic asupra altuia. Lucrul mecanic poate fi egal cu transferul de energie dar in general este diferit.


Cand un obiect se misca fara frecare are o stare (stare de miscare) si deci se manifesta o energie cinetica a acelui obiect si acea energie este data de o forta pe o anumita distanta.
Adevărul Absolut Este Etern!

mircea_p

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 08:25:48 PM
Problema:
Un obiect se misca fara frecare cu viteza constanta v<<<<c unde c este viteza luminii.Care este valoarea fortei F care misca obiectul?In cazul in care v=0,99c care este valoarea fortei F?
Datorita conditiei in rosu, forta neta este zero. Asta poate insemna ca nu exista nici o forta care sa actioneze asupra obiectului sau ca exista orice numar de forte care se balanseaza reciproc. De exemplu un corp urcat cu viteza uniforma pe un plan inclinat fara frecare este actionat de 3 forte a caror rezultanta este zero.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 08:30:15 PM
Cand un obiect se misca fara frecare are o stare (stare de miscare) si deci se manifesta o energie cinetica a acelui obiect si acea energie este data de o forta pe o anumita distanta.

Nu la asta se referă termenul de "mărime de stare" ;).

Un mod în care te poți gândi la diferența dintre ele este acela că energia caracterizează capacitatea unui corp de a efectua lucru mecanic. Acuma, în principiu, ai putea forța lucrurile și să spui că energia e egală cu lucrul mecanic pe care l-ai putea efectua, dar totuși riguros ele nu sunt același tip de mărime. Sau, mai în termeni de snoavă, dacă spun că eu am capacitatea de a împinge un corp de 20 de kilograme cale de trei kilometri, nu e totuna cu faptul că am împins un corp de 20 de kilograme cale de trei kilometri.

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 17, 2011, 11:48:59 PM
Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 08:30:15 PM
Cand un obiect se misca fara frecare are o stare (stare de miscare) si deci se manifesta o energie cinetica a acelui obiect si acea energie este data de o forta pe o anumita distanta.

Nu la asta se referă termenul de "mărime de stare" ;).

Un mod în care te poți gândi la diferența dintre ele este acela că energia caracterizează capacitatea unui corp de a efectua lucru mecanic. Acuma, în principiu, ai putea forța lucrurile și să spui că energia e egală cu lucrul mecanic pe care l-ai putea efectua, dar totuși riguros ele nu sunt același tip de mărime. Sau, mai în termeni de snoavă, dacă spun că eu am capacitatea de a împinge un corp de 20 de kilograme cale de trei kilometri, nu e totuna cu faptul că am împins un corp de 20 de kilograme cale de trei kilometri.
Chiar asa!Nu-nteleg rationamentul tau........  ::) Eu vorbesc de o forta oarecare F si o distanta d pe care aceasta forta misca un obiect (excluzand frecarea)....iar tu vorbesti in snoave.......Pai suntem la literatura umoristica? ;D
Energia cinetica a unui corp este de fapt o integrala a impulsului intre doua valori ale vitezei a acelui corp care se misca pe o distanta d datorita unei forte F.Deci rezulta clar ca in acest caz energia cinetica este egala cu lucru mecanic adica Ec=0,5mv2=Lm=Fd. ::)

Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

#19
Pe hârtie merge ce spui tu pentru că hârtia suportă orice, dar mărimile nu sunt conceptual identice.

De exemplu, imaginează-ți un corp de 1 kg care se mișcă pe o distanță de 1 m cu o viteză constantă de 1 m/s, pe o suprafață oarecare (dar oricum, cu frecare -- treaba funcționează la fel și fără frecare dar calculele nu mai sunt la fel de banale). La momentul t = 0.5s, energia cinetică a corpului este E=[tex]\frac{1}{2}mv^2=\frac{1}{2} \cdot 1 \cdot 1[/tex] = 0.5 J. Aceeași energie cinetică o are corpul și la t = 0 s, și la t = 1 s, pentru că viteza lui e constantă. Pe de altă parte, lucrul mecanic al forței care produce deplasarea obiectului (egală în modul cu forța de frecare) nu este constant pe toată această perioadă de 1 secunda; la t = 0, lucrul mecanic e 0 (pentru că forța n-a produs încă nicio deplasare), însă energia cinetică e fără nicio jenă 0.5 J pentru că corpul se mișcă cu viteză nenulă. Similar, la t = 0.5s, energia cinetică e tot 0.5 J pentru că corpul se mișcă cu aceeași viteză nenulă, dar lucrul mecanic nu e 0.5 J ci 0.25 J pentru că deplasarea s-a făcut numai pe jumătate din distanță.

