Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Izomerie optica

Creat de Nisipeanu, Mai 28, 2011, 11:51:39 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nisipeanu

Rotaţia optică a unei soluţii a unui compus optic activ este a= +80o. Jumatate din cantitatea de compus optic activ se racemizează. Rotaţia masurată pentru această nouă soluţie are valoarea:
a. -40o ;  b. + 40o;  c. 0 ;  d. + 60o ;  e. +20o    o=grade

Nu stiu cum sa incep problema

florin_try



------
1. Exista o relatie de proportionalitate intre unghiul de rotatie a planului luminii si concentratia solutiei in componenta activa optica.
  a = k*c (a=unghi, k=constanta, c=concentratie izomer activ)

2. Izomerul optic levo va roti unghiul luminii polarizate cu un numar de grade egal cu cel al imaginii sale in oglinda (dextro) dar in directie opusa.
a_levo = - a_detro., daca c_levo = c_dextro

3. Din conditia 2) de mai sus, un amestec racemic (ce contine 50% levo 50% dextro) nu va roti deloc planul lumiii polarizate.

4. Un ameste oarecare ce contine c_levo concentratie levo si c_dextro concentratie dextro, va avea un unghi total de rotatie a planului luminii polarizate:

a_total = a_levo + a_dextro = k*c_levo - k*c_dextro .

------

Problema ta redevine sa calculezi c_levo si c_dextro dupa racemizare, stiind ca initial aveai c0 component optic si din acest c0 initial, jumate s-a racemizat.

-----

Sper ca indicatiile de mai sus sa te ajute sa rezolvi problema. Succes!

Nisipeanu

am uitat sa-ti raspund  .....

Din ce am inteles eu din explicatia ta solutia din problema roteste planul luminii polarizate cu 80 grade.Jumatate din ea se racemizeaza deci c% solutiei va scadea la jumatate.Deci numai jumatate din solutie va  mai roti planul luminii polarizate si atunci si unghiul va scadea la jumatate   
Rezulta ca unghiul are valoarea de 40 de grade ?
Sa-mi spui daca este bine .Multumesc pt ajutor