Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce este energia?

Creat de mercur, Iunie 15, 2011, 09:08:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mercur

Ştim cu toţii ce este energia, nu-i aşa? Nu-i chiar aşa! Prin anumite definiţii ştim ce face energia, fie ea potenţială sau cinetică. Dar o definiţie clară a "noţiunii de energie" există la ora actuală sau nu?

florin_try

In sens general si filosofic, probabil nu.

Putem insa folosi definitii operationale, formulate chiar foarte clar. De exemplu definita energiei cinetice ca jumate din produsul intre masa si patratul vitezei (totul fata de un sistem de referinta dat) nu lasa nici o ambiguitate asupra termenului respectiv, nu?

AlexandruLazar

Termenul în sine îl avem de la Aristotel, deși sensul actual nu se suprapune decât parțial peste cel folosit de Aristotel la vremea lui. Prin ἐνέργεια (energeia) el descrie calitatea unui corp de a realiza o anumită acțiune (deși "acțiune" nu este de interpretat neapărat în sens fizic -- poate fi, de exemplu, și o acțiune interioară). Termenul modern e derivat din asta și în general ca o mărime ce cuantifică posibilitatea unui corp de a efectua "ceva". Am pus în ghlimele "ceva" pentru că nu avem un termen adecvat în română; în engleză există "work", care în română e tradus ca "lucru mecanic", însă mi se pare o traducere neinspirată fiindcă lucrul acesta poate să nu constea neapărat în mișcarea unor obiecte macroscopice.

O definiție generală nu e însă utilă pentru că fiecare tip de energie se referă la câte un tip particular de "work". De exemplu, energia câmpului electric, stocată într-un condensator, se referă la abilitatea de a efectua lucru (mecani  ;D) asupra particulelor cu sarcină electrică nenulă. Particulele neîncărcate electric nu sunt afectate însă nicicum de ea.

mercur

Citat...calitatea unui corp de a realiza o anumită acțiune...
Poate fi într-adevăr o definiţie. Nu ştiu dacă aşa este dată ea şi prin manuale. Întrebarea mea, dacă există o definiţie a energiei (în general, nu separat, a celei cinetice sau potenţiale), pleacă de la o afirmaţie făcută de către un fost profesor de-al meu de fizică, din liceu, cum că energia nu are definiţe. Dacă el a greşit prin acea afirmaţie, greşesc şi eu, la rândul meu. Poate nu sunt eu bine documentat, însă până acum nu am găsit vreo definiţie a energiei prin manuale.

HarapAlb

Nu exista nici o definitie in sens strict. Pentru fiecare interatiune nou descoperita trebuie "dedusa" formula energiei, limitarile fiind impuse de propietatile pe care trebuie sa le indeplineasca formula energiei.

AlexandruLazar

Citat din: mercur din Iunie 16, 2011, 10:09:52 AM
Citat...calitatea unui corp de a realiza o anumită acțiune...
Poate fi într-adevăr o definiţie. Nu ştiu dacă aşa este dată ea şi prin manuale. Întrebarea mea, dacă există o definiţie a energiei (în general, nu separat, a celei cinetice sau potenţiale), pleacă de la o afirmaţie făcută de către un fost profesor de-al meu de fizică, din liceu, cum că energia nu are definiţe.

Nu, din păcate energia ca mărime fizică nu are o definiție a ei, pentru că depinde despre ce tip de fenomene fizice e vorba. Adică nu există o formulă "universală", pe care pe urmă să poți să o particularizezi în funcție de tipul de interacțiune. Conceptul de care eu vorbeam mai sus este numai de natură calitativă; pe când orice fel de energie este importantă dpdv fizic prin aspectul ei cantitativ.

A.Mot-old

Putem spune ca lucru mecanic este o energie? ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Care tip de energie poate fi un lucru mecanic? ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Scientia

Am mutat subiectul la filozofia stiintei si am alipit aici si intrebarea lui A. Mot legata de lucrul mecanic.

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 07:04:09 AM
Putem spune ca lucru mecanic este o energie?
Putem, dar e cam fortat. Lucrul mecanic si energia au aceeasi dimensiune fizica, iar asta nu e o pura intamplare. Daca energia in general e "capacitatea potentiala de a efectua lucru mecanic", atunci lucrul mecanic este "capacitatea potentiala de a efectua lucru mecanic, concretizata". De aceea in bilanturile energetice se introduc si termenii reprezentand lucrul mecanic.

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 07:06:13 AM
Care tip de energie poate fi un lucru mecanic?
Orice tip de energie se poate transforma in lucru mecanic, cel putin partial (cf. principiile termodinamicii).

e-
Don't believe everything you think.

renegate

Pentru o forță constantă  care își deplasează punctul de aplicație după un segment de dreaptă , lucrul mecanic efectuat L este egal cu produsul scalar: L= vector F* vector s = Fs*cos de alfa, unde alfa este unghiul dintre direcția forței și direcția de deplasare. Lucrul mecanic este pozitiv dacă punctul de aplicație se deplasează în același sens cu forța (α<90°), negativ dacă punctul de aplicație se deplasează în sens invers forței (α>90°) și nul dacă punctul de aplicație este fix sau se deplasează perpendicular pe direcția forței (α=90°).

În cazul general, lucrul mecanic este definit ca o integrală curbilinie


mircea_p

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 07:04:09 AM
Putem spune ca lucru mecanic este o energie? ::)
Nu putem spune daca vrem sa aiba sens ce spunem.
Energia este o marime de stare, masoara capacitatea de a efectua lucru mecanic la un moment dat.
Deci am putea spune ca "exista" sau "este" la un moment dat.
Lucrul mecanic masoara transferul de energie, care este un proces nu o stare. Se mai spune ca lucrul mecanic este o marime de proces.
Deci lucrul mecanic nu se poate asocia unei stari, nu are sens sa spunem ca sistemul in starea X "are lucru mecanic".
Transeferul de energie intre sisteme se poate face cand unul din sisteme efectueaza lucru mecanic asupra altuia. Lucrul mecanic poate fi egal cu transferul de energie dar in general este diferit.


A.Mot-old

Citat din: Electron din Iunie 17, 2011, 10:34:41 AM
Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 07:04:09 AM
Putem spune ca lucru mecanic este o energie?
Putem, dar e cam fortat. Lucrul mecanic si energia au aceeasi dimensiune fizica, iar asta nu e o pura intamplare. Daca energia in general e "capacitatea potentiala de a efectua lucru mecanic", atunci lucrul mecanic este "capacitatea potentiala de a efectua lucru mecanic, concretizata". De aceea in bilanturile energetice se introduc si termenii reprezentand lucrul mecanic.

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 07:06:13 AM
Care tip de energie poate fi un lucru mecanic?
Orice tip de energie se poate transforma in lucru mecanic, cel putin partial (cf. principiile termodinamicii).

e-
Nu inteleg!Care este deosebirea dintre energia cinetica si lucru mecanic?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Reciteste raspunsul lui mircea_p de mai sus. Explica foarte bine diferenta. :)

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Problema:
Un obiect se misca fara frecare cu viteza constanta v<<<<c unde c este viteza luminii.Care este valoarea fortei F care misca obiectul?In cazul in care v=0,99c care este valoarea fortei F?
Adevărul Absolut Este Etern!