Edit -- de fapt asta e una din diferențele majore între mărimile de stare și mărimile de proces. Conceptual ele sunt mărimi foarte diferite, chiar dacă au aceeași unitate de măsură, astfel încât egalitatea dintre ele trebuie întotdeauna tratată cu atenție.

Edit la edit: propriu-zis exemplul numeric este de fapt un abuz, pentru că forța rezultantă e zero. Dar cred că e destul de clară ideea "de bază" -- anume că de fapt lucrul mecanic corespunde de fapt unei variații de energie, nu a unei valori a energiei ca atare.

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 08:25:48 PM
Problema:
Un obiect se misca fara frecare cu viteza constanta v<<<<c unde c este viteza luminii.Care este valoarea fortei F care misca obiectul?In cazul in care v=0,99c care este valoarea fortei F?
A.Mot, tu ai auzit de legile dinamicii? Citeste despre prima lege, sau principiul inertiei, ca sa afli raspunsurile la "problema" asta.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Energia cinetica a unui corp de masa m care se misca cu viteza v este Ec=0,5mv2.Care este valoarea energiei cinetice a unui corp de masa m care se misca cu viteza v=c unde c este viteza luminii.
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

La viteze relativiste nu e aia formula.

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 19, 2011, 09:42:07 AM
La viteze relativiste nu e aia formula.
Care este formula pentru v=c?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 19, 2011, 07:46:22 AM
Energia cinetica a unui corp de masa m care se misca cu viteza v este Ec=0,5mv2.Care este valoarea energiei cinetice a unui corp de masa m care se misca cu viteza v=c unde c este viteza luminii.
Un corp de masa (de repaus) m, nenula, nu poate sa aiba viteza c fata de nici un sistem de referinta.

Citat din: A.Mot din Iunie 20, 2011, 07:33:29 AM
Care este formula pentru v=c?
Dat fiind ca vorbesti de o situatie imposibila (referindu-te la corpuri cu masa de repaus nenula), nu are cum sa existe o formula care sa descrie acea situatie. E ca si cum ai cere formula atractiei gravitationale pentru corpuri situate la distanta negativa unele de altele.


e-

PS: A.Mot, ai aflat cum e cu fortele care actioneaza asupra corpurilor ce au viteza constanta (fata de un sistem de referinta dat) ?
Don't believe everything you think.

ray

sal,energia este o forma care creaza materia , ea  cand atinge viteza luminii se transforma in materie    ,vezi teoria relativitati restranse ,ce anume a creat energia   inainte de big bang ?este intrebarea de premiu nobel

Electron

Citat din: ray din Mai 23, 2012, 12:59:52 PM
sal,
Salut, incearca sa scrii fraze complete, fara prescurtari de tip messenger, cu literea mare la inceput de propozitie.

Citatenergia este o forma care creaza materia
O forma a cui?

Citat, ea  cand atinge viteza luminii se transforma in materie    ,vezi teoria relativitati restranse ,
Fals. De unde rezulta asta din teoria relativitatii restranse?

Citatce anume a creat energia   inainte de big bang ?
Ai dat de o intrebre nestiintifica, vrei raspuns stiintific la ea?

Citateste intrebarea de premiu nobel
Personal, ma cam indoiesc. Premiile Nobel in fizica se dau pentru realizari stiintifice. Sau s-a infiintat un premiu nobel (cu minuscule) pentru pseudo-stiinta?


e-
Don't believe everything you think.

Udar

Conform DEX online:"ENERGÍE, energii, s. f. 1. Capacitate a unui sistem (fizic) de a efectua lucru mecanic în trecerea dintr-o stare în altă stare dată."

MariS

Citat din: ray din Mai 23, 2012, 12:59:52 PM
sal,energia este o forma care creaza materia , ea  cand atinge viteza luminii se transforma in materie    ,vezi teoria relativitati restranse ,ce anume a creat energia   inainte de big bang ?este intrebarea de premiu nobel

Salve,
da, cred ca energia e forma "libertina" a materiei. Materia, dupa mine, nu e altceva decat energie "maturizata", adica "imblanzita" de legile fizicii ("energie condensata" ar fi un alt termen pentru materie). Cine a creat energia? Cred ca ceva sau, mai degraba, Cineva "necreat".

ariel55

#29
Este bine sa se reciteasca topicul de aici: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=3185.0
Se reiau subiecte deja existente.

CitatLa viteze relativiste nu e aia formula.

Care este formula pentru v=c?

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